Moreobčanština

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Romové.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Moreobčanština je jazyk používaný občanstvem zvaným moreobčani, což je taxon patřící pod skupinu prvoků, ač je občas mylně řazen mezi homo sapiens sapiens nebo příbuzné větve. Základními poznávacími znaky jazyka moreobčanského, ač ne výlučně, jsou spojení: jaj more dylina, aby tě rakovyna chitla, nhiééé šéééfee, kun*o chcíplá, tvoje matka...xxx, gádžo pojebani, máš hlavu jak brambor ad. Moreobčan není etnickou ani rasovou skupinou, jedná se o jednocifernou inteligenční vrstvu. Z jazykovědného hlediska je moreobčanština fluidní kombinací češtiny, romštiny (přičemž zároveň ani jedno moreobčani neovládají) a knihy mezinárodních zaklínadel, avšak v každém případě jde o formu očištěnou o prvky pravopisu. Ze zmíněných prvků zaklínadel lze zmínit například tyto zadokumentované případy použití kletby rodilým mluvčím:

  • ty mrazáku
  • devko zapraskaná
  • zdechláku zadubenej
  • ty mrtvice
  • pppp koště
  • zadubana puchla pica
  • skurvy sin devla
  • mršino jedna nakažená
  • tak tě prokleju, že ráno nevstaneš

Jde-li o světové úspěchy, roku 2020 došlo k dosažení nejdelší věty na světě, kterou napsala Mamacita Buena, rodilá mluvčí moreobčanštiny, která jedním nádechem vytvořila toto košaté mistrovské dílo.

Nejdelší věta.jpg

Výzkumem moreobčanštiny na vědecké bázi se zabývá v roce 2022 založený Vědecký institut pro výzkum moreobčanů a jazykové centrum moreobčanštiny v současnosti působící jako facebooková skupina na adrese: https://www.facebook.com/groups/483617469778178

Při vědecké činnosti institut mimo jiné zjistil zajímavou diferenci ve státním uspořádání kompetencí v Moreobčany okupovaných ghettech. Ministr obrany v těchto oblastech například rozhoduje, kdo může pít vodu z kohoutku.

Ministr obrany.jpg

Zajímavým poznatkem také je, že při používání moreobčanštiny mluveným slovem dochází k mohutnému rozstřiku slin při pokusu o artikulaci často doprovázeném rozmachem paží. Kromě vyloučených lokalit byla zaznamenána zvýšená aktivita rodilých mluvčích rovněž v blízkosti nádražních budov a mostních objektů, místy také u vstupů do nákupních center.

Často je s moreobčanštinou kvůli podobným zaklínacím znakům mylně zaměňován příbuzný jazyk krilština (zaznamenán například na YT videu "Lukáš Kril - kompletní brikule od Míši Stránský až po zatčení panem Minážem"; nebo zde na necyklopedii), ten má však jinou větnou skladbu a znatelně odlišnou slovní zásobu. Narozdíl od moreobčanštiny také nepoužívá některá písmena (např. Ř) a má jediného rodilého mluvčího, který se jazyk snaží neúspěšně šířit.