Pražský Semmering

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pražský Semmering je nejdůležitější železniční trať Prahy. Využívá jí jako jediná známá linka S65, což je součástí pražského systému linek SS.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli o tom neodborníci pochybují a na první místo kladou jiné tratě, například kolínskou, která je zhola zbytečná, protože souběžně s ní vede silnice, nebo Posázavskou, která zbytečně duplikuje vltavskou vodní cestu, potřebám místních vidláků zcela dostačující, nejdůležitější tratí je právě Pražský Semmering vinoucí se přes Smíchov, Hlubočepy, stáčí se přes Prokopské údolí okolo Žvahova, poté to samé údolí překoná po dvou vysokých viaduktech, rozvine se potom kolem radlického Brabenčáku, okolo staré radlické cihelny (bože, jak tam se skvěle jezdilo na kole!) déle přes Jinonice, pak vyjíždí pod vrchem Vidoule, zahne přes Cibulka, vjede do stodůleckých lesů a zdá se že končí na Zličíně. V jeho trase nevede žádná silnice, neteče tudy řeka, ba ani žádná jiná dopravní cesta (kupříkladu pěšina, válečná stezka Komančů nebo podloudnická trasa). O jeho důležitosti také svědčí zmínka v Teologickém výkladu jízdního řádu, v kapitole Žalm 122.

Zdání klame, Pražský Semmering na Zličíně nekončí, jede až dál do Hostivice, Prudné u Práglu a pár vláčků denně jede i do jiné prdele s názvem Středokucí. Tato trať je také místem, kde jsou týrány zlobivé Porschetry. Pokud se nějaká Poschetra v Plzni vážně proviní, musí jet až do Práglu na Zličín a zde na skokanském můstku vyskočit zdola nahoru. Většině se to povede až na několikátý pokus. Následně musí ubohé šaliny vozit až několik měsíců Prahajzly.

Vlaky létající ve vzduchu stále zůstávají pro Pražský Semmering pouze naprojektované na papíře.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Do roku 1882 př.n.l. tahala všech 42 vlaků denně koňka. Tento způsob pohonu byl ekologický, neznečišťoval ovzduší ani vodstvo, koně se živili ovsem z přilehlých polí a těch pár kobylinců hbitě rozebrali hovniválové a vrátili je do koloběhu látek v přírodě. Bohužel na nátlak uhelné lobby byl tento pokrokový způsob dopravy zrušen. Nějaký čas tahaly vagóny po Semmeringu parní lokomotivy. Když nad uhelnou lobby zvítězili lobbyisté naftoví, začal se na této trati ozývat zvuk Dunihlavu.

Dnes je tato trať denně obsluhována hypermoderním šukafonem. Je zde provozováno pět vlaků. Jsou to tyto čtyři:

  1. Jeden (směr Hostivice) jede v osm ráno.
  2. Druhý na Smíchov ve čtvrt na dvanáct.
  3. Třetí jede 29.2. o půlnoci až do Rudné u Prahy.

Vzhledem k tomu, že celkový počet vlaků je lichý, nemůže se počet vlaků jedoucích jedním směrem rovnat počtu vlaků v druhém směru, takže na jednom konci (v Rudné) dochází k hromadění vlaků.

Stanice[editovat | editovat zdroj]

Pražský Semmering není tak ubohou tratí, jak se zdá

Smíchov Na Knížecí[editovat | editovat zdroj]

V této, bez diskuse nejdůležitější pražské železniční stanici trať začíná. Používá se speciální 1. kolej. Na zbylých se odstavují vlaky, které vezly příliš smrdící ožraly ze Žvahova, a žabotlamy, které se vypraví na trať, až nebudou šukafony stačit. A aby toho nebylo málo, Praha-Smíchov Na Knížecí, ač se nachází jen pár metrů od nástupišť Prahy-Smíchova, nemá s "hlavním" Smíchovem společný informační systém. Cestující směřující na Semmering si tak občas spletou nástupiště a v nejlepším odjedou do Prokopáku po špatné, leč ne nezajímavé, trati.

