Klingonština

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Klingonština je naprosto hustokrutosilnopřísně úchylný jazyk. Vymyslel ho Chuck Norris ve spolupráci s Jamesem Dohoňem a Markem Okradenem. Je mateřským pro Klingony, ale je též galaktickým meziplanetárním jazykem (tedy něco jako Angličtina a Esperanto).

Klingoni[edit | edit source]

Klingoni jsou národ žijící na planetě Qo'noS (vyslov [kchokchenoš]). Odtud se rozšířili po celé galaxii, hlavně na Zemi. Zde jich je nejvíc v městečku Klingonthal (Českopedie uvádí chybný název Klingenthal) v Dojčlandu u hranic s čechistánskou korupční pseudodemokratické republitkou, kde žije 2819 obyvatel, z toho 2803 (také prvočíslo) Klingonů, zbytek jsou jejich míšenci s lidmi. Menší počet Klingonů žije také v Moravistánu ve vokolí ValMezu.

Gramatika[edit | edit source]

Klingonština používá guturály (v druhem největším množství po mongolštině), jako například tlh, gh, nebo Q. Je to jediný jazyk, u kterého velikost písmene ovlivňuje výslovnost, a proto se některá slova i na začátku věty píšou s malym začatečním písmenem, což je další důkaz úchylnosti tohoto jazyka.

Klasifikace klingonštiny[edit | edit source]

Podle nových výzkumů Lingvistického oddělení VTN ve skutečnosti klingonsko-go'auldské jazyky nejsou příbuzné s cajzlovsko - štatláckými a jen jsou jimi hodně ovlivněny především ve slovní zásobě - jde tedy o sovětský jazykový svaz.

Ukázky[edit | edit source]

Odkazy[edit | edit source]

Článek Klingonština dokazuje, že mnohé z toho, co se píše na Českopedii je opsáno z Necyklopedie.
Nehopsající Wikipedie.png

gramatika klingonštiny

Lengua2.jpg Jazyky

angličtinaarabštinaarumunštinaC++češtinaČeština 2.0čínštinadadštinaEinsteinův jazykesperantofinštinagympláčtinahantecholešovštinainglyšjaponštinakatalánštinaklingonštinakopíjská češtinakopřanštinakrilštinakřivočeštinakvětomluvalatinalispmaďarštinamamynkovštinamongolštinamoravštinaněmčinapapájštinaplzeňštinapo našymupolštinapražštinarumunštinasadštinaslovenčinastaroangličtinastaroněmčinašarišštinašpanělštinaučitelštinavietnamštinavědečtinazjednodušená češtinaženština