Břestský styl

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Břestský styl je druh turistiky, převážně horské, který se vyznačuje absencí nadbytečných vrstev oblečení, speciální obuvi či jakékoliv jiné obvyklé pomůcky. Jedinou povolenou pokrývkou hlavy je slaměný klobouk, případně lehká čepice. Zakázáno je jakékoliv zakrytí obličeje. Trup kryje pouze triko, případně mikina nebo lehčí bunda z koženky. Užívat kapuci však není povoleno. Nohy jsou zakryty kalhotami Povoleny jsou i lehčí kalhoty dlouhé. Ponožky se užívají standardní, nikoliv sibiřky. Dle užití bot se břestský styl dělí na několik podkategorií. Důležitým faktorem je také volba počasí, zpravidla čím komplikovanější a nepříjemnější, tím je výstup cennější.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Břestský styl se vyvinul v 2. polovině 10. let 21. století. Název nese podle obce Břest, ze které pocházejí největší protagonisté a zakladatelé tohoto stylu. V roce 2020 se tímto stylem podařilo zdolat 2653 metrů vysokou horu Gerlachovský štít v masivu Hohen Tatern.

Kategorie[editovat | editovat zdroj]

  • Kanady – jeden ze snadnějších stylů díky užití bot, běžně nazývané kanady. Noha je zpevněna, podrážka poměrně hluboká a je tímto sníženo riziko zranění.
  • Spartan – Kotníky už nejsou chráněny tak, jako u předchozí kategorie, nicméně obuv je stále kvalitní. Do stejné kategorie spadají i tarfy či jiné boty s vrstvenou podrážkou.
  • Tenisky – tento styl je nejběžnější. Kluzká podrážka a nezpevněná noha zaručují dostatečnou dávku kýženého adrenalinu.
  • kroksy – Vyznavači tohoto neobvyklého stylu se těší velké úctě, nicméně jejich počet zatím není hojný.