Slanina

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Slanina je městská část na východním okraji Brna, známá svou historickou kontroverzí, strategickou polohou a trvajícím konfliktem s Egystánem a celým Džibutskem.

Slanina je centrem odboje proti rozšiřujícím se snahám Džibutska o úplné ovládnutí východního Brna.


Stránská skála[editovat | editovat zdroj]

Stránská skála byla předmětem dlouholetého sporu mezi Slaninou, Líšňí a Egystánem. Původně patřila Líšni, ale byla ukradena těsně po válce.

Džibutsko následně provedlo kulturní anektaci skály v roce 2025 a darovalo ji Líšni, čímž si vytvořilo nového spojence a zároveň veřejně ponížilo Slaninu. Tento akt vyústil ve vyhlášení války Egystánu, která trvá dodnes a probíhá převážně výhružkami.


Líšeňská trať číslo 10[editovat | editovat zdroj]

Jednou z nejvíce strategických infrastruktur Líšně je Trať číslo 10, která je už necelé dva měsíce okupována Slaninou od té doby co byla Stránská skála navrácena majiteli, byla po pádu režimu Slaninskými domorodci a tím zrušili spoj do staré Líšně. Od navrácení v Březnu se tam trať obnovuje. Tento projekt spolufinancován Džibutskem.

Trať číslo 10 je nyní ostře okupována Slaninským odbojem, známým jako Jednotky Traťáků, kteří nosí vesty a snaží se zničit každí výhybkovéhí mechanismus. To se jim i dvakrát povedlo poprvé tak, že pozastavili stavbu na dva dny a podruhé tak, že přerušili provoz na konečnou stanici.


Význam a budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Slanina je klíčovým bodem odporu proti Džibutsku, známá svou neústupností. Její území je cílem častých výhrůžek od Egystánu, který zde plánuje vojenskou základnu a zároveň „rekreační centrum pro krále“. Zde král i nadále bydlí.

Plány Džibutska na podzim 2025 počítají se zahájením okupace tramvajové zastávky Černovičky, čímž by Slanina ztratila přístup k civilní autobusové dopravě a byla by plně závislá na cyklostezce.