Uživatel:Magda H

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Vánoce[edit]

Vánoce jsou v každé zemi, rodině či kultuře jiné, ale přesto stejné. Některé státy slaví Štědrý den 24. prosince některé 25. prosince. Celé rodiny se sejdou na Štědrý den a slaví spolu. V některých rodinách se také dodržují zvyky:

Vánoční stromeček[edit]

Vánoční stromeček je tradice kterou dodržují snad všichni lidé, kteří Vánoce slaví. Rodina zdobí stromeček společně, je to různé někdo ho zdobí už na začátku prosince a někdo až na Štědrý den. Vánoční stromky bývají jehličnaté stromy většinou jedle, borovice, smrky. V minulosti býval vánoční stromeček zavěšený na stropě a nezdobil se, ale později se stal symbolem Vánoc a bez vánočního stromečku by to nebyly ty správné Vánoce. První vánoční stromek se u nás objevil až v roce 1812. Umíte si představit jaké to museli mít Vánoce bez vánočního stromku, když v tuhle dobu se již v září či říjnu vyskytují vánoční stromečky v obchodních domech a vánoční výzdoba jakbysmet? Ale i přes to vánoční stromeček patří neodmyslitelně k Vánocům a je to jeden z nejdůležitějších a nejvýznamnějších znaků Vánoc.

Rozsvícený a ozdobený vánoční stromeček s dárky

Štědrý večer[edit]

Štědrý večer je večer kdy k nám domů chodí Ježíšek a nosí nám dárky. V našich zemích se Štědrý den slaví 24. prosince. Některé země to mají ale jinak.

Štědrý den ve světě[edit]

Stát nebo oblast Kdo nosí dárky Kdy nosí dárky
Rusko Děda Mráz a Sněhurka 6.1. - 7.1.
USA Santa Claus 25.12.
Španělsko Papá Noel 24.12.
Finsko Joulupukki 24.12.
Itálie Befana 25.12.
Francie Pére Noel 24.12.
Horní Slezsko Děťátko 24.12.

Historie[edit]

Ve středověku se někdy Štědrý den také týkal zakončení roku. Štědrý den je spojen s křesťanskou tématikou, týkající se narození Ježíše Krista.

Zajímavosti[edit]

  1. V České republice se na Štědrý den v televizi vysílají většinou pohádky (nesmí chybět např.: Zlatovláska, Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna... a večer poté nová pohádka s premiérou právě na Štědrý večer), zahraniční muzikály a samozřejmě nesmí chybět komedie (Sám doma, Slunce, seno...).
  2. Štědrý den se někde může uvádět jako chybný název, protože odjakživa se den nazýval Štědrý večer jakožto večer před narozením Ježíše Krista.
  3. Jelikož se v některých zemích bralo, že se Ježíš Kristus narodil až večer, začalo se mít za to, že se narodil 25.12. a se to tam slaví až 25.12.
  4. Státní svátek 24.12. vznikl vlastně omylem. Byl vlastně nedorozuměním v roce 1990 v Československu navrhnut na státní svátek. Proto skoro jako jediní Češi a Slováci mají státní svátek.


Štědrý večer je dnem plný pohody a lásky. Každý by si ho měl užít jak nejvíce může a strávit společný čas s rodinou či svými blízkými. Štědrý den a celé Vánoce jsou pro mě nejkrásnější časy v roce. I když někdy když vejdu do nákupního centra a v září uvidím vánoční stromeček, řeknu si že se to už trošku přehání. Ale i přes to jsou pro mě Vánoce svátkem klidu a pohody a časem, kdy mohu strávit drahocenný čas se svými blízkými.