Tónina Grc Dur/Moll
V oblasti Hudby se dlouhá léta jeví možný směr vývoje jiných tónin. Jednou z těchto větví je takzvaná tónina "Grc" Jedná se o společensky obstojně zvládnutý pojem, kterému však chybí jistá vědecká probádanost. V dnešní době je nejvíce spjatý s hrou na kytaru a alkoholem. Nemá mnoho omezení a ani příliš určujících kritérií. Proto i sami umělci jsou považováni spíše za vysoce postavené mnichy než za hudební božstvo.
Vývoj stylu[editovat | editovat zdroj]
Od počátku lidské kultury nás doprovází skupina, kterou můžeme nazvat „hledači stylu“. Tato specifická část populace se vyznačuje odklonem od tradičních hodnot, nekonečným výzkumem, sklonem k alkoholismu a často i vrozeným odporem k práci. Tito umělci se od pradávna pokoušeli výrazně přispět k dějinám umění, avšak jejich práce byla širší veřejností uznána až v posledních desetiletích, patrně v důsledku oslabení tradičních hodnot.
Již z nejstarších jeskynních maleb můžeme vysledovat počátky tohoto stylu. Jejich široká geografická rozmanitost a nezávislý vývoj svědčí o přímé návaznosti na inteligentní život. Historicky se s měnícím se názorem na alkohol měnily i umělecké vlivy a zkušenosti. Mezinárodní obchod přes kupecké stezky hrál v tomto ohledu klíčovou roli, zejména pro naše země byla důležitá Zlatá stezka a později Hedvábná stezka, které přinášely nové inspirace a inovace z kolébek hudebních tónin.
K významnému posunu došlo na přelomu letopočtu, kdy v Palestině probíhal masový zázrak měnění vody ve víno, což vedlo k explozivnímu rozvoji místní pop kultury. Bohužel se z tohoto období nedochovalo mnoho památek. Výjimkou jsou pravoslavní popové, kteří uchovali a adaptovali tuto dlouhou tradici do křesťanského kontextu.
Po tragické smrti Ježíše, jednoho z nejznámějších vinařů své doby, nastala v umění stagnace trvající několik století. Umělecké proudy přicházely a odcházely bez většího vlivu na celkový vývoj tónin, a jednotlivé epochy dostávaly své názvy podle stylů, které zrovna vládly hudebnímu světu.
Průmyslová revoluce přinesla první moderní milník – legalizaci volného času. Prostý lid konečně mohl pít kdykoliv, nejen o svátcích, ale třeba i ve středu. Tento boom především v pivovarnickém průmyslu zvýšil dostupnost alkoholu pro masy, což mělo pro české země významný dopad, který přetrvává dodnes.
S první světovou válkou přišel úpadek, který ani období mezi válkami nedokázalo zcela napravit. Umělci tehdejší doby nedosáhli dostatečné intoxikace, aby stvořili díla srovnatelná s předešlými epochami, a mnoho z nich zemřelo nikoliv na cirhózu jater, ale na otravu olovem.
Poválečné období, plné kolektivizace a totality, přineslo překvapivý umělecký rozkvět. Zavřené hranice a rozmach lihovarnického průmyslu vedly k tvorbě na nejvyšší úrovni, a vznikla i první filmová díla zabývající se tímto tématem.
V současnosti lidstvo čerpá z bohatých zkušeností minulých epoch. Hudba i filmové umění oplývají díly věnovanými tématu alkoholu jako umělecké múzy. Mnozí umělci se pokoušejí prorazit na profesionální scéně, ale jen málokomu se to daří. Češi se však mohou pyšnit několika předními tvůrci z naší země.
Největší chloubou našeho národa je skromný umělec z Valašska.
Dur / Moll[editovat | editovat zdroj]
Rozdíl mezi dur a moll se v hudební historii dlouho rozebíral, ale konečně máme jasno: Grc-dur a Grc-moll jsou klíčové tóniny, které perfektně popisují různé fáze lidského hudebně-alkoholického vývoje.
Grc-dur je tónina, kterou volíte ve chvíli, kdy se člověk teprve rozehřívá. Je to takové to: „Dáme si jedno, maximálně dvě, a zítra budu vstávat v sedm!“ Je to tónina plná optimismu, rytmického klopýtání a odhodlání. Když hraješ Grc-dur, cítíš se, jako bys měl nad alkoholem naprostou kontrolu, a věříš, že ti to ještě docela jde.
Pak je tu Grc-moll. Jakmile člověk přejde do této tóniny, všechna ta dur optimistická předsevzetí mizí spolu s tvým rovnovážným stavem. Tady už nejsme v terénu „jedno pivko a jdeme domů“ – tady jsme v momentu, kdy na mol přesně vystihuje tvůj stav. Když hraješ Grc-moll, hudba se stáčí do melancholie, nohy se stáčí do všech směrů a věty ztrácí konce. Je to moment, kdy si uvědomíš, že „zítřejší ráno“ je hudebně někde hodně daleko za horizontem, pokud vůbec existuje.
