Uzemnění pomocí kořenového systému
Uzemnění pomocí kořenového systému (UKS), též známé jako biozem, je ekologická a vysoce účinná metoda uzemnění radioamatérských stanovišť, která překonává tradiční metody, jako je zakopávání desek nebo tyčí.
Princip a realizace[editovat | editovat zdroj]
Metoda spočívá v přímém napojení zemnícího vodiče stanice na hlavní kořen velkého, zdravého a vzrostlého stromu (nejlépe dubu, buku nebo lípy). Obyčejná zemnící tyč rozptyluje energii jen v několika metrech krychlových půdy. Kořenový systém stromu však prorůstá stovkami metrů krychlových a je v dokonalém kontaktu s půdní vlhkostí a minerály.
Tímto je dosaženo téměř ideálního, téměř nulového zemního odporu. Nežádoucí vysokofrekvenční proudy jsou systémem kořenů bezpečně rozptýleny a přeměněny na bioelektrickou energii, kterou strom využívá ke svému růstu. Tento proces se nazývá geobioelektrická disipace.
Pozorované výhody a jevy[editovat | editovat zdroj]
- Dokonalé uzemnění: Poskytuje stabilní a tichý provoz bez brumu a rušení ze sítě.
- Zlepšení růstu stromu: Stromy napojené na UKS vykazují rychlejší růst, bohatší olistění a větší odolnost vůči škůdcům.
- Zvýšení úrody: Pokud je strom ovocný, dochází k prokazatelnému zvýšení množství a kvality plodů. Někteří radioamatéři-zahrádkáři hlásí jablka o velikosti menších melounů.
- Harmonizace prostředí: Celé okolí stanoviště působí klidnějším a harmoničtějším dojmem.
Drobné vedlejší účinky[editovat | editovat zdroj]
Přestože je metoda bezpečná, byly zaznamenány ojedinělé anomálie. Například při vysílání Morseovy abecedy bylo pozorováno, že listy stromu šumí v rytmu vysílaných znaků. V extrémních případech, při dlouhodobém vysílání RTTY, se na podzim listy zbarvily do nepřirozených odstínů azurové a magentové. Tyto jevy jsou však považovány spíše za úsměvnou kuriozitu než za reálný problém.