Mimo jiné tato zastávka nemá nic společného se stanicí pražského krtka Smíchovské nádraží!

Žvahov[editovat | editovat zdroj]

Dvě koleje, druhá je kvalitním substrátem. Za nepoužívaným nástupištěm se nachází vrch Děvín, na kterém se měla dle kronikáře Kosmase odehrát Dívčí válka. Dívky tím pádem na svůj hrad mohly jezdit vlakem!!! No vida - a o tom ses nezmínil, blbečku! Pod Žvahovem se nachází hřbitov, dvě nekvalitní knajpy a šalinová trať na Barrandov.

Žvahov je pro šotouše významným místem, protože právě zde vznikl název šukafon. Jak zjistil Vědecký tým Necyklopedie žvahovský úsek trati vede totiž okolo dobře prohřátých strání Dívčích hradů (jedn. číslo: Dívčí Hrada!), na kterých odpradávna s oblibou šukaly chudé smíchovské milenecké dvojice, které neměly žádné místo, kde by to dělaly pod střechou. Vyvýšená poloha je rovněž přitahovala krásným výhledem na industriální oblast se Zlíchovským lihovarem a Ringhofferkou. Cestující zde tedy mohli vidět mládež v akci, ba leckdy přímo v tom nejlepším. A tak se zrodil název Šukafon. Necyklopedie vám ještě doporučí jedno: Ježišmárja, hlavně nechoďte do žvahovské hospody U Váhy !!!

Jinonice[editovat | editovat zdroj]

Když tam přijdete (to zatím vzhledem ke křoví dokázal bez křovinořezu či helikoptéry jen Chuck Norris, tak zjistíte, že tam jsou tři koleje, ale až se po nich vydáte vyhlížet vlak, zjistíte, že první a třetí jsou pouze zarostlé vlečky do již nefunkční mlékárny nebo továrny Waltrovka a do dalšího podniku. V okolí této železniční zastávky se nenachází nic. Odedávna se říká, že tam chcípl pes, lišky tam dávají dobrou noc a v noci se tam bojí i úchyláci, takže je tam kupodivu bezpečno. Ospalá atmosféra Jinonického nádraží je tak hustá, že by se dala balit do staniolu a vyvážet do zahraničí.

Mimo jiné toto (ehm, řekněme) nádraží nemá nic společného se stanicí pražského krtka Jinonice!

Tato fotka sice není z Pražského Semmeringu, ale dobře ilustruje krajinu, kterou trať prochází i vytíženost vlaků.

Cibulka[editovat | editovat zdroj]

Navzdory svému jménu se tu nepěstuje cibule, ale marihuana. Železniční zastávka se nachází na vrchu Vidoule a trať je díky tomu nakloněná vůči nedaleké rovné ulici o zhruba 50 stupňů. Okolí Cibulky je fádní. Donekonečna se táhnoucí vidoulské plantáže konopí, dlouhé baráky sušáren marihuany a stloukáren hašiše turistovo oko nezaujmou. Toto místo bylo však velmi populární na počátku 90. let, kdy vyšly tzv. Cibulkovy seznamy agentů StB a na zastávku přijížděly davy zájemců o tyto seznamy.

Stodůlky[editovat | editovat zdroj]

Nachází se hezkých pár kilometrů od civilizace. I tady, stejně jako na Žvahově, jsou dvě koleje a jedna je využívána jako substrát. Je tu ještě jeden dobrý nápad: Pokud mrznete na Zličíně, čekajíce na vlak do Hostivic a nemůžete vydržet, dojeďte nějakým vlakem na Stodůlky, tam se vyprázdněte a vraťte se pěšky po kolejích na Zličín. Nějaký vlak pojede nejdřív za půl dne, takže se nemusíte bát že vás něco srazí. Tato zastávka je z celé trati nejvzdálenější od civilizace. Ostatně není divu, vždyť domorodé obyvatelstvo Stodůlek, jak název osady napovídá, dodnes nezná domy, ale přebývá v nevelkých hospodářských stavbách se svými dobytčaty.

Mimo jiné tato zastávka nemá nic společného se stanicí pražského krtka Stodůlky!