Takže ve zkratce: Dur je, když máš ještě šanci a myslíš si, že to zvládneš, zatímco Moll je, když víš, že to už nezvládáš, ale hudebně jsi s tím smířený.
Alkohol jako umělecká múza – zbytečně potlačovaná tradice?[editovat | editovat zdroj]
V dnešní době, kdy společnost oslavuje „suché měsíce“ a všichni se předhánějí v detoxikačních programech, se zdá, že alkohol a umění už nejsou přirozenými partnery. Kdysi byli umělci známí nejen svými díly, ale také svou schopností vypít lahve vína, whisky či absintu, přičemž výsledky jejich opojného tvoření dodnes obdivujeme v galeriích a hudebních archivech. Dnes je ale alkohol vnímán spíše jako překážka, nikoli jako stimulant kreativity. Možná právě proto se moderní umění zdá tak často sterilní a postrádající hloubku. Umělci, kteří by jinak mohli tvořit nezapomenutelná díla pod vlivem několika skleniček, dnes raději s čistou hlavou popíjejí vodu a čekají, až je osvítí zdravý životní styl.
Historicky přitom alkohol vždy hrál zásadní roli v procesu tvoření. Od romantických básníků po jazzové muzikanty, od klasiků až po rockery, všichni čerpali inspiraci ze svých opojných seancí. To, co z nich vycházelo, nebyly jen prázdné melodie nebo bezduché verše. Byla to syrová energie, opravdové emoce a vzrušení, které vznikají pouze tehdy, když se mysli uvolní, jazyk rozváže a všechny zábrany padají. Dnešní umělecký svět, kde se klade důraz na „čistotu těla a mysli“, nás o tuto jedinečnou esenci připravuje. A možná proto dnešní písně nejsou tak památné – kde jsou ty texty, které vyvolávají zimnici, a melodie, které nás uchvátí?
A tak nezbývá než nostalgicky vzpomínat na časy, kdy byl alkohol neodmyslitelnou součástí uměleckého procesu. Dnes už se umělci bojí přiznat, že by je několik skleniček mohlo osvobodit od kreativní křeče. Namísto toho se spokojí s rutinními nápoji a výsledkem je hudba, která sice neurazí, ale ani neuchvátí. Na závěr přinášíme smutný seznam umělců, kteří už do svých sklenic nenalévají a jejichž tvorba to možná i odráží
- Ed Sheeran
- Adele
- Lana Del Rey
- Eminem
- Robbie Williams
Filmový dopad[editovat | editovat zdroj]
Mnoho děl se jak přímo tak nepřímo zapisuje do kulturního dědictví. Předních několik kousků se přímo zabývá problematikou správného naladění k tvorbě. Většinově se spíše filmy zaobírají tématem děje a vynechávají přínos pro jiné oblasti. Tvorba jako taková ukazuje české spříznění s tímto tématem.
- Pár Pařmenů - Ikonický film o hledání hudebního stylu. Přímo odpovídá na mnoho životních otázek.
- Rok dábla - Vyrovnání se s otázkou alkoholu
- Rumový deník - Degustační průchod životem
Filmy přímo sledující kariéru umělců, kteří se snaží o zásadní průlom
- Zrodila se hvězda
- Walk the Line
- Crazy Heart
- The Doors
- Blaze
Kde se nejsnáze setkat s múzou[editovat | editovat zdroj]
Pokud toužíte po setkání s múzou, která vás políbí nejen na čelo, ale možná i na sklenici, máme pro vás pár osvědčených míst.
Na prvním místě je Dopíjená – posvátný chrám umělecké inspirace. Zde se scházejí ti největší mistři Grc-dur a Grc-moll, aby svou kreativitu vyždímali až na dno... sklenice. Když chcete skutečně nasát atmosféru, Dopíjená je vaše volba. Ať už jde o poslední pivo nebo poslední nápad na revoluční sonátu, tady je to buď a nebo.
Jinak se s múzou můžete setkat na různých místních scénách, kde se inspirace vznáší ve vzduchu mezi nedopitými sklenkami a tlumeným světlem. Stačí jen být ve správný čas na správném místě, kde se slova, tóny a tekutiny volně prolínají. Některé lokality jsou pro to přímo stvořené, ale přesně vám to říkat nemusíme – stačí naslouchat šeptu hudby a zvukům cinkajících sklenic.
Představitelé u nás a ve světě[editovat | editovat zdroj]
- Záviš - Jakožto nejslavnější představitel plně ovládl českou scénu a není mu zde rovno. Dominuje české scéně tak silně, že byl i vyhlášen Knížetem a do historie vstoupil pod jménem Záviš z Falkenštejna
- Drobek - Málo uznávaný autor spíše s lokálním působením na Valaššku. Ovšem kvalitou v tomto oboru se rychle vyšvihl na přední příčky světového umění.
- Ozzy Osbourne - Přední světový muzikant. I přes svou intenzivní kariéru přežil plodná léta a užívá stáří.