Husajn na provázku

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Husajn na provázku (původně Husa na provázku) je divadelní hra, která pojednává o životě smyšleného válečného zločince Saláma Husy. Do hlavní role byl obsazen neznámý irácký herec Saddám Husajn. Režie se ujal George W. Bush. Hra měla premiéru 30. prosince 2006, avšak byla to zároveň i derniéra.

Tragické pozadí hry[edit | edit source]

Salám Husa má být na konci hry odsouzen k trestu smrti oběšením. Herec Husajn měl být "jako" pověšen. Režisér Bush toto však odmítal a chtěl aby byl oběšen doopravdy, aby to působilo věrohodně. Dle režisérova záměru měl na scéně viset pár vteřin, pak měla padnout opona a Husajn měl být hned odříznut. Tato scéna ani nebyla zkoušena, protože režisér věřil že se povede na poprvé.

Dohra[edit | edit source]

Saddám Husajn krátce před smrtí.

Když došlo při představení na tuto část hry, Husajn si cvrnknul a káknul do gatí a prosil režiséra, aby hru narychlo přepsal a jeho postava aby byla popravena třeba vypitím jedu (tady se totiž dá divák vochcat). Režisér odmítl. Šlo se teda na věc. Husajn byl doveden na popraviště, na krk mu byla přiložena oprátka a po přečtení rozsudku byl vhozen do propadliště. Opona po pár vteřinách spadla, byl však problém s hledáním nože na přeříznutí lana. Když se nůž našel, byl už Husajn mrtvý.

Závěr[edit | edit source]

Po této tragické události se hra Husa na provázku už nikdy nehrála, a na počest nebohého Saddáma Husajna byla přejmenována na Husajn na provázku.