Zličín[editovat | editovat zdroj]

Zličín vás po rurálních úsecích trati opět vtáhne do civilizace. Zličín je nejfrekventovanější stanicí na trati, dost vlaků tu končí a staví tu všechno (včetně vlaků typu AsiaCity). Přímo k Zličínské staniční budově, stojící se ve skutečnosti v Řepích, jezdí šalina a opravdu daleko (4 zastávky 180kou, 69 zastávek 164kou, 666 zastávek 666kou) je i pražské metro, linka B. Důvod proč tu staví všechny vlaky je ten, že než dorazí vlaky ze Smíchova na Zličín, strašně smrdí mrtvolami i pokaděnými novorozeňaty, o starých dědcích nemluvě. Dojet bez úhony ze Stodůlek až na Zličín dokázal jen Chuck Norris a i on cestoval 42 let. Nachází se tady i pověstný skokanský můstek pro šaliny.

Vrcholem všech hrůz je bezpochyby toaleta na nádraží Zličín, na jejíchž zdech a ovzduší se podepsalo veškeré utrpení drážních zaměstnanců, způsobené hrůzami Pražského Semmeringu a jejich oběťmi. Vychytralí zaměstnanci společnosti KŽC Dopraha od toalety, určené výhradně zaměstnancům dráhy, raději sobecky ztratili klíč, aby nechali trpět pouze (nebohé) pěšáky modré armády.

Mimo jiné tato zastávka nemá nic společného se stanicí pražského krtka Zličín!

Hostivice-Zadková[editovat | editovat zdroj]

Hostivice-Zadková je další zastávka na znamení, tentokrát na okraji Hostivice. Nazývána je podle nedalekého moderně vystaveného brokokového sídliště Zadková. Zastávka je jenom jedna, což je teda na této trati zcela běžné, která je obousměrná, tzn. vraky se mohou srazit. Je tak malá, že vrak často zastaví před nebo za ní (na přejezdu). Její rozměry jsou přibližně 3x2x1 metrů, a to i s nástupištěm a zábradlím, které má prý být pro kola, ale je železné, takže brzo bude zastávka pouze z betonu. Čekárna o rozměrech pro lidi z druhohor má speciální nátěr pro spreje, které na ni drží líp než make-up na ženě. Bohužel nátěr je poškozený oblepem z prohnilých jízdních řádů. Podle konspirační teorie má zastávka ještě tajný význam, neboť ji zatím neobjevili ani vševědoucí Google maps, kdyby nebylo Necyklopedie tak by se to nikdy nedozvěděli. My ovšem známe i konspirační jméno zastávky, ale nepovíme.

Spolu se zastávkou Hostivice-Na hřbitově, Tchýně a Tchýně-jih vznikla tato zastávka jen proto, aby nemusel starosta Hostivice opravovat a doplňovat nevyužité koleje a mohl je nechat ČD a UNŽC (ty se stejně o ně nestarají). V územním plánu je od té doby, co postavily ty koleje. Jak je známo v Hostivicích, do zastávky za 40 000,- Kč investovalo město 12 300 009,- Kč a zbytek se vypařil (ne)známo kam. ČD do zastávky investovalo financemi v hodnotě 200,- na značku "ČD za odložené věci neodpovídá".

Cestující zde vystupují asi 4krát za uherský rok, a ostatní jedou většinou do Prudné u Práglu. Ovšem je tu i extremistický cestující, který vystupuje v Tchýni (předměstí Hostivic) a jmenuje se Dmitrij *cenzurováno*.

Hostivice[editovat | editovat zdroj]

Tady se přestupuje na další trať, jinak se však celá stanice nachází v lesích. Po setmění jsou cestující nádražním rozhlasem varováni před kanci, vlky, zdivočelými prasopsy, kryshami a dalšími nebezpečnými zvířaty.

