Šarišština

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Google uncyc.jpg Šarišština na googleTohle je nejlepší článek na téma „Šarišština“ na celým internetu.
1 Kc zlamana.jpg Tento článek stojí za jednu zlámanou grešli. Je třeba jej převést na konvertibilní měnu, nebo na zlato, případně na sůl, která je nad zlato. Moeda mafagafo.jpg

Šarišština je jazyk, kterým se mluví v podhúří Tater, a to konkrétně v jeho východní části. Někdy je považován jen za nářečí hutorčiny.

Jazyky Slovenska.png

Slovní zásoba je asi ze 60 procent pšonská, 20 procent je z jiných slovanských jazyků (z toho 92 procent ze slovenštiny), po devíti procentech je z angličtiny a němčiny a 2 procenta jsou z jiných jazyků.

Kámen ůrazu[editovat | editovat zdroj]

Jediným kameňom úradzu je v tomto jazyku pímesno c: bez dijakrityky sa vyslouvuje normálně, s čárkou jako něco mezi [ť] a [č], č sa vyslovuje [č], ovšem na začátku slov sa vyslovuje [dž] (pouze ve slově Česko a od něj odvozených [č]).

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Modlitba v šarišštině

Mé vznášedlo je plné úhořů. Mojo ľetadlo je pulne priščoch. (je třeba vyslovit měkké ľ, s tvrdým je to letadlo = letadlo)

Umíte anglicky? Znaš hutoric jak toten Buš?

Kde je tu záchod? Dze tu zachod? nebo Idzem srac? (s vykřičníkem to znamená jdu/jdem srát.)

Jsi šílenec! Ta co ci rajbe už načisto!

Jsi staromódní. Ši jak jebo z ľesa.

Někde tady! Dagdzi tu!

Justin Bieber Ćeply gdakač (1 z mála případů písmene ć, to se vyskytuje jen v jižních nářečích, v severních a ve spisovném jazyce je místo něj t vyslovované ako ť nebo(zejména na východě) c (písmeno ť zde neexitusuje)).

Teplý Teply (na severu) Ćeply (na jihu)

Periodická tabulka prvků