Arabština

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Pahýl Tento článek je příliš krátký na to, abyste se z něho něco dozvěděli. Pokud se chcete podívat na podobné zvratky, navštivte slovenskou Wikipedii.


Tak třeba na tomto obrázku arabština není. Jde o středeční výtisk Pakostánských novin v jazyce Urdu.

Arabština (arabsky العَرَبِيةُ) je malebný jazyk oplývající hrdelními zvuky. Hovoří se jím ve většině Stanů. Největší část arabsky hovořící populace jsou Egypťané, kteří ale o sobě tvrdí, že Arabové nejsou. To samé tvrdí i Íránci. Ti ale pro změnu nehovoří arabsky, ale persky. Je to úplně jednoduché, jak vidíte.

Arabské písmo se vyznačuje tím, že se zapisuje zprava doleva. V zemích, kde se praktikuje právo šaría useknutím ruky (napřed té pravé) za drobné krádeže, je to totiž praktičtější. Jazyk je 3. největším uživatelem guturál na světě, jedna z nich zní jako zvracení.

Základní fráze[edit]

حَوّامتي مُمْتِلئة بِأَنْقَلَيْسون (ḥawwāmtī mumtil'ah bi'anqalaysūn)
Moje vznášedlo je plné úhořů.
حَمُمْلَيْ (hmmla)
Mlha


Lengua2.jpg Jazyky

angličtinaarabštinaarumunštinačeštinačínštinadadštinaEinsteinův jazykesperantofinštinagympláčtinahantecholešovštinainglyšjaponštinakatalánštinaklingonštinakopíjská češtinakopřanštinakřivočeštinakvětomluvalatinalispmaďarštinamamynkovštinamongolštinamoravštinaněmčinapapájštinaplzeňštinapo našymupolštinapražštinarumunštinasadštinaslovenčinastaroangličtinastaroněmčinašarišštinašpanělštinavietnamštinaZjednodušená češtinaženština