Tabule v neznámém jazyce u odbočky Jeneček varující před úplně vším.
Typický provoz na odbočce

Jeneček, žel. odbočka[editovat | editovat zdroj]

Nic, nic a nic. Po jediné koleji vedoucí na Jeneček nic nejezdí. Pěšinou podle trati nikdo nechodí. Nad Jenečkem nelétají žádná letadla. V noci tam nesvítí žádná světla. Odbočku Jeneček nenajdete na ani mapy.seznam.cz ani na Google Maps. A radši se ani neptejte proč. Vše okolo odbočky Jeneček je obestřeno rouškou tajemství. Vláda, armáda, i pražský magistrát mlčí. Staří ajznboňáci trvdí, že vlak, který na odbočku vjede, se už nikdy nevrátí zpět.

V blízkosti železniční odbočky Jeneček se nedoporučuje dělat pikniky, sbírat houby a jiné lesní plody, jíst, pít, kouřit, močit a zejména fotografovat (viz připojený obrázek). Vědecký tým Necyklopedie po smyslu této odbočky intenzivné pátrá, protože existuje podezření, že vede do supertajné oblasti 51. Někteří příslušníci VTN se ani nediví, neboť se jméno Jenečku podobá jménu slovenského teroristy Jánošíka. Nejpravděpodobnější možností je, že je to obávaná trať do podsvětí, končící na nádraží Peklo, Nádraží milovaného Lucifera, po které čerti odvážejí nepoctivé lidi do pekla svým ďábelským expresem.

Hostivice-Na hřbitově[editovat | editovat zdroj]

Tajuplná zastávka za ještě tajemnější odbočkou Jeneček. Jedná se o jediné spojení pro obyvatele místního hřbitova.

Hostivice-Litovice[editovat | editovat zdroj]

Ještě víc v lese. V okolí se nachází sběrna kovových odpadů, po zavedení Babišova zákonu o bezhotovostním výkupu kovů tato zastávka již nikdy nebyla využitá.

Tchýně[editovat | editovat zdroj]

Prostě díra, známé také jako Hostivice- venkov. V poslední době je velmi pravděpodobné ,že bude Hostivice pohlcena touto velkovesnicí.

Tchýně-Líh[editovat | editovat zdroj]

Několik samot tu je, ale bude jezdit dvanáct lidí vlakem který jede dvakrát denně, když mají každý dvě luxusní auta?

Rudná u Práglu[editovat | editovat zdroj]

Konečná stanice, prosíme, vystupte. Přestup na vlaky AsiaCity a další spoje ČD. Přestup na další dvě linky.

Další zajímavosti Pražského Semmeringu[editovat | editovat zdroj]

  • Na této trati skládal topičské zkoušky nejprofláknutější český železničář Stanislav Gross. Propadl z nich protože mu padalo uhlí z lopaty.
  • Na přilehlých stráních byl počat český politik Jaroslav Stránský
  • Hospody v oblasti, kterou trať prochází, míval na starost Jiří Paroubek, když ještě dělal dozorce hospodským v RaJ Praha-5. Mnozí na něj dodnes se skřípěním zubů vzpomínají.
  • Pražský Semmering je známý i v zahraničí, Rakušané si kdesi za Vídní dokonce postavili jeho kopii, která se však nemůže rovnat originálu.

Řekli o Pražském Semmeringu:[editovat | editovat zdroj]

  • Oscar Wilde jednou řekl: Projet se Pražským Semmeringem a ve zdraví to přežít je lepší než potkat královnu v londýnském Hyde Parku na koni. Halina Pawlowská
  • Pražský Semmering? Já opravdu, ale opravdu, nevím, co touto otázkou sledujete. Václav Klaus
  • Jestli bych opravdu chtěla něco dobrodružného zažít, tak by to bylo projet se Pražským Semmeringem shora dolů samospádem, bez brždění, připoutaná na čelo lokomotivy s odhalenými ňadry. Eden Mor
  • Jó, pod mostem v Hlubočepích, tam se chlastávalo! Moše Zylbrsztajn
  • Ten Semmering to je co?? A je aspoň blízko Eiffelovky? Neznalý Brňák
  • Vážení cestující, omluvte prosím zpoždění vlaku číslo 14569 ze směru Rudná u Prahy, Hostivice, Praha-Zličín a Praha-Smíchov severní nástupiště. Předpokládaná doba zpoždění příjezdu vlaku bude asi 666 minut. Upozorňujeme cestující, ohlášená doba zpoždění se může změnit. Andula
  • Bible : Žalm 122

