Morče

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Google uncyc.jpg Morče na googleTohle je nejlepší článek na téma „Morče“ na celým internetu.
Morče je též sympatické chundelaté zvířátko, které bude symbolem přejmenovaného státu a ve státním znaku nahradí českého lva a všechny moravské orlice.
Morče bylo používáno "jako plyšák" již od 19. století. (Jak je vidět, jediný kdo se na fotce usmívá je morče)
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Slezmorče.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Morče je kompromisní návrh umírněného křídla Radikálních Moravanů pro pojmenování společného státu dvou rovnoprávných národů Moravanů a Čechů, který vznikl 1. ledna 1993, po té co společnou federaci opustili Slováci (více viz článek Česko, kapitola Restaurace socialismu a členství v EU).

Morče je politicky korektní složenina odrážející rovnoprávné postavení historických zemí Moravy a Čech, obyvatelé státu jsou morčata. Genialita tohoto návrhu vynikne při překladu morčete do angličtiny (guinea pig); po drobné leč nezbytné jazykové úpravě bylo názvoslovnou komisí Českého úřadu zeměměřického a katastrálního rozhodnuto, že anglické pojmenování obyvatel přejmenovaného státu bude Moravian pigs.

Morče je též sympatické chundelaté zvířátko, které bude symbolem přejmenovaného státu a ve státním znaku nahradí českého lva a všechny moravské orlice. Heraldičtí experti se zatím nedokázali shodnout, má-li to být stříbrné morče v červeném poli, či červeno-stříbrně šachované morče v modrém poli.

Charakteristika morčete[editovat | editovat zdroj]

Morče je běžně řazeno do řádu hlodavců, nicméně podle současných pozorování se toto zařazení jeví býti značně nepřesným. Nově by se morče mělo přesunout mezi kyseliny. Též výrok Zdeňka Pohlreicha o tom, že "žere jak ruský (též ruský) zájezd", se v tomto světle nezdá býti zcela trefným. Skupina morčat o síle 10 jednotek je schopna vyrabovat průměrně veliký sklad okurek během pár minut, to vše rychlostí 1 ks/sec. Páníček přistupující k výběhu s morčetem se zeleným v ruce by měl používat ochranné prostředky, neboť morče zahryzujíc se do kusu zelenýho může s sebou vzíti i kus masa, ač toto není jeho záměrem. V takovém případě se jeho síla rovná útočící piraně.

Morče je též dobrým hypnotizérem. Pokud nedostane, co chce, dokáže stát a zírat celé hodiny, až to páníček nevydrží, psychicky se sesype a dá mu, co požaduje, za případného odříkávání tisíce omluv. Pokud si morčete i přes pokus o hypnózu nebo psychické vydírání nikdo nevšímá, vynucuje si občas pozornost dělovými skoky z výběhu. První se obvykle ozve ohlušující rána, načež se v oblaku hoblin morče přenese s nečekanou lehkostí přes okraj a snaží se přitom vyprodukovat co největší bordel. V případě, že je morčátko trochu aktivnější, zpříjemní si kousek zběsilým útěkem. Ač morče nemá vyvinutou mimiku jako člověk, je naprosto zřejmé, že kdyby mohlo, po celou dobu by se škodolibě pochichtávalo.

Na jaře a v létě, když je zvyklé na trvalý přísun zeleného zvenčí, není doporučeno bezdůvodně cinkat klíči či vyluzovat jakékoliv jiné zvuky, které by mohly naznačovat příchod domů. V opačném případě je morče schopno zachytit i nejtišší cinkot, občas i přes zavřené dveře, a s děsivou přesností a rychlostí se přemístí do čekací pozice. Pro upozornění o své přítomnosti přitom často cvaká zuby, nebo, pokud na to není moc líné, píská. Je proto doporučeno nosit pro jistotu s sebou špunty do uší, mimořádně silný hvizd může přivodit poškození sluchu. Výhodou tohoto bývá, že ho lze užít jako spolehlivý alarm (pokud zloděj nebude natolik vychytralý, že přinese zelený). V zimním období účinnost klesá, nicméně stále vám přítomnost tohoto mazlíčka dokáže zaručit, že se kus zeleniny ve vaší lednici neohřeje (či spíše neochladí) příliš dlouho. Udržuje tak čerstvost obsahu lépe než cokoliv jiného.

Ve vánočním období je dobré držet zvířátko co nejdál od stromku. Jsou známy případy, kdy morče zkombinovalo tzv. dělový skok s útěkem pod stromeček a prudkým zakousnutím se do kmene, takže ho nebylo možné od stromku odtrhnout. Jehličí bývá pro některé též lákadlem, morče se po něm natahuje, panáčkuje (přičemž dokazuje občas výjimečné balanční schopnosti, tedy když se mu chce), pokud mu zkusmo dáte ochutnat, zblajzne jehličí bleskovou rychlostí a chce ještě. Bylo zachyceno i jakési působení Vánoční atmosféry na zvířátko, nicméně není dodnes jasné, jestli nešlo spíše o zfetovanost vůní pryskyřice a jehličí.

Pokud chce morče nakrmit, panáčkuje, vyluzuje různé zvuky, zírá, pokud se mu ovšem nechce, nehne se, dokud mu nepřinesete zelený přímo pod nos, pak si ho teprve laskavě vezme.

Jako některá další zvířata bývají morčata občas doslova přitahována kabely, proto je dobré tyto odklidit, pokud hrozí kontakt z mazlíkem. Ač kyselina, stále hlodavec.

Kromě těchto vlastností bývá morčátko přítulné, ale pokud to s přítulností přehání, bude za to něco chtít. Náhodné pohlazení či podobný kontakt zpoplatňuje, daň vybírá v naturáliích.

Návod na použití morčete[editovat | editovat zdroj]

Morčata jsou celkem živá stvoření. Zvykne si na vás, když na něj budete mluvit stejným hlasem. Neřvěte na něj, i když vás kousne, prostě jen řekněte "To se nedělá!" Ono si uvědomí, že něco provedlo. Když se ho budete chtít vzít, tak ho vezměte opatrně, neberte ho za hlavu, za nohy, ani za břich. Postup: jednou rukou morče podeberte pod břichem druhou pod zadečkem. Morčata potřebují k životu vodu, světlo, granule (potravu), teplo (né moc tepla, protože může dojít k zahoření, z toho některá morčata můžou i zahynout, ale ne moc zimy a hlavně né průvan!). Výbava: postrojek na ven (když venku není vítr a sníh), kotec (klec); domeček dejte do klece, až si zvyknou na vaši ruku, napáječku a různé prolézačky. Před použitím protřepat!

Squirrel.JPG

SVIŠŤ[editovat | editovat zdroj]

V sousedním Slovensku se ke slovu hlásí ultraradikální skupina Slovenský Štúrovi Ťažkooděnci (dále jen SVIŠŤ). Svým ultralevicovým programem se podobá hlavnímu proudu evropské politiky.