Anglie

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Yin and Yang.svg

Tento článek na téma "Anglie"

pojednává o opačném tématu než článek Francie.

Anglie
إنجلترا
Anglie – znak
Anglie – vlajka
státní zřízení: Islámský protektorát pod správou Bruselu
hlavní město: Londynabad
jazyk: arabština, hindština, polština, slovenština, ruština, čínština, korejština, svahiliština, okrajově angličtina
náboženství: Alláh je jediný Bůh a Lech Kaczyński je jeho Prorok
Anglie – mapa
prezident: Mr. Bean
premiér: Harry Potter
hymna: Zachovej nám Hospodine
měna: Šterlinkův Lubrikant (Pound Sterling)
národní jídlo: spálené rybí filé a francouzské hranolky
národní sport: Soutěž o nejřidší pivní pěnu; oddalování brexitu

„Anglie má dvaačtyřicet náboženství a pouze dvě omáčky“

- Voltaire

Anglie, anglicky England, je jedna z historických zemí Spojených emirátů Velké Británie a Západního Irska bez Skotska a Vlašska . Anglie přinesla pro lidstvo a světovou kulturu mnoho pozitivního. Řazeno abecedně:


Přínos foto
Anglická kuchyně

Je druhá nejhorší kuchyně na světě, po kuchyni kmene Umburu v Papui,

French fries.jpg
Anglická montáž
Druh montáže astronomických dalekohledů. V podstatě paralaktická montáž, mající oba konce polární osy zachyceny na pilířích.
Anglická snídaně
Je jediné jídlo, které se dá v Anglii pozřít
300px-Full English Breakfast.jpg
Anglické bílé prase
Large White Pig, plemeno prasat vzniklé křížením původních klapouchých maršových prasat s plemeny čínského, indického a románského původu. Má vzpřímené ušní boltce. Vyniká dobrou plodností, výkrmností a jatečnou hodnotou.
Cerdo.jpg
Anglický humor
Podivná věta, které se Angličani smějí a nikdo neví, proč.
Anglické pivo
Je druhé nejhorší pivo na světě, po americkém. Vyznačuje se tím, že nemá žádnou pěnu.
Oaken ale.jpg
Anglický politik
Neville Chamberlain úspěšně vyjednal Mnichovskou dohodu. Edvard Beneš stojící po Hitlerově levici byl odstřihnut.
Nevchamberlain2.jpg
Anglicko-maisúrské války
Série 4 ozbrojených střetnutí mezi angl. Východoindickou spol. a jihoindickým knížetstvím Maisúrem v průběhu brit. Kolonizace Indie (1767-1799)
Kalinka-Kefir.jpg
Anglicko-nepálská válka
Dobyvačné tažení anglické Východoindické společnosti proti Nepálu (1814-1816). Skončila porážkou Gurkhů a anexí strategicky cenných území v podhůří Himálaje.
Zeust.jpg
Anglický jazyk
viz Angličtina
Broken english spoken.jpg
Anglický opilec

Londýn:

"Nazdar, chceš se prát, že jo?"
"Ne, nechci."
"Ale já myslím, že jo, takže tě musím praštit."
Anglický opilec.jpg
Anglický park

Krajinářský park vzniklý v 17. století jako vědomé umělecké dílo, koncipované coby záměrně upravený výsek přirozené krajiny.

Anglický park.jpg
Anglický plnokrevník

Teplokrevné plemeno koní vzniklé v Anglii křížením původních koní s araby.

Caballorisa.jpg
Anglický polokrevník

Teplokrevné plemeno koní, má jen polovinu vlastností a kvalit anglického Plnokrevníka. (Tzv. Dvounohý kůň)

Koń w galopie.gif
Anglický roh

Hudební nástroj dechový dvouplátkový. (skupina dechové nástroje dřevěné) Znějící tónový rozsah e-b2. Ladění F notuje se o kvintu výš.

Typical modern oboe.jpg
Anglický seriál

Je druhý nejlepší na světě, po českém seriálu. Např. Red Dwarf se historicky řadí na druhé místo hned za Nemocnicí na kraji města.

RedDwarf.jpg
Anglický setr

Dlouhosrsté plemeno loveckého psa ze skupiny angl. Ohařů. Pro rychlé a daleké hledání a pevné vystavování se používá k lovu pernaté zvěře, hlavně poláků.

WetDog.jpg
Angličané

Vl.jm. English – národ tvořící většinu obyvatel Velké Británie, druzí jsou Poláci.

