Roman Týc

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roman Týc inspiroval oficiální protidrogovou kampaň, poté co ležel týden ve vlastní moči před nejmenovanou kavárnou.

Roman ("Ba Dum") Týc ( původním jménem David Hons, *1974 Chanov/Praha) je významný český akademický umělec, basák, komunista, psychopat, výtržník, odpůrce mobilizace a narkoman, známý především svými nezřízenými opileckými bitkami, kterými prezentuje svou tvorbu ve veřejném prostoru. Je spoluzakladatelem umělecké skupiny Dohoven a je oficiálně zaměstnaný jako demolizér mobilních telefonů.

Kauzy[editovat | editovat zdroj]

V jeho tvorbě je patrná touha po mdlém přežitku - na jeho jednotlivá díla a činy se nedá nahlížet v jednotlivostech. V celku zjistíme, že Roman Týc používá svou osobu jako nástroj zkoumání sociálního prostoru (on sám je totiž sociální fenomén). Jeho starší díla vůbec nestojí za zmínku, a takže na ně v tomto článku serem, neboť jediné zmínky o starších dílech Dohoven byly v Televizních hovnovinách TV Hovna, což je stanice pro vesnickou lůzu a maloměšťácké idioty, žijící v tradičních rodinách, chodící do práce a hledící si svého. Oproti tomu, jeho nové počiny patří mezi nejvýznamnější umělecké spolupráce v dějinách lidstva. Samotný Salvador Dalí pravil: 

"Ty vole, to můžu mrdat, když je tady Týc, kurva!"

(Dalí vztekle odhazuje chobotnici namočenou v barvě a trhá své plátno, poté co Týc namaloval Krista používaje vlastní výkaly)

K prvnímu uměleckému počinu jeho nové vlny došlo v bratislavské Paralelní Polis, kde si Týc zapálil neznámou pryskyřici vyráběnou z podomácku pěstovaných alkaloidních rostlin s typickým zápachem přímo v prostorách budovy, což vyvolalo u návštěvníků pocity čichové halucinace, připomínající vydávené hovězí výměšky. Ti pak v deliriu začali vyměšovat rovněž a z výsledného produktu postavili mistrovi sochu v životní velikosti. Dnes zdobí brněnské náměstí Svobody místo Orloje připomínající pyj.

"Není většího pyje než Týc!" - pravil neznámý kavárník

Tento umělecký počin byl oceněn většinou světových umělců a na jeho počest provedli postmoderní  performance zvaném Vzájemná masturbace 1200 lidí. K druhému počinu došlo taktéž v Paralelní Polis, ovšem tentokrát v Praze, kde mistr rozbil nic netušícímu panu Urzovi mobilní telefon a symbolicky mu narušil NAP (princip neagrese) i prostřednictvím iniciované agrese. Tento umělecký výdobytek je v současné době považovaný za životní dílo Romana "Ba Dum" Týce. Nicméně se proti takovému druhu umění pan Urza ostře ohradil, nechápaje, že rozbitím telefonu právě Romanem Týcem nabral tisíckrát na své hodnotě a je pravděpodobně nejcennějším předmětem na planetě Zemi.   

Není žádným překvapením, že jediným životním partnerem Romana Týce je Luboš Zálom , jehož gynekologicko-estetická práce na Romanovi je dodnes jeho chloubou. Nebýt jeho zákroku tak Roman Týc, stále trpící chronickou vaginitidou, by jistě překonal Janu Bobošíkovou, Martu Semelovou i Taťánu Malou v mezinárodní soutěži o ubrečenou pavučinami prolezlou vagínu. Týc i Zálom sní jednou o vlastní zemi zvané Kokotistán.

Roman Týc se považuje za anarchistu. Dodržuje striktně anarchistický režim v podobě používání šatstva, techniky i služeb firem v kapitalistickém vlastnictví. Nutně musí mít elektroniku obsahující alespoň trochu jablka (Apple), neboť pocit z toho, že jej vyrobili lidští otroci v jeho vysněném socialismu, jej lidsky i morálně naplňuje. 

"Když děcka dělají na lince šestnáctky, tak mě to kurva bere!" 

Další významná díla[editovat | editovat zdroj]

  • Rudé plenky Miloše Zemana - barvu nanášel jen v době, kdy Týc měl menstruaci. V následném PMS, pak vyvrátil několik posvátných lip a rozbil cirka 5 mobilů
  • Rozbitá Nokia 3310  - Roman Týc jako jediný dokázal rozbít Nokii 3310 Chucka Norisse, čímž narušil zákony času a prostoru. Ekonomika finského koncernu se pak již nikdy nevzpamatovala a všichni Finové poté spáchali hromadnou sebevraždu - udávením vlastními výkaly. 
  • Prezidentská standarta - Zastaralý masarykovský motiv nahradil moderním čtvrceným erbem. V prvním a čtvrtém se tak nachází zlatý výkal v stříbrně-spermatovém poli, na druhém pak Roman Týc se dvěma ocasy a na třetím kavárenský hrnek s cibetkovou kávou, vyvařenou v moči. Konopné ratolesti tvoří lem standarty. Heslo standarty zní: "Pravda a láska zvítězí nad mobily a NAPem, na který ti seru ty kundo!"
  • Hovníš Kristus - Výkalová freska symbolizuje Týcův odpor k hnědé politice fašistů. Cit: Raději se budu chovat jako zkurvený nácek, než abych byl zasranej fašoun!" Poté se na fresku vymočil a připoutal se na komín patřící ČEZu, kde inhaloval vlastní větry aby zabránil globálnímu oteplování.
    1280px-Týcovy semafory (05).jpg
  • Příspěvky do mluvnice jazyka českého - Týc naprosto překopal význam slova respektovat. Podle Týce respektovat - rozbíjet techniku. Tímto svým lingvistickým a kulturním obohacením naprosto pohřbil Dobrovského a Jungmanna.
  • Módní vlna Skanque (Skunk) - Ovlivnila především české bezdomovce po stránce oblékání, hygieny, vystupování a životosprávy.
  • Pražské semafory pro chodce - Roman Týc se stal modelem pro semafory na přechodech v Praze, tehdy vzbudily obrovský ohlas a kontroverzi. Autor se omlouval, sice, že nebylo možné Týce obkreslit střízlivého.