Archer

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tohle není vtip............

Stíhač tanků Archer, vulgárně známý jako "Self-Propelled 17pdr, Valentine, Mk I, Archer," je jedním z nejkurióznějších válečných strojů druhé světové války. Tento britský stíhač tanků, postavený na podvozku tanku Valentine, si vysloužil pověst díky své netradiční konstrukci, kdy byl kanón namontován pozpátku. Ano, čtete správně - Archer střílel směrem, odkud právě přijel. Možná to byla jen rafinovaná taktika britských inženýrů, jak zmást nepřítele, nebo prostě důsledek britského smyslu pro černý humor, kdy posádka mohla zvolat: "Zůstaň klidný a střílej dozadu!" V každém případě tento „zpětně útočný“ hrdina se stal nejen účinným prostředkem v boji proti německým tankům, ale také skvělým příkladem toho, jak improvizace může vést k inovaci.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Představte si, že jste britský inženýr v roce 1942. Vaši nadřízení požadují nový protitankový prostředek, a to okamžitě, protože německé tanky se nebezpečně přibližují. Před sebou máte starý dobrý podvozek tanku Valentine, pár nástrojů a geniální myšlenku – nebo alespoň něco, co by se mohlo geniální myšlence vzdáleně podobat. Tak nějak začal vznik stíhače tanků Archer, což je v překladu „Lučištník“. Ale místo aby střílel šípy, vystřeloval mohutné 17liberní střely. A namísto elegantního designu zvolili inženýři přístup "co dům dal", což vedlo k jedinečné konstrukci s kanónem namířeným dozadu.

Ano, opravdu - pokud byste chtěli střílet z Archera, museli byste nejprve zacouvat před nepřítelem. Možná to byl způsob, jak přidat trochu vzrušení do života tankistů, nebo snad snaha o vytvoření nejzmatenějšího válečného stroje v historii. V každém případě byl tento neortodoxní přístup údajně inspirován starým britským příslovím: "Když nemůžeš jít dopředu, jdi dozadu." Zřejmě se jim to povedlo.

Takže pokud jste posádka stíhače tanků Archer, každý den je novým dobrodružstvím, kde nikdy nevíte, jestli míříte na nepřítele nebo na vlastní základnu. A možná právě díky tomu zmatku dokázal Archer zanechat svou stopu v historii válečné techniky - jako ukázka toho, že když jde o přežití, i ten nejdivnější nápad může fungovat. Tak na zdraví, Archere, mistře zpětné palby!

Válečné použití[editovat | editovat zdroj]

Ne, toto není předek

Když už v roce 1944 vyrazily stíhače tanků Archer do boje, muselo to vypadat jako komediální představení pro německé tankisty. Představte si jejich zmatené výrazy, když britský tank zacouvá na bojiště, aby po nich začal střílet. Nicméně, než se stihli rozesmát, už byli na cestě do Valhally. Archer byl totiž ďábelsky efektivní – a to i přes svůj bizarní design. Někteří by mohli říci, že byl výsledkem jednoho z těch večírků, kdy se vypilo příliš mnoho čaje s rumem, ale jeho kanón, který mířil dozadu, byl skutečně neocenitelný. Mohl totiž střílet a zároveň prchat, což je taktika, kterou by ocenil každý, kdo někdy stál tváří v tvář německým těžkým tankům.

Posádky Archera měly k dispozici jednu z nejbizarnějších, ale zároveň nejefektivnějších zbraní na bojišti. Vzadu namontovaný kanón znamenal, že po každém výstřelu už mohli být na cestě pryč, což výrazně snižovalo riziko nepřátelské palby. Někteří vojáci dokonce vtipkovali, že Archer byl první britský válečný stroj, který se uměl vyhnout vlastnímu boji. Po válce se říkalo, že britská armáda měla tajný plán, jak Archera přetvořit na dopravní prostředek pro útěkové cesty z nevítaných večírků.

Ale příběh Archera neskončil s koncem druhé světové války. Po válce se stal oblíbeným prostředkem při vojenských přehlídkách a cvičeních, kde jeho zpětně namířený kanón neustále přiváděl nováčky k šílenství. Ve vzácných případech byl využíván i v poválečných konfliktech, kde stále dokázal zastrašit nepřítele svým nekonvenčním přístupem. A pak tu jsou ty neuvěřitelné konspirační teorie...

Toto, je předek

Někteří tvrdí, že několik stíhačů tanků Archer bylo tajně zmodernizováno a dodnes slouží ve skrytých vojenských operacích. Údajně jsou využívány pro vysoce utajené mise, kde jejich jedinečná schopnost střílet dozadu je naprosto neocenitelná. Jiní dokonce spekulují, že jeden z těchto strojů byl nedávno spatřen na tajném testovacím polygonu, kde britská armáda testuje nové druhy čaje s rumem - samozřejmě za přísného utajení. A tak Archer, původně navržený pro rychlou a zmatenou palbu, nadále žije ve stínu, připraven zasáhnout, kdykoliv se situace vyžaduje.

Takže kdykoliv uslyšíte zvěsti o tanku, který střílí dozadu, vzpomeňte si na starého dobrého Archera – protože i dnes, po desítkách let, může tento kuriózní veterán způsobit zmatek na bojišti.

Specifikace[editovat | editovat zdroj]

Když se podíváte na specifikace stíhače tanků Archer, možná si pomyslíte, že jste se ocitli v alternativním vesmíru, kde technické specifikace píšou komedianti. Ale ne, toto je reálný svět Archera:

  • Délka: 6,6 metrů (včetně večeřového stolu a čajového servisu)
  • Šířka: 2,8 metrů (dost prostoru pro všechny posádky a jejich neuvěřitelně velké ego)
  • Výška: 2,2 metrů (plus dalších 0,5 metrů, pokud na něj postavíte půllitr piva)
  • Hmotnost: 15 tun (především díky vestavěnému baru a zásobám čaje)
  • Pohonná jednotka: 131 koňských sil (skutečných koní, co tlačí vozidlo zevnitř)
  • Maximální rychlost: 32 km/h (ale pouze za předpokladu, že jedete z kopce a vítr vám fouká do zad)
  • Dojezd: 225 km (pokud se posádka rozhodne nedělat čajové pauzy každých 10 km)
  • Výzbroj: 17liberní kanón (namontovaný dozadu, aby byl svět zajímavější)
  • Rychlost střelby: Jedna rána za pět minut (pokud se posádka opravdu snaží a zrovna neobědvá)
  • Zásoba munice: 39 granátů (a 40 sáčků čaje pro každý případ)
  • Pancéřování: Přední: 60 mm (neboli dost silné na to, aby zastavilo kritiku designu)
  • Boční: 20 mm (aby posádka mohla poslouchat drby zvenčí)
  • Zadní: 20 mm (pro případ, že by je někdo chtěl předjet)
  • Posádka: 4 členové (řidič, střelec, nabíječ, a samozřejmě mistr čaje)
  • Speciální funkce:
    • Samoobranný režim: Automatický čajovar, který vyvolává v nepříteli úctu a závist.
    • Zvuková kamufláž: Reproduktor, který neustále přehrává britské válečné písně a Monty Python sketche.
    • Inovativní komunikace: Kódovaná zpráva Morseovou abecedou pomocí zvuku rozbíjení porcelánu.

Z drbů:[editovat | editovat zdroj]

    • Dokáže střelit granát, který se vrátí jako bumerang, aby se ujistil, že trefil správný cíl.
    • Je vybaven časostrojem, který jej přenese do éry, kde budou jeho specifikace méně absurdní.
    • Má schopnost pěstovat vlastní čajové lístky uvnitř vozidla, což z něj dělá první soběstačný tank na světě.

Tento stroj, ač zdánlivě nesmyslný, byl svědkem mnoha vítězství díky své schopnosti obracet nepřítele i své posádce žaludek. Takže pokud se někdy ocitnete v tankovém muzeu a spatříte Archera, vzdejte mu čest – tohle je tank, který skutečně věří v to, že útěk je nejlepší formou obrany.