Je2.jpg
Anglikánská církev
Křesťanská církev rozšířená hlavně ve V.B. a USA. Podléhá svrchovanosti britského krále, v čele je arcibiskup canterburský.
Jesussheapard.jpg
Anglo-čínská opiová válka
Ak47cat1502op.gif
Anglo-československá a Pražská úvěrní banka
Jedna s předních obchodních velkobank předmnichovské ČSR. Zal. 1922 za účelem převzetí filiálek vídeňské Anglo-rakouské banky.
Lihac.jpg
Anglo-sovětský odborový výbor
Orgán řídící spolupráci sov. odborů a brit. TUC v podmínkách války proti nacistickému Německu. Vytvořen v říjnu 1941 v Moskvě; za úkol si vytkl mobilizaci úsilí pracujícího lidu pro brzkou porážku nacistického agresora. Přispěl k založení SOF. Po válce se v důsledku postojů vůdců TUC již nesešel.
Th WeAreGoingToDie.gif
Beatles
Angličtí Brouci z Liverpoolu byli ve své době ve světě stejně populární, jako americký brouk v ČSSR.
Brouci.jpg
Klášter sv. Halířů, co dělaj talíře
též Klášter soudruha Sexy mozka
Soubor:Klášter sv. Halířů, co dělaj talíře.jpg

Hlavním městem je London (česky Vesničan), v němč je i nejstarší krtek světa. První úzek bel uveden do provoza vroce 1863 (není to prvočíslo) a vedl z Vycpávkového Města (Paddington) do Univerzitního učitele vzdáleného prstenu (Farringdon), ten se ovšem tehdy ještě jmenoval Biskupova silnice. Součástí hromadné dopravy ve Vesničanovy je také LSD, které jezdí od Ztrátového města do Šunky a Banky. Ve vesničanovy neplatí Šalinkarta, ale Korýše. Ty se dají vyměnit za Elf bary, u žáku sedmé třídy, před jakýmkoliv Tescem.

London v minulosti neustále nabíral na atraktivitě a hrnulo se do něj tím pádem čím dál tím víc pobudů z anglických kolonií z celého světa. Těm imponovali navonění, urostlí, bílí cizinci, kteří po příjezdu do jejich země nekompromisně stanovili, kdo tam bude pánem a kdo ne. Na takovou vlnu přistěhovalectví ovšem nebyl doma v Anglii nikdo předem připraven. Koneckonců proto si ostrov za svůj domov původně zvolili Anglosasové. Je tam sice po většinu roku špatné počasí, ale měli klid a nikdo jim tam nelezl. Muselo se tedy začít řešit, jak se mezi sebou v Anglii dorozumívat a domlouvat se proti příchozím cizincům. Proto vznikl okolo roku 1840 (není prvočíslem) tak zvaný cockney - jazyk, kterému kromě Londýňanů dodnes nerozumí absolutně nikdo. Aby například cizinci nehráli domorodcům na jejich piána, začali jim Londýňané říkat "Aunt Joanna". Na to samozřejmě nebyl nikdo připraven. Novotvary se týkaly všeho, co mělo jakoukoli hodnotu: polévky ("loop the loop"), peněz ("bees and honey"), okna ("Tommy Trinder") nebo automobilu ("jam-jar"). Ten sice pochopitelně ještě v roce 1840 nebyl vynalezený, ale moudří Londýňané věděli, že jeho čas jednou přijde a přistěhovalci v cizích autech prostě jezdit nebudou.

Anglie v kultuře

Důležitým uměleckým dílem, ve kterém se tato země zmiňuje, je film Svatba Jiřího Kára z roku 2000. Tento film pojednává o svatbě bezdomovců a opilců na jednom s pražských městských úřadů. V jedné pasáži hlavní postava filmu - Jiří Kára, říká doslova "Anglie, Anglie, Anglie!" a následuje mohutné krknutí. V době natočení šlo o jeden z prvních filmů zmiňující se o této zemi a má za následek výrazný přínos informací o tomto státě, jeho kultuře, zvycích a historii českým občanům.

Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskoslovenská říšeČeskotskoHoráckoChacharstánChánovIslámský stát v TeplicíchJesenická republikaJirenský sultanátJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKlesterlieKrhútistánKřivočeskoLužiceLužistánMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánNRVKOsoblažskoPráglSámova říšeSlezmorčeSkalická velkoříšeSlizkoSudetenlandTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaZarakovnickoŽernovská říše

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBavorskoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDámskoDánskoEstonskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKatalánskoKosovoSA KosovoKurvystánLiberlandLichtenštejnskoListenbourgLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMalá BritánieMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoNultá říšePolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSealandSeverní KyprSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDVatikánSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Kdó de pořád doléva, octné se vprávo

AsieCajzlistánČečenskoČínaIndieÍránIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKazachstánKLDRKurvajtLibanonMíránMongolskoOnánOlympijští sportovci z RuskaPakostánRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTaiwanThajskoTibetTureckoTurkmenistánTydlistán

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieJihoafrická republikaKarlovarská Jihozápadní AfrikaLibyeLSRNigérieMoravská Jihovýchodní AfrikaSomálskoSúdánTogo

AmerikaArgentinaBrazílieGrónskoJamajkaKanadaKolumbieRepública Socialismo o Muerte de CúbaMexikoSpojené státy americkéUruguayVenezuela

AzuraBilírieKatowská federaceSolovijstersko

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánDámskoGighaHavajHněďKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPapu PapuPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleň