Liška bezocasá

From Necyklopedie
(Redirected from Liška)
Jump to navigation Jump to search
Liška bezocasá
Vulpes ecaudatus standing in snow.jpg
Liška bezocasá na sněhu

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: psovití (Canidae)
Rod: liška (Vulpes)
Lišku má ve znaku i známý internetový prohlížeč Firefox. Obrázek je jasnou ukázkou zmatku na Necyklopedii. Je zde totiž zobrazena kočka bezocasá, známá pro svou nepředvídavost, krásu ladného těla a schopnost podmanění si všech jedinců.

Liška bezocasá (latinsky Vulpes ecaudatus, německy Fuchs schwanzlos) je zvláštní poddruh lišky obecné, který v našich lesích dosáhl velkého rozšíření na přelomu 19. a 20. století v důsledku masového využívání k výrobě elektrické energie s pomocí liščích ocasů. Poté, co Jára Cimrman přišel s použitím bicyklu pro výrobu elektrické energie, lišky bezocasé začaly pozvolna mizet. Masívní nástup tepelných elektráren znamenal jejich definitivní konec. Liščí ocasy však zůstaly ještě dlouhou dobu velice žádanou komoditou zejména ve školách, kde se dodnes používají při výuce fyziky.

V dnešní době už na lišku bezocasou pravděpodobně v českých lesích nenarazíme. Podle neověřených zpráv se jí poměrně dobře daří v některých částech Slovenska, kde je výroba elektřiny třením liščího ocasu o ebonitovou tyč stále značně rozšířená (to se samozřejmě netýká zaostalejších oblastí, kam zatím elektřina ještě nedorazila).