Jak Žanek Žižkové šeredně vybóchal křížatý

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Tato povídka v brněnském hantecu je uvedena jako pocta jednomu z opravdu velkých a dobrých moderních českých humoristů, milému a laskavému člověku, Frantovi Kocourkovi. Škoda, že se tenhle originál každým coulem nemohl dožít Necyklopedie. Věříme, že by se mu líbila.

Franta Kocourek

Žanek Žižkové z Trocnovýho byl správné mlatař. Hókalo se to vo něm a vo celé jeho mlatařské sajtně v každým štatlu a gómali to aji v Rajchu.

Dyž jednó štatlil s celó svó plotnó vokolo Sudoměřiců, tak vařil těžké hantec s Pavčem Talafůskovým. Jak tak hantýrovali, ani nevrzl voko na plac před partiju a málem valili všichni pod drn. Jenže Žanek Rohaté zvané Dubál házel špiz a zmerčil plotnu křížatéch, jak klapó z palírny vod Pískovýho. Hned vařil: Je to špaténka, só pěkně spařený a jejich betelná sajtna, to zacólujem řepó. Radši bych táhl bahno na roli než se s nima ternovat. A jel na Žanka Žižkovýho - Žanku dem pali, dlabanec na věc, zašijém se někam. Žanek hlásí: Nevař Rohaté, máš blbý žgryndý a hned bys na všechno házel kakáč. Hoď špizunk na to, jak só spaření a plav si vykajlovat někam válec ať se ti neklepó haluze. Venca Korandůj taky házel ucho, přiklapal k Dubálovi a hlásí: Žanku nejeď na Žižkeca serpentýny, von to góme - když byl juhan tak razíval na pajtl, za hajfiskama a kde proběhla mlata, tak tam se bóchal.

Žanek Žižkové hókl: křížatý só sajtna fetošů, máznem je do rybálu a tam je zpeckujem. Najednó přiklapal vod křížatéch nějaké somrák a z placu hlásí Žižkovýmu: Hans, zacóluj nějakó tu krupicu, my si šlaufnem a jak morgen zoncna bude rumplovat, my gehen pali, a jak pré nic nevysolí, bude buchec, všechny uvařijó do kameňa a pak jim hodijó mašlu. Žanek mu hlásí - mě o love nevobtahneš - jeď pali, než kópíš na skobu - ani kilo, ani dekovó fusku. A ten somrák hókl: Žanku, dé si majzla, a vodklapal. Žanek hlásí Dubálovi Rohatýmu: só to fetingři, každé má v rypáku špinku, v mantlu lampu červa, hára jak pako, goldnovejch kódrů plný klepeta a rumplovat se negómó. Dotlač Pedra Chelčickýho, Vence Kovandovýho, Prófy Holýho a Pavče Talafůska a de se na věc.

Pak se celá Žankova partyja zašila mezi rybále. Nortoni křížatý nemohli vasrůvku ani čut, a tak štatlili bahniskem přes prázdné rybec. Pro Žankovu sajtnu to byl lochec. Eště mohli chytat bronz, dyby pecen žhavil. Nasadili křížatém pěknó meltu. Vtrukli na ně grymlama a křížatý byli v gébišu. Aji ten somrák kópil pecku na vanu a do řepy. Křfžatý, pod auglama moncle, rozhozený sandály přefláknutý brka a rozkopaný cemry, byli v těžkým ponuru a hlásili loď bleskovku do Rajchu.

Celá plotna Husovéch pak v první paluši, co zmerčila, hodila sicnu a tam pařili bez durchčení až do rána.Tento text v hantecu byl ukraden pro větší slávu Necyklopedie (zdroj http://www.volny.cz/hantec/)