Závislost

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Závislost je stav, kdy je člověk (popřípadě zvíře, houba či rostlina) neustále nutkán ke konzumaci určité látky popřípadě určitého požitku. Příjemné pocity spojené s konzumací vedou k nutkání konzumaci opakovat. Nedostatek konzumace se pak projevuje „absťákem“, negativními prožitky, jimiž tělo nutí si potřebu drogu vyhledat. Není-li daná droga k dispozici, je možné provést substituci.

Osoba závislá se nazývá závislák. V Polsku je závislák (Zawisłak) obyvatel žijící za řekou Vislou. Pro polovinu Polska je polovina obyvatel závisláky a pro druhou je tomu naopak. Kdo není závislák, je předvislák. V Polsku se jedná nejčastěji o závislost či předvislost na alkoholu.

Podle druhu závislosti mluvíme o závislosti fyzické a psychické. Zda může existovat také závislost chemická, biologická, matematická, historická, lingvistická, to je otázka, na níž pracuje Vědecký tým Necyklopedie.

Typy závislostí[editovat | editovat zdroj]

Závislost na vodě
Zřejmě nejrozšířenější a nejzávažnější závislost, jaká může člověka potkat. Postihuje téměř 100 % populace. K absťáku (akvinisté jej nazývají žízeň) může dojít už za několik hodin po konzumaci, oddálit jej může pouze spánek. V případě několikadenní abstinence může hrozit smrt. Léčba této závislosti je prakticky nemožná, rovněž substituční léčba (například alkoholem) je nepříliš efektivní. Následkem přílišné konzumace vody dochází k přílišné vodnatosti těla, v případě konzumace 10–14 litrů vody (chemicky dihydrogenmonoxid) může dojít k závažným zdravotním problémům včetně smrti z důvodu osmotického šoku. Konzumace vody je často branou k dalším drogovým závislostem, například na jídlu, alkoholu, tabáku, kokainu, heroinu. Závislost na vodě je podporována snadnou dostupností a zanedbatelnou cenou vody. Do mnohých domácností jsou zavedeny tzv. vodovody, k nimž mají přístup i nezletilí, ba i malé děti. Přesto někteří závisláci vydávají nehorázné částky za značkovou vodu balenou v neekologických PET-lahvích. Shledáváme, že v naší společnosti i mezi politiky je nulová vůle toto nebezpečí nějak řešit.
Závislost na jídle
Také velmi nebezpečná. Konzumace jídla může způsobit obezitu, rakovinu apod. Odvykání je náročné. Absťák se v subkultuře jedlíků nazývá hlad. Možnosti substituce jsou omezené a v posledku vedou také k jiné závislosti. Závislost na jídle má značně destruktivní dopady na život člověka. Někteří lidé vynaloží na jídlo třeba i více než polovinu svého příjmu. Aby si opatřili peníze, jsou pak nuceni přijmout pracovní místo a dělat něco, co by jinak nikdy nedělali.
Závislost na alkoholu
Ve společnosti vcelku rozšířená, avšak ve srovnání se závislostí na vodě či na jídle ne tak závažná a snáze léčitelná.
Závislost na kouření
Projevuje se hlavně zapáchajícím oblečením a v posledku i nachlazením z důvodu kouření před hospodou.
Závislost na internetu
Potřeba kvalitního čtení (např. Necyklopedie) je značná. V případě absťáku někdy vede i k nekvalitnímu čtení (např. Českopedie). Nekvalitní čtení pak vede k degeneraci mozku.
Závislost na ostatních drogách
Poměrně málo rozšířená ve společnosti a tudíž ne tak závažná. Míra závažnosti závislosti na drogách je srovnatelná se závažností závislosti na dogách.

Viz též[editovat | editovat zdroj]


Růžový slon.jpg
CukrHalucinaceHašišHoubičkaChlastInstititut výzkumu muchomůrekInternetKafeKekafiKokainKukutikiLSDMarihuanaOkenaOkurkaPervitinPADSmajlíkŠňupajnTelevizeToulen