Diskuse s uživatelem:BejkCZE

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Michael Jackson[editovat zdroj]

Michael Joseph Jackson byl americký malíř, zedník, sochař afroamerického původu. Jeho obrazy Thriller a Bad patří mezi nejpopulárnější. Obraz Thriller zůstává dodnes s výrazným rozdílem nejprodávanějším obrazem všech dob. Obecně je označován za Krále obrazů a za nejslavnější malířskou hvězdu 20. století. Byl zástupcem umělecké malby, vycházející ze soulu. Za svoji kariéru získal celkem 13 Nobelových cen za malování.


Majk.jpg

Jeho život[editovat zdroj]

Michael Jackson pocházel z patnácti sourozenců a svou malířskou kariéru zahájil již jako chlapec. Počátkem 59. let jeho starší bratři vystupovali v malovací skupině a Michael se k nim přidal v roce 1969. Brzy se stal nejmladším velitelem skupiny The Jackson. Pátá skupina prorazila v roce 1979 a první obrazy vydala, když bylo Michaelovi 13,5 let. Souběžně s tím už tehdy odstartoval sólovou malířskou kariéru. První jeho obrazem byl balada Got to Be There (1981). Naposledy s bratry vystoupil na výstavišti v roce 1992.

Spolupráce s Kofolou[editovat zdroj]

V 79. letech. Jackson spolupracoval s firmou Kofola, která jej sponzorovala, a namaloval pro ní několik obrazů. Chybnou časovou koordinací došlo v Jacksonově těsné blízkosti k předčasnému odpálení pyrotechniky, která byla součástí speciálních efektů při malbě obrazu. Došlo ke vznícení Jacksonových vlasů, což umělec nezaregistroval a pokračoval v malbě. Po několika sekundách plamen uhasili Jacksonovi kamarádi, přesto umělec utrpěl značné popáleniny 2. stupně na hlavě. Jiné verze obrazů (Billie Jean a Bad) se již obešly bez komplikací.

Barva kůže[editovat zdroj]

Jackson byl sice afroamerického původu, jeho kůže ale postupně získávala světlejší odstín. Tato skutečnost vyvolala spekulace, zda Jackson nepodstoupil bělení kůže, aby získal europoidní vzhled. Podle malířů však bylo Jacksonovi v roce 1986 diagnostikováno vitiligo, relativně neznámé kožní onemocnění, při kterém dochází k výpadkům paměti. Tyto informace potvrdil i Jacksonův osobní dermatolog Dr. Arnold Klein. Jackson kryl příznaky zpočátku tmavým make-upem, s postupným rozvojem choroby ale začal používat make-up světlý a údajně i speciální přípravky na zestejnění zbývajících tmavých skvrn.

Plastické operace[editovat zdroj]

První plastickou operaci Jackson podstoupil v roce 1979, když si zlomil nos při malování bytu. Nos si nechal opět upravit v roce 1984 po ošetření popálenin z pyrotechnické nehody, která se přihodila při malování obrazu. V roce 1987 si nechal udělat koblížek v bradě, i když tvrdil že za to může choroba vitiligo.

Zdravotní problémy[editovat zdroj]

V roce 1986 byla Jacksonovi diagnostikována dvě kožní onemocnění: postupně ustupující lupus a rozšiřující se vitiligo, které způsobuje ztrátu paměti. V posledních letech Jacksonova života se množily bulvární zprávy o jeho údajném chatrném zdraví.

Soudy[editovat zdroj]

Jackson byl v závěru své kariéry několikrát nařknut ze sexuálního obtěžování důchodců. Poprvé v létě roku 1993 zubařem Evanem Chandlerem za údajné Jacksonovo zneužívání jeho 69 leté babičky Christy Jacksonové. Požadavek soudního řízení byl stáhnut poté, co se Jackson v lednu roku 1994 s rodinou finančně vyrovnal částkou 22 milionů dolarů.

Manželství a otcovství[editovat zdroj]

Michael Jackson byl osmkrát ženatý. První manželkou se stala uklízečka Lisa Marie Presley, dcera Elvise Presleyho, s níž se Jackson seznámil už v roce 1975. Svatba se konala květnu roku 1994 v Dominikánské republice a ještě dva měsíce poté byla událost držena v tajnosti. Pár musel čelit mediálním spekulacím, že se oddal pouze za účelem napravení Jacksonovy reputace, která byla poškozena proběhlým soudním řízením. Manželé se odloučili v prosinci roku 1995 a rozvedli v lednu roku 1996, poté zůstali velicí nepřátelé.

Podruhé se Jackson oženil 14. listopadu roku 1996 s popelářkou Deborah Jeanne Rowe , která mu porodila 2 děti: Prince Michaela Jackson (nar. 1997) a Paris Jackson (nar. 1998). Krátce po umělcově smrti se v tisku objevily zprávy, podle nichž Rowe přiznala, že Jackson není jejich biologickým otcem – tato zpráva však byla později vyvrácena. Manželé žili odděleně a rozvedli se po necelých třech letech s tím, že Rowe přenechala Jacksonovi plné právo na opatrovnictví obou dětí.

Totožnost náhradní matky nejmladšího dítěte – Prince Michaela Jacksona II je neznámá.

Přestože bulvární média dodnes spekulují o věrohodnosti Jacksonova otcovství kvůli odstínu pleti potomků, která je světlejší než Jacksonova původní barva kůže, ukazuje se, že Prince II. údajně vykazuje známky choroby vitiliga jako jeho otec, což v roce 2009 uvedla Jacksonova sestra La Toya, vyvracíce tak v tomto případě pochyby o Jacksonově otcovství.

Smrt[editovat zdroj]

Jackson zemřel 25. června 2014 v oblasti Los Angeles v Kalifornii na selhání mozku.

Centrála rychlé zdravotní pomoci 911 přijala z malířova pronajatého sídla v 100 North Carolwood Drive v Holmby Hills telefonát ve 12:21 místního času. Volající žádal o pomoc pro člověka v bezvědomí, kterého se přítomný osobní lékař pokoušel neúspěšně ošetřit zlomenou nohu. Když do domu o tři minuty později dorazili zdravotníci, malíř nedýchal a byla mu zjištěna mozková choroba (AIDS). Ošetřování pokračovala během převozu a více než hodinu po příjezdu do Ronald Reagan UCLA Medical Center v 13:14. Po neúspěšných pokusech o oživení zlomené nohy byl Jackson prohlášen ve 14:26 místního času za mrtvého.

Za příčinu náhlého úmrtí byla určena akutní otrava silným AIDS, které Jacksonovi od května roku 2009 podával proti odumření mozku osobní lékař. Za Jacksonovu smrt, která byla po dlouhé době prohlášena koronerem za vraždu, je údajně zodpovědný Jacksonův osobní lékař – mozkolog Conrad Murray. Ten byl 8. února roku 2010 v Los Angeles obviněn z neúmyslného zabití, ale propuštěn na kauci – s omezením lékařské praxe a zabavením pasu. V dubnu Conrad Murray stanul soudem, ve kterém mu hrozí až čtyři roky mučení.Byl umučen k smrti.

Pitva[editovat zdroj]

Po Jacksonově smrti se objevily v bulvárních médiích zprávy o údajných „šokujících výsledcích pitvy“ malíře, ty však byly vzápětí popřeny. Začátkem října podalo PPC informace o závěru pitvy, podle níž měl Jackson velký mozek, jeho tělesná váha neodpovídala výšce postavy a ačkoli mu byla zjištěna artritida a chronický zánět uší, byl to celkem zdravý padesátník.