Necyklopedie:Tisková zpráva (návrh)

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Česká Necyklopedie má tisíc článků

datum (Praha): Správci České Necyklopedie dnes oznámili, že národní verze Necyklopedie (necyklopedie.wikia.com) přesáhla počet 1000 článků. Necyklopedie je moderní digitální encyklopedii, založenou na stejné bázi jako Wikipedie, může ji tedy vylepšovat každý. Česká verze Necyklopedie započala svou činnost 3. ledna 2006.

Necyklopedie je narozdíl od Wikipedie satirickou „encyklopedií“ parodující Wikipedii. Vznikla jako anglofonní projekt, postupně však vzniklo několik jejích jazykových mutací, mezi nimi i česká. Je sbírkou absurdních hesel, která nemají v drtivé většině případů nic společného se skutečností. Staví tak především na typicky českém smyslu pro humor, parodii a absurditu, kterou v jiných zemí jen ztěží chápu a která dohání některé ze správců na skutečné Wikipedii k šílenství, depresím a alkoholismu.

Jsme věrni myšlence, že správný Čech si dělá srandu ze všeho. Výjimkou je rasismus a xenofobie, jež nejsou tolerovány. Přivítáme jakékoliv nové přispěvatele Necyklopedie. Doufáme, že právě jejich chápání světa a souvislostí okolo, společně s kvalitní prácí na velikém díle pomůže rozkvětu Necyklopedie a že předčíme Wikipedii kvalitou hesel nejdéle do roku 2012, kdy nastane podle mayského kalendáře a Antonína Baudyše konec světa.

Uvítáme pomoc vás novinářů při hledání nových editorů a správců jediné čtivé, i když absurdní a lživé encyklopedie. Pro pravdu stojí za to umřít, ale pro humor stojí za to žít!

Adresáti:

  • Tiskové agentury: ČTK, Reuters
  • Tištěná periodika: Lidové noviny, MF Dnes, Hospodářské noviny, Právo, 24 hodin, Nedělní noviny, Reflex, Týden, MF Plus, Instinkt, ABC, National Geographic, Computerworld, Computer, PCWorld, BusinessWorld, Chip, Týdeník A2, tituly vydavatelství Stratosféra (Cosmopolitan, Esquire, Harper's Bazaar atd...)
  • Internetová media: idnes.cz, ihned.cz (digiweb), lidovky.cz, novinky.cz, aktualne.cz, neviditelnypes.zpravy.cz, zive.cz, interval.cz, sovavsiti.cz, lupa.cz, root.cz, abclinuxu.cz (via Martin Kozák), pooh.cz, openoffice.cz, czilla.cz, softnov.cz, pcnews.cz, internetprovsechny.cz, scienceworld.cz, ovsem.net
  • Guerilla/spam: diskusní fóra na českém webu, časopisy pro mladé (Chilli Chilli atp.)

Verze č. 2[edit]

Česká Necyklopedie má tisíc článků

datum (Praha): Správci Necyklopedie dnes oznámili, že českojazyčná verze Necyklopedie (http://necyklopedie.wikia.com) přesáhla počet 1000 článků. Necyklopedie, jejíž česká verze započala svou činnost 3. ledna 2006, je internetovou encyklopedii, založenou na stejné bázi jako Wikipedie, může ji tedy vylepšovat každý. Na rozdíl od Wikipedie však její přispěvatelé nejsou vázáni pravidly neutrálního úhlu pohledu, ověřitelnosti apod. Nejvýstižnější pravidlo říká "buďte vtipní a ne jen trapní" (někdy je také citováno ve tvaru "buďte trapní a ne jen vtipní".

Tato satirická encyklopedie parodující Wikipedii vznikla jako anglofonní projekt, postupně však vznikly další jazykové mutace, mezi nimi i česká. Nestojí však na překladech, nýbrž na vlastní tvorbě stálých přispěvatelů i náhodných návštěvníků. Je sbírkou absurdních hesel, která nemají v drtivé většině případů nic společného se skutečností. Staví tak především na typicky českém smyslu pro humor, parodii a absurditu, kterou v jiných zemí jen stěží chápou a která dohání některé ze správců na skutečné Wikipedii k šílenství, depresím a alkoholismu.

Najdeme zde články věnované mnoha českým a moravským městům (mnoho uživetelů začíná článkem věnovaným svému rodnému městu, všechno to začalo článkem věnovaným Brnu), státům, současným i historickým osobnostem. Dočteme se zde o živočiších, kteří jinak nejsou vůbec známí, o zajímavých vynálezech a poznatcích z mnoha vědních oborů.

Jsme věrni myšlence, že správný Čech si dělá srandu ze všeho. Netolerujeme však rasistické a xenofobní postoje a vulgarismus. Přivítáme jakékoliv nové přispěvatele Necyklopedie. Doufáme, že právě jejich chápání světa a souvislostí okolo, společně s kvalitní prácí na velikém díle pomůže rozkvětu Necyklopedie a že předčíme Wikipedii kvalitou hesel nejdéle do roku 2012, kdy nastane podle mayského kalendáře a Antonína Baudyše konec světa.

Uvítáme vaši pomoc při dalším rozvoji čtivé, i když absurdní encyklopedie. Pro pravdu stojí za to umřít, ale pro humor stojí za to žít!