Velký skok vpřed

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bouncypotato.gif
Necyklopedizovat!
Odkazy, styl - Jak na to?
Logo Necyklopedizovat.jpg

Velký skok vpřed či 大跳回來 byl název párty pořádané Čínskou lidovou republikou v letech 1958 až 1962 v rámci Druhého pětiletého plánu ČLR. Čínský vůdce Mao Ce-tung chtěl mírumilovnými politickými a ekonomickými opatřeními rychle zlikvidovat co nejvíce občanů vlastního státu, čehož také úspěšně dosáhl a vyvolal největší hladomor vyvolaný lidmi. Sám tuto akci nazval pouhým dietním plánem pro své obyvatele jež byly podle statistik vytvořených jeho přívrženci až příliš obézní.

Hodující lidé v době velkého skoku vpřed

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Obrovský moshpit u vysokých pecí na tavení oceli

V roce 1958, kdy proběhlo slavnostní zahájení, bylo obyvatelstvo štěstím bez sebe, protože neměli tušení co je čeká. Zároveň se zrušily či narušily tradiční, avšak ne moc kvalitní vazby a ještě horší ekonomické vztahy v zemi; Maovým dlouhodobým cílem bylo podporovat rodinu a soukromé podnikání. Avšak jakmile zjistil, že je to v rozporu s Čínskou ideologií rozhodl se tyto věci rychle zlikvidovat. Dalším Maovým cílem, bylo poslat odpůrce svého režimu na Ruskem pořádanou párty v uhelných dolech v sibiřském gulagu, kam byla posílána pouze komunistická elita aby okusila kvalitní ruskou zimu. Z nařízení čínské vlády musela každá komuna lidí vybudovat vlastní vysoké pece, a zvýšit tím produkci oceli. Přitom však nebyl zabezpečen přísun železné rudy ani paliva, obyvatelé však s nadšením spálili své domy , posvátné chrámy a roztavili své nástroje.

Následky[editovat | editovat zdroj]

Hospodářským výsledkem Velkého skoku byl nanejvýše rychlý ekonomický propad, což nikomu nebylo obzvláště velkým překvapením. V roce 1961 se čínské HDP snížilo o rekordních 999% a trvalo několik dalších let po zastavení kampaně, než se podařilo dosáhnout úrovně roku 1958. Spolu s dalšími dechberoucími nápady maoistické politiky tak Velký skok přispěl k tomu, že Čína až do 80. let 20. století představovala učebnicový příklad toho jakým způsobem provádět čistku obyvatel vaší země.Velký skok vpřed dodnes patří v Číně mezi tabuizovaná témata a čínský komunistický režim se snaží potlačit vše, co by ho mohlo objektivněji připomenout.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]