„Zaradoval jsem se, když mi řekli, po Pražském semmeringu pojedem. Naše nohy již stojí ve tvém společném nádraží, Smíchove. Smíchov je postaven jako město semknutý v jeden celek. Tam nahoru vyjíždějí čugály, jsou to šukafony Českých Drah…“

Šotoušov hl.n.
Čekej, debile Dopravci a údržba

ArrivaČerná díraLEO ExpressRegioJetSŽDCUNŽC

Pozor, sloup Infrastruktura

Bajkalsko-amurská magistrálaBrněnské hlavní nádražíČeská TřebováDesná-PutinskáDopravní podnik města BrnaDvoupatrové nádražíLampárnaLehkokolejná dráha
Liberec hlavní nádražíNádraží Františka Josefa I.Nové brněnské nádražíNádraží Praha-HolyněNádraží SmíchovPohlavní nádražíPraha-EdenPražský Semmering
Tanvaldské nádražíTěžkokolejná dráhaRak-Uh koridoryVršovické nádražíVysokorychlostní železnice

Už se plazíme! "Přidělené" řady

173360373380451452471656680742809810811830831843844854BobinaPolský střepVůz ADBta

Vítejte do světlých zítřků! Technologie

Alexandr PostlerAndulaAVZZBezdrátový přenos energieNaklápění jednotkyDvoupatrové nádražíKokomotivaKritická rychlostKřížové zhlavíLáhev na zalévání kolejí
NajbrtNávěstidloÚzkorozchodné vozy Českých drahPanoramatický vůzProtihlukové stěnyPřepravní průzkumRestaurační vůzSCIASystém HISVáclav KnopVězeňský vůzObrněné dopravníky třídy Pergl

Tak dlouho čekali, až zkameněli.. Kuriozity

AsiaCityIveta BartošováCity ElefantCestující do Tel Avivu bez šátku na kufruEsko PrahaHomeless RallyeJízdní řádKategorie vlakůKultura cestování
Rychlík JeštědSračkoexpresStanda LokotkaŠotocírkevŠotoušŠotouší otázkaTeologický výklad jízdního řáduTerminál 3: Vzpoura strojůTSB BlitzzugVlakVlak Necyklopedie

šde  
ROPID
Bus jede jinam.JPG Dopravci

ArrivaČeské dráhyČSADČSAD KladnoDP PrahaICOMJaroslav ŠtěpánekŠrotlinerAbout me

JirkaPar.jpg Krtek

D (linka metra v Praze)Dějiny metra v PrazeDepo HostivařDolínkoidaChalupoidaJulča z metraKladenské metroLetňany (stanice metra v Praze)Metro do každé domácnostiMetrolinkaMetrem do BohnicPoslanecké metroPražské metroŠkoda 6MtTransflorenská magistrálaWaldorfská škola (stanice metra v Praze)Zámky (stanice metra v Praze)

Zastavkalhotka praha.jpg Autobusy

X-AX-BX-22140150165174177200666Autobusová doprava BenešovAz magyar szuper autobusz IkaruszKarosa C 954EIrskýbusSORVrakosa

Nehoda-tramvaj.jpg Električky

Automatizace tramvajové dopravyFordCityNízkopodlažní tramvajPorschetraTramvaje v Práglu1789121418202241

810666b.jpg S-Bahn

Esko PrahaEšusPražský SemmeringCity ElefantŠukafonNádraží Praha-HolyněNádraží Praha-SmíchovVršovické nádražíPohlavní nádražíŽabotlam

Jak40dpp.jpg Letadla

A380L1L2Letecké linky PID

JÁ MÁM PRÁVO SEDĚT! Ostatní

Blíž PražanůmDoprava v PrazeJízdenka pražské hromadné dopravyLítačkaOpencardPatrik KokotasPrázdninový provozSeznamka v pražské MHDŠotoušTrambusUbliž PražanůmVertikální chrlič intelektuálůZastávka na znamení