Arumunština

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Článek Arumunština dokazuje, že mnohé z toho, co se píše na Českopedii je opsáno z Necyklopedie.
Nehopsající Wikipedie.png
Split-arrows.png Tento článek nemá skoro nic společného s článkem Rumunština.

To je dobře, kdyby byly stejné, nebyl by důvod, aby se jmenovaly jinak.


Arumunština (z předpony a- znamenající ne-; arumunsky limba armãneascã) je jazyk, kterým hovoří asi (počet obyvatel Brna) lidí na jihu Balkónského poloostrova, v Bulharsku, Řecku, Severní Makedonii a v Albánii. Je příbuzný rumunštině, ale narozdíl od ní jde o románský jazyk.

Historie[edit | edit source]

Arumuni se oddělili od Rumunů při stěhování národů kolem roku 666. Záhy na to si vytvořili z rumunštiny vlastní jazyk, částečně nahrazením slovanských slov řeckými. Aby se od Rumunů odlišili, začali jej nazývat arumunština.

V současnosti tento jazyk vzkvétá, počet mluvčích se zvyšuje (roku 1997 250 tisíc, roku 2007 310 tisíc, roku 2017 365 tisíc).

Užitečná slova a fráze[edit | edit source]

  • Tatã a nostru - Otčenáš
  • Uràri cu-ucazea-a dzuùãljei di-aflari. - Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem (volně přeloženo, doslovný překlad je nesmysl).
  • Pãmporea-a mea-i ãmplinã di uhelji. - Mé vznášedlo je plné úhořů.
Lengua2.jpg Jazyky

angličtinaarabštinaarumunštinaC++češtinaČeština 2.0čínštinadadštinaEinsteinův jazykesperantofinštinagympláčtinahantecholešovštinainglyšjaponštinakatalánštinaklingonštinakopíjská češtinakopřanštinakrilštinakřivočeštinakvětomluvalatinalispmaďarštinamamynkovštinamongolštinamoravštinaněmčinapapájštinaplzeňštinapo našymupolštinapražštinarumunštinasadštinaslovenčinastaroangličtinastaroněmčinašarišštinašpanělštinaučitelštinavietnamštinavědečtinazjednodušená češtinaženština