Eintopfß

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Digitální fotoaparát.png Tomuto článku sa nedostává fotka. Kdo béváte het, bléskněte to.

Eintopfß (čti Eintopfß) je tradiční jídlo, endemické pro česko-polsko-německé trojmezí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jídlo bylo populární již mezi germánskými kmeny, které jej vařily z různých kusů Římanů. Když přišli do Čech Slované, recept modifikovali, aby bylo možné jej vařit i bez lidských obětí. Bohužel tento původní modifikovaný recept z roku 919 (všimněte si, že je to prvočíslo) se nedochoval. Naštěstí se při vykopávkách v jednom nejmenovaném, starobylém hostinci našlo několik sklenic eintopfßu, datovaných do 10. století. A to se stalo ještě dříve, než vykopávky začaly, jelikož hostinský tento pokrm v naředěné podobě servíroval zahraničním hostům pod názvem Staročeské kyselo (v anglickém jídelníčku Old Bohemian Acid). Naštěstí se šest těchto extrémně vzácných sklenic podařilo zachránit a jejich obsah byl zanalyzován (viz odstavec analýza).

Tento pokrm byl nejoblíbenější v období morových ran, kdy zajišťoval okamžitou a bezbolestnou smrt každému, kdo byl oslabený morem. Do historických análů bylo také zapsáno několik případů užívání mezi žebráky a poustevníky, kterým stačilo sníst dvě sklenice eintopf'ßu během dvou hodin a okamžitě se jim pokroutily kosti, opadalo několik kilogramů masa (či případně špeku, byl-li to vypasený žebrák), a propadla se jim lebka. S takovouto vizáží si dokázali vyžebrat i desítky stříbrných denně, a to hlavně proto, že jim bohatí měšťané tyto peníze dávali, aby si je mohli odečíst z daní. Bohužel si pokaždé odečetli trochu více, než měli, což vedlo v 16. století až ke krachu na Pražské burze, což zapříčinilo zákaz tohoto pokrmu, který dodnes nebyl zrušen.

Lidem z trojmezí to však bylo jedno a vařili eintopfß dále, jelikož před zákonem vždy mohli utéct těch několik metrů za hranici. S tím se však pojí i jeden tragický příběh. kdy proběhla v 18. století na české straně trojmezí rozsáhlá razie a spící lidé nestihli utéct, a to jednak proto, že spali, a někteří také kvůli přílišné konzumaci eintopfßu, což zapříčinilo, že neměli nohy. 1217 (prvočíslo) lidí bylo popraveno, 5477 (prvočíslo) na doživotí zavřeno do speciálního českého gulagu a 102 (není prvočíslo) spáchalo sebevraždu eintopfßem. K tomuto příběhu se pojí i legenda, že mladá děva, která tento masakr přežila, zrovna na hřbitově svačila eintopfß, když jí z její nahnilé ruky náhle upadly všechny prsty a proto se sklenice této lahody rozbila, potřísnila zem a všichni mrtví instantně ožili. Takto si vesnice na trojmezí udržela svůj stálý počet obyvatel.

Analýza[editovat | editovat zdroj]

100 gramů eintopfßu obsahuje: 

  • 97 gramů lihu 
  • 1,5 gramu koksu
  • 1 gram koupelové soli s bylinkami
  • 0.5 gramu kuřecího parzátu, který se nestihl fermentovat

Recept[editovat | editovat zdroj]

Tento recept byl zkombinován z fragmentů nalezených v arabských kronikách a jedné tajné kronice Kosmově, která nikdy nebyla oficiálně vydána.

Jedna porce:

  1. Kupte si hrnec o objemu 300 litrů, nejlépe elipsovitého tvaru, 900 kilometrů vysoký, 1000 kilometrů široký (v těchto rozměrech se mohu objevit nepřesnosti, byly vyčteny z arabských knih, kterým bohužel nikdo nerozumí) a poslední rozměr si musíte vypočítat sami. Vzpomeňte si na fyziku! Možná výjde prvočíslo!
  2. Kupte 100 kilogramů kuřecích parzátů, nejlépe z Vodňan.
  3. Kupte si žebřík o délce více než 900 kilometrů, tak aby dosáhl až k okraji hrnce.
  4. 80 kilogramů parzátů nasypeme do hrnce a ten necháme dva měsíce stát na přímém slunci, a to bez pokličky. Žebřík nechte u hrnce, časem nějaká zvědavá havěť (psi, kočky, koně a děti do pěti let) vyleze nahoru a spadne dovnitř. To pokrmu přidá na chuti.
  5. Po dvou měsících přivědtě obsah hrnce za stálého míchání k varu a pomalu přisypávejte zbylé parzáty. 
  6. Aby parzátkům nebylo smutno, přidejte několik celých, ale opravdu CELÝCH, vajec. 
  7. Dochuťte koupelovou solí s bylinkami (nejlépe tymián, bazalka či marihuana).
  8. Přidejte koks, černý či bílý.
  9. Na stavebním jeřábu spusťte dolů kebab.
  10. Po nátlaku Srbů kebab odstraňte.
  11. Nechte eintopfß vychladnout.
  12. Naražte pípou hrnec a načepujte eintopfß do zavařovacích sklenic.
  13. Sklenice zazátkujte, ale ne příliš pevně, aby dovnitř měly přístup bakterie a plísně.
  14. Zakopejte sklenice do volejbalového hřiště či jiné písečné plochy.
  15. Po nejméně padesáti letech sklenice vykopejte, a ne abyste zapomněli, kam jste je zakopali, vy alzheimerem postižení dědci!
  16. Podávejte v plastových barelech s certifikovanou odolností vůči kyselině fluorovodíkové. Nezapomeňte přidat co nejkvalitnější víno.
  17. Sežeňte si novou identitu a utečte do jakéhokoliv státu, kde je eintopfß povolený. Tam ohromujte okolojdoucí svou novou vizáží a žebrejte.
  18. Nezapomeňte pokrm doporučit svým nepřátelům!

Co dělat, když vás obyčejný eintopfß už nebaví[editovat | editovat zdroj]

Výtažek z Kosmových Dvaceti nápadů eintopfßovitých (100% potvrzené autorství):

  1. Zkuste eintopfß vyudit. Ne, že by to nějak zlepšilo jeho chuť, ale když máte na uzáku takové zvláštní malé komínky, můžete eintopfß v podstatě kouřit, a to beze ztráty byť jen gramu této blaženosti.
  2. Těstoviny zapečené s eintopfßem. U tohoto receptu je jen škoda, že těstoviny se rozloží dříve, než je stihnete dát do trouby, takže vám zbyde jen čistý eintopfß.
  3. Nalijte eintopfß na podlahu a snězte ho dřív, než se prožere do patra pod vámi. Skvělá hra na pařbu s přáteli!
  4. Použijte sklenice s eintopfßem o různých průměrech jako náboje do různých zbraní. Nejlépe střílejte sklenice ráže 7,62x51mm z AK-47. To vydrží, i pokud některá ze sklenic praskne v nábojové komoře. Také doporučujeme ráži 155mm pro největší protipěchotní účinek.
  5. Nalijte eintopfß na nějakou knihu a zkuste ji přečíst dříve, než se jí prože...

Zbytek této knihy receptů se nedochoval. Škoda.