Četníci (Filmová série)

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tento článek je psán v encyklopedickém stylu.

To znamená, že o popisovaném tématu pojednává zcela vážně.


Ludovic Cruchot. Činitel téměř veškerého Chaosu a postrach místních nudistů.

Četník ze Saint-Tropez: Bravurní blázniviny na francouzské riviéře a pokračování je filmová série, která by se dala popsat jako učebnice nechtěných karambolů a komediálních zmatků. V hlavní roli exceluje Louis de Funès jako Ludovic Cruchot, četník, jehož posedlost pořádkem je tak veliká, že by byl schopný zatknout i vlastního stín – kdyby ovšem nebyl vždy o krok napřed. Místo elegantních zásahů se Cruchot a jeho oddíl spíše ocitají v chaotických situacích, které často končí honičkami, převleky a neuvěřitelnými nedorozuměními. Odehrávající se v slunečném Saint-Tropez, tato série je oslavou komedie, která zaručeně rozesměje každého, kdo se odváží vstoupit do světa, kde zákon sice vládne, ale chaos má vždy navrch.


Přibližný děj[editovat | editovat zdroj]

Ve filmové sérii Četník ze Saint-Tropez sledujeme neuvěřitelná dobrodružství Ludovica Cruchota, nešikovného a přehnaně horlivého četníka, jehož snahy o udržení pořádku v malebném přímořském městečku neustále končí v totálním chaosu. Od honiček za nudisty, přes trapné románky až po setkání s mimozemšťany, Cruchot se svým týmem pravidelně rozsévá zmatek a neuvěřitelné průšvihy, které by rozesmály i mrtvého. Každý jeho pokus o hrdinství se mění ve frašku plnou nechtěných karambolů a situací, kdy je zákon ohýbán do absurdních a často sprostě směšných extrémů. Bez ohledu na to, jak moc se snaží, Cruchot vždycky dokáže všechno tak dokonale posrat, že se diváci smějí od začátku až do konce.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Tyto osoby, ač se nezdají, způsobují naprostý chaos v Saint-Tropez.

Strážmistr Ludovic Chruchot: - je čelní postavou filmové série Četník ze Saint-Tropez a zároveň epitomem chaosu v četnické uniformě. Tento hyperaktivní a neuvěřitelně nešikovný četník, ztvárněný Louisem de Funèsem, má talent na to, jak ze všeho udělat největší průšvih. Jeho vozy, od ikonického Citroën Méhari po nedávné vintage modely 2CV, se staly synonymem pro katastrofu na čtyřech kolech. Každé jeho řízení se mění v adrenalinovou jízdu, při které se většinou střetává s každým možným objektem v dohledu – a obvykle i s těmi, které by normálně přehlédl. Co se týče jeho schopností, Cruchotovo neúnavné úsilí o udržení pořádku je ohromující, ovšem naprosto kontrastující s jeho vrozeným talentem pro přivádění věcí k totálnímu zmatku. Jeho schopnost udělat i z nejjednoduššího úkolu komediální katastrofu je téměř nadpřirozená, přičemž jakákoliv snaha o splnění jeho povinností vede k neuvěřitelným trapasům, které by i zkušené kaskadéry přivedly k zoufalství. Cruchot se sice neustále snaží vypadat jako hrdina, ale jeho neuvěřitelná neschopnost, od špatného parkování až po absurdní policejní zásahy, z něj dělá perfektní vzorek toho, jak se pořádek a chaos mohou dokonale prolínat v komediálním chaosu.

Rotmistr Jerome Gerber: - vždy zdánlivě ztracený ve své vlastní nešikovnosti, je přesto hrdým členem četnického sboru v Saint-Tropez, kde působí jako rotmistr. Tento titul, který by u jiných budil respekt, je v Gerberově případě jen dalším ironií nabitým detailem jeho kariéry, protože jeho činy často působí dojmem, že by se sotva udržel v nižší hodnosti. Jeho asociace se strážmistrem Ludovicem Cruchotem, jeho podřízeným a zároveň největším protikladem, je kapitola sama o sobě. Cruchot, který je ztělesněním přísnosti, pořádku a vojenské disciplíny, je pro Gerbera jakousi nemesis i mentorem zároveň. Cruchot často působí jako autoritativní otec, který se zoufale snaží přivést svého zmatkovitého podřízeného na správnou cestu. Ironicky, čím více se Cruchot snaží vštípit Gerberovi disciplínu, tím více se Gerberovi daří dokazovat, že chaos a neorganizovanost jsou jeho přirozené životní podmínky. Přestože Cruchot na Gerbera často křičí a uděluje mu kárné tresty, je mezi nimi jakési podivné pouto vzájemné závislosti. Cruchot bezděčně potřebuje Gerberovu přítomnost, aby si mohl potvrzovat vlastní pocit nadřazenosti a schopnosti, zatímco Gerber nachází v Cruchotovi otcovskou postavu, která ho vede (i když často na něj křičí). Jejich dynamika je zdrojem mnoha komických situací, kde se Gerberovy chaotické pokusy o pořádek střetávají s Cruchotovou neúprosnou touhou po perfekcionismu. Ačkoliv by se mohlo zdát, že Cruchot a Gerber jsou jako oheň a voda, právě tento kontrast dělá z jejich vztahu nevyčerpatelný zdroj humoru a lidskosti, který diváci tolik milují.

Ostatní členové: - Zbytek četnického sboru v Saint-Tropez tvoří pestrá směsice postav, které přidávají další vrstvy humoru a charismatu do tohoto už tak živého a chaotického ansámblu. Každý člen má své vlastní unikátní rysy a osobní quirks, což dohromady vytváří dynamický a často absurdní celek.

Četník Beaupied, který je známý svou mladistvou energií a nadšením, ale také svou neuvěřitelnou naivitou. Vždy se snaží dělat správnou věc, ale jeho nadměrná horlivost ho často zavádí do trapných situací. Přesto je Beaupied oblíbený pro svou upřímnost a optimismus.

Četník Merlot je další výraznou postavou, která se často ocitá ve stínu svých kolegů, ale vždy je připraven přiložit ruku k dílu. Merlot je známý svou schopností zůstat klidný a rozvážný i ve chvílích, kdy ostatní ztrácejí hlavu, což ho činí nenahraditelným členem týmu.

Četník Tricard je možná nejserióznější z celé skupiny. Jeho smysl pro povinnost a disciplínu ho často staví do konfliktu s Gerberem a Beaupiedem, ale zároveň je to právě Tricard, kdo se snaží udržet nějaký řád v chaosu četnického života.

Četník Fougasse přináší do sboru element rebelie a neuctivosti. Je známý svým suchým humorem a sklonem k sarkasmu, což ho činí oblíbeným mezi kolegy, ale méně mezi nadřízenými. Fougasse se často stává zdrojem zábavy díky svým břitkým komentářům a neochotě podřizovat se striktním pravidlům.

Četník Berlicot je ten, kdo zůstává v pozadí, ale jeho pozorovací schopnosti a inteligence často vyřeší problémy, na které ostatní nestačí. Berlicot je tichý, ale když promluví, obvykle má pravdu, což z něj činí cenného poradce pro Cruchota.

Celý tento četnický sbor, vedený autoritativním a někdy přehnaně přísným strážmistrem Ludovicem Cruchotem, vytváří dynamické a často chaotické prostředí, kde každý den přináší nové výzvy a komické situace. Cruchot, se svou posedlostí disciplínou, se snaží udržet tuto různorodou skupinu pod kontrolou, což je často úkol nadlidský. Přesto se z nich díky jejich lidskosti, humoru a soudržnosti stává rodina, která si vždy dokáže poradit s jakýmkoli problémem, a to i když se jejich snahy ne vždy obejdou bez humorných komplikací.

Ne-četníci[editovat | editovat zdroj]

Cruchot s Josefou den poté, co ji brutálně seřval. Všimněte si jeho zmatení.

Josefa:- Josefa Cruchot, je nezapomenutelnou postavou v sérii filmů o četnících. Její první setkání s Ludovicem Cruchotem je dokonalým příkladem jejího neobvyklého charakteru. Na četnickou stanici přijde kvůli tomu, že se proslavila svou neschopností řídit jako normální člověk (Ono, když ženu posadíte do Fordu Mustang, tak co se dá čekat). Cruchot, ve svém obvyklém stylu, ji hlasitě seřve, což přiměje jeho nadřízeného, rotmistra Gerbera, aby ho uklidňoval. Paradoxně, místo aby se na něj zlobila, Josefa je jeho charismatem fascinovaná. Cruchot je jako uragán v jejím životě, což se jí zřejmě líbí (řekla, že jí připomíná jejího bývalého mažela, tudíž je možná masochistka). Její city k němu rychle přerostou v obdiv a touhu, což vede k jejich turbulentnímu vztahu plnému komických situací. Ludovic je zpočátku zmatený a nesvůj, ale Josefa si ho rychle získá svou neústupnou povahou a nespoutanou energií. Jejich vztah je jako jízda na horské dráze - plný výbuchů, smíchu a neustálých bojů o moc. Josefa je mistryní v manipulaci, vždy ví, jak dostat Ludovica tam, kde ho chce mít. Ať už je to organizace jejich svatby, kde Ludovic působí jako nešika, nebo každodenní domácí chaos, Josefa je vždy v centru dění, pevně drží otěže a udržuje Ludovica na správné cestě - nebo ho alespoň drží mimo ještě větší problémy, než do kterých by se dostal sám. Její postava dodává filmům další rozměr komiky a dynamiky. Ludovic a Josefa tvoří nezapomenutelný pár, který zůstává v paměti diváků díky svým nekonečným hádkám, vtipným nedorozuměním a neustálému boji za domácí rovnováhu.

Dcera Nicole. Už během pár dní po příjezdu z hor dosti zdivočela, což se jejímu konzervativnímu tatínkovi moc nelíbí.

Nicole:- Nicole Cruchot je dcerou slavného žandarma Ludovica Cruchota.Pochází z malého města, kde její otec pracuje jako přísný, ale spravedlivý četník. Jako mladá a ambiciózní dívka má Nicole silnou touhu po dobrodružství a chce být cool za každou cenu. Její snaha vyniknout a zažít něco vzrušujícího ji často přivádí do komických, ale i nebezpečných situací. Aby se dostala do centra pozornosti nebo zažila něco mimořádného, je ochotná udělat cokoliv, což ji někdy vede k ne zcela legálním činům. Jedním z jejích nejvýraznějších kousků je předstírání, že její otec je slavný malíř, aby se dostala do lepší společnosti. Když situace eskaluje, Nicole neváhá ukrást Ford Mustang (opět, ale nyní červený), ve kterém je schovaný odcizený Rembrandt, což přidává další vrstvu komických komplikací. Další z jejích divokých dobrodružství zahrnuje pašování sebe samé do New Yorku jako černý pasažér, čímž si zajistí nezapomenutelný zážitek, ale zároveň způsobí svému otci nemalé starosti. Její otec, Ludovic Cruchot, je sice přísný a někdy až příliš ochranný, ale zároveň velmi milující a oddaný. Navzdory všem Nicoleiným průšvihům vždy stojí po jejím boku a pomáhá jí dostat se z problémů, do kterých se dostala svou nezodpovědností a touhou po dobrodružství. Díky jeho pomoci a lásce se Nicole často vyhýbá vážnějším následkům svých činů, což posiluje jejich rodinné pouto a přidává do příběhu další vrstvu humoru a lidskosti.

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Četník ze St.-Tropéz (1964)

  • V tomhle filmovém skvostu se venkovský policajt Ludovic Cruchot, ztělesněný Louisem de Funès, stěhuje do idylického přímořského městečka Saint Tropez. Jeho hlavní úkol? Chytat nudisty na pláži. To musí být skutečně ta nejdůležitější policejní práce na světě, ne? Aby to bylo ještě lepší, jeho dcera Nicole, ztělesněná Geneviève Grad, se rozhodne zapadnout mezi místní zlatou mládež, což zahrnuje kradení drahých aut a pózování v bikinách a hraní si na bohaté děvče . Tatík mezitím dělá ostudu všude, kam přijde, ať už jde o chaotické honičky po pláži nebo trapné scény v policejní stanici.

Četník v New Yorku (1965)

  • Tentokrát naši geniální četníci jedou do New Yorku na policejní konferenci. Bez dětí a manželek, samozřejmě, takže Nicole se musí propašovat na loď jako černý pasažér. Cruchot ji na palubě několikrát zahlédne, ale Rotmistr Gerber ho přesvědčí, že má halucinace. Nicole mezitím ve městě způsobí chaos a tatík se dostane do víru amerického šílenství, včetně psychiatrických sezení a parodií na "West Side Story". Jeho pokusy zachránit dceru před italským karabiníkem, který se do ní zamiloval a sebe samého New Yorkskou policií (V NY Nicole milují, řekla, že je imigrant a zpívá, fotřík si ji vzal zpět.) vrcholí scénou v Chinatown, kde se přestrojí za místní Číňany.

Četník se žení (1968)

  • Ludovic Cruchot se rozhodne, že je čas na svatbu. Samozřejmě si vybere tu nejvíc excentrickou a hysterickou snoubenku s masochistickými sklony, jakou mohl najít (Josefu známou mnoha vojenských pohlavárů, a také vdovu). Přípravy na svatbu jsou jedním velkým chaosem, kde Cruchot způsobí víc škody než užitku. Jeho šéfík Gerber, se však rozhodne, že Cruchot měkne a rozhodne se, že mu celé namlouvání překazí (záviděl mu ji, ). Výsledkem je série trapasů, včetně svatebního dne, který se změní v katastrofu.

Četník ve výslužbě (1970)

  • Cruchot a jeho banda je nucena odejít do důchodu, což je samozřejmě katastrofální nápad. Bez policejní práce je jako ryba na suchu, a tak se jeho pokusy užít si klidného důchodu promění ve frašku. Spolu s ostatními četníky se zapletou do nesmyslných situací, které zahrnují všechno od falešných poplachů po ztracené důchodce. Nicole, teď už trochu starší a snad i moudřejší, se již provdala a ve filmu o ní není ani zmínka

Četník a mimozemšťané (1979)

  • Když si myslíte, že to nemůže být bláznivější, přijdou na scénu mimozemšťané. Cruchot a jeho tým objevují, že se v Saint Tropez objevili mimozemšťané, kteří vypadají stejně jako oni. Samozřejmě, že nikdo jiný tomu nevěří, takže naši četníci musí řešit invazi po svém. Nechybí směšné honičky, bizarní setkání a totální zmatek. Nicole zůstává v pozadí (možná vdaná, možná ne, bůh ví), zřejmě už unavená z neustálých rodinných katastrof.

Četník a četnice (1982)

Četnice po řízení kradeného motocyklu. Všimněte si zmateného kolegy
Pár četníků a četnice krátce po masivní havárii, kterou sami způsobili, všichni si ten chaos užívají.
  • Poslední díl série přináší nové ženské posily do četnické stanice. Cruchot a jeho kolegové jsou přirozeně nadšení, protože co je lepší než skupina atraktivních ženských kolegyň, které neumí ani správně salutovat? Výcvik nových četnic se mění v sérii groteskních situací, kde nechybí trapasy, omyly a neuvěřitelné karamboly včetně hromadné bouračky, honičky s místními Hoonigans či únos všech čtyř četnic. Nicole už je dávno pryč, nejspíš utekla od této bláznivé rodiny, aby si zachránila aspoň kousek zdravého rozumu.

Ohlas[editovat | editovat zdroj]

Filmová série o četnících, ve které exceloval Louis de Funès, je oslavována jako vrchol francouzské komediální tvorby, ale také často parodována pro svůj specifický humor a přehnané situace. Tyto filmy se staly ikonickými díky svým absurdním scénám, kde se četníci, v čele s hyperaktivním a neustále rozčileným Cruchotem, potýkají s bizarními zločinci, zmatenými turisty a vlastním chaosem.

Jedním z největších lákadel série je právě postava Cruchota, který je ztělesněním všech možných policejních stereotypů. Jeho snaha o dokonalý pořádek a neustálé poučování kolegů a veřejnosti vede k mnoha komickým a parodickým momentům. Louis de Funès svým jedinečným hereckým stylem dodává postavě nezaměnitelnou energii a komediální timing, který zůstává nezapomenutelný.

Série je často parodována i pro své opakující se gagy, jako jsou honičky po městě, bizarní převleky a situace, kdy se četníci snaží vyhnout průšvihům, které si sami způsobili. Například Cruchotova dcera Nicole, která neustále vymýšlí nové a šílenější způsoby, jak udělat dojem na své přátele, přidává další vrstvu komického chaosu, když její eskapády pravidelně přerůstají v úplné katastrofy, z nichž ji musí zachraňovat její otec.

Filmy o četnících, i přes jejich často přehnaný humor, nabízejí satirický pohled na francouzskou společnost, autoritu a byrokracii, což přispělo k jejich dlouhodobé popularitě a statusu kultovní klasiky.