Jak zkalil Žanek Husa v Pakostnici

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Tato povídka v brněnském hantecu je uvedena jako pocta jednomu z opravdu velkých a dobrých moderních českých humoristů, milému a laskavému člověku, Frantovi Kocourkovi. Škoda, že se tenhle originál každým coulem nemohl dožít Necyklopedie. Věříme, že by se mu líbila.

Franta Kocourek

Vyhópne ráno borec z betle, hodí čučku z vokna, zgómne, že zoncna rumpluje, tak hlásí hakl krén. Hópne si na retich, vysadí ňáké ten dlabanec, vošolne si šlupky sbalí dečmen pod klepeto a šmrncne se štatlem. Pak pila na šmirgl a vaří si to přes Oltec na Rivec lapat bronz. Jak se tak zoncní, zgómne betetnýho šnicla na dečmenu. Čučka na to, je to negrilový, bez kódru a chce to uvařit nějaký ty voděrady. Tak do ní začně vrkat „Ty kóc, co tady vaříš, á maturitní válka... Ty negómeš, jak skalil Žanek Husa v Pakostnici? To máš tak: To byl ňáké Žanek Husa a ten vařil správný války, a ty véšky jazoviti na něho nastópili a poslaii mu glét: Žaný, přijeď k mlénu do Pakostníce. Žanek měl dva správný kámoše - Žanka Rohatýho z Dubnice a Žanka Žetivskýho, a ti mu hlásili: Žany, bacha, je to fligna, vyložená podělávka, blbče, když jim na to hópněš, tak tam zagrebuješ do snu. Žany byl borec, žádný fedry, mám gléto, je to v O.K. Zbalil pinkl a pila na stopa.

V Pakostnici hnedka na něho nastópil koncil. Žany, sledovanec ty seš nabité kó, to my gómem ale ty tam jedeš křivý války a to je levandula. Vodvolé to a je to ve zlatě. Žanek: já nejedu žádné tunel a nic nevodvolám. Žany, sledovanec: Klofneš vod nás old love, my radovanec, ty radovanec a je to v pikách. Žany zas: Já su zlaté a nic nevodvolám. Voni na to: Ty seš krén a křivé a on zas že je rovné a v goldně. Tak mu mázli železa na perutě a šópli ho do kameňa, tam ho klendra štengrovala, kelcny se mu furt lágrovaly, chálka levá, škopek z toho paf, akorát samé tvrdé giňál, samé vasr, o válcách žádné hantec. Von sice vařil na bachmana: Ty, kemo, buď tak benevolentní vysaď mi válec. Ale von mu místo válca vysadil mixnu. Pak ho vytlačili z kameňa, mázli mu potupnó micnu na dóznu, šópli ho na roští, hodili blesk a to víš. Žanek zfajroval dřív, než bys dva škopky vypařil. Tak ted to gómeš, koňo?"Tento text v hantecu byl ukraden pro větší slávu Necyklopedie (zdroj http://www.volny.cz/hantec/)