Národní knihovna

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jak už název napovídá, národní knihovna je budova, ve které nádor národ ukládá své knihy. Název knihovny v češtině vznikl ze slov kniha + hovna, což dokazuje, že Češi si svých knih velmi váží. V současnosti se budova Národní knihovny nazývá též Klementinum, patrně na počest Klementa Gottwalda. Pokud budova nedostačuje, protože je knih moc, nebo jsou příliš veliké (jako třeba tzv. Ďáblova bible), mohou se knihy ukládat též na dvoře, nebo v depozitáři (ten se nachází v Hostivaři, což je také příznačné). Tam však do knih hlodají myši. Takovéto situaci se však v civilizovaných zemích (jako je například Mongolsko) snaží zabránit, proto včas staví budovy nové, dostatečně monumentální. Česko také velmi touží po tom, postavit si novou knihovnu.

Hlavní aktéři[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k tomu, že Češi jsou kulturní národ, každý má vlastní názor, jak by knihovna měla vypadat a kde by se měla nacházet. Zde jsou postoje nejdůležitějších z nich.

Mgr. Vlastimil Ježek, bývalý ředitel Národní knihovny
Vlastimil Ježek
Ředitel Národní knihovny by si přál především pěknou, rozlehlou kancelář s výhledem na celou Prahu. Rovněž by rád vstoupil do historie, takže by raději nechal postavit budovu za pět miliard, než jenom za dvě. Sice ho tyto snahy stály jeho funkci, ale nevadí, vstanou noví ředitelé a jeho snahu dotáhnou do konce.
Při manipulaci se vzácnými knihami je třeba navlékat si zvláštní ochrany na ruku.[1]
Jan Kaplický
Skvělá možnost, jak ukázat všem těm, kteří ho před 40 lety vyhodili z architektury a pomstít se jim. Postavit budovu ve tvaru chobotnice, nebo dokonce obří chobotnice na dně České přehrady je jeho dávným snem.
Milan Kundera
Do debaty o Národní knihovně se nijak nezapojil, nicméně oceňuje že jeho přátelé prosazují stavbu knihovny na místě, které je spojeno s jeho nejslavnějším udáním.
Pavel Bém
Pro rozvoj města by bylo rozumné, aby budova Klementina byla využita pro nějaké komerční aktivity sponzorů ODS, proto je třeba slíbit Národní knihovně pozemek na Letné... ten by se dal ale také komerčně využít... tak někde u metra v Letňanech. Pokud se při tom bude moci schovat za Václava Klause, tím lépe:
Václav Klaus
Na Letné by bylo nejlepší postavit socialistický panelák, ne nějaké architektonické dílo. Ekoterorismus sice odsuzuje, ale v tomto případě by postupoval ekoterosistickými metodami. Nebo ne, při tom by se mohl nachladit a ušpinit si oblek. Tak raději vydat tiskové prohlášení.
Milan Knížák
Jak umělecky ztvárnit přání Václava Klause, svého ideologického a politckého guru? Co takhle přestěhovat knihovnu na Pankrác do známého Pakulu? Navíc je to vedle Nuselského mostu, takže se mohou vzdělat i sebevrazi těsně před skokem; rovněž intelektuálové zhnusení tím, co se dočetli o české národní povaze, budou moci využít dobrodiní tohoto mostu.
Jiří Paroubek
Že by možnost, jak získat voliče mezi intelektuály?
Radikální Moravané
Myslete si co chcete, ale knihovna bude v Brně!
Václav Jehlička
Národní knihovna je zbytečná. [2]


Posuďte sami, že nebude vůbec jednoduché najít kompromis mezi takto rozdílnými názory, aby se, jak se říká, vlk nažral a koza zůstala celá .

Stávající návrhy[editovat | editovat zdroj]

Smírčí řešení[editovat | editovat zdroj]

Je známo, že nejlépe se dohody dosahuje u piva. Tak třeba kardinál Miloslav Vlk s Mirkem Topolánkem dokázali po osmi pivech dohodnout všechny podrobnosti majetkového vyrovnání mezi státem a církvemi. To Národní knihovna je mnohem menší oříšek, takže pražským intelektuálům, intelektuálkám, architektům, architektkám, politikům a političkám stačila večer 1. června 2008 při oslavách dne dětí (drtivá většina pražských intelektuálů je bezdětných) pouhá čtyři piva k dosažení návrhu, který splní všechny požadavky na novou knihovnu, zapadne do pražské zástavby, uspokojí nejnáročnější estéty a dokonale vystihne podstatu české kultury, vědy a literatury:

Nkp-vizualizace.jpg
Prosíme omluvte sníženou kvalitu vizualizace, vznikala pod vlivem čtyř piv.

Ježkovy voči![editovat | editovat zdroj]

Po zveřejnění tohoto geniálního nápadu dostaly události rychlý spád. Idea vzbudila mezi Pražany velké nadšení a došlo také k návrhu, že u vchodu by měla být umístěna socha Josefa Švejka a stavbu by mohly sponzorovat pivovary (hned by byly ty 4 miliardy). Nečekaná je však reakce ředitele V. Ježka, který se po prostudování návrhu radši rozhodl kandidovat na senátora za Prahu 9. Spolu s Jiřím Čunkem tam stavbu určitě prosadí. Petra Paroubková oznámila, že zorganizuje celonárodní sbírku na novou budovu Národní knihovny.