Inteligence

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem IQ test.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Některé stroje jsou obdařeny vysokou inteligencí

Inteligence je schopnost některých objektů myslet. Ne každý předmět je obdařený touto dispozicí, která navíc přichází a odchází v čase. Kupříkladu takový krtek umí šikovně hodit šití kalhotek na ostatní zvířátka, a je tedy možné ho považovat za inteligentního, zatímco mrtek již inteligencí zrovna neoplývá. Koho a co je ještě možné považovat za inteligentní je možné stanovit pomocí Turingova IQ testu.

Výskyt[edit]

Díky Darwinově teorii evoluce víme, že jak svět postupně a všeobecně spěje do zářných zítřků, přibývá víc a víc inteligence. V poslední době se tak můžeme těšit například z inteligentního auta, inteligentních pneumatik, inteligentního domu, inteligentní plastelíny či dokonce inteligentní tchýně. Inteligencí se vyznačují i různé organismy, například rostliny. Značně inteligentní bývají mnohá zvířata, například chobotnice nebo inteligencí proslulí houpací koně. V domácnostech bývá nejinteligentnější člen automatická pračka, která vyniká i logickým myšlením, což u mnoha lidí hledáme marně.

Inteligence u lidí?[edit]

Inteligentní kočka se marně snaží naučit člověka vyměnit žárovku.

Je rozšířeným omylem, že inteligencí jsou obdařeni i lidé, ba dokonce že jsou zhruba čtvrtým nejinteligentnějším organismem na Zemi. Tento názor šíří například Wikipedie, z čehož plyne, že nic nemůže být dál od pravdy. Inteligence se lidstvu vyhýbá obloukem už pěkných pár set tisíc let. Ani takový holstřáb, pták proslulý svou naprostou blbostí, není tak blbý, aby systematicky pracoval na vyhlazení vlastního druhu i většiny živého kolem sebe. Například plastové obaly. Inteligentní rostlina jako třeba banánovník balí svůj majetek do obalů, které nezasviní okolí mateřské rostliny, ale inteligentně se rozloží na látky, které rostlina zpětně využije. Ale člověk ne, ten radši pracně exhumuje tekuté dinosaury, které kdysi dalo pěknou fušku dostat pod zem, vyrobí si z nich různé cetky, které mu k ničemu nejsou, takže je trousí po krajině, odkud je následně vstřebává jako součást potravy, ale protože je při své inteligenci vyrobil jedovaté, tak zhebne na následky otravy.

Inteligenční agentury[edit]

Aby lidé mohli požívat výhod, které poskytuje inteligence, byly zřízeny speciální instituce, tzv. inteligenční agentury. Příkladem budiž naše drahá BIS, zámořská CIA či údajně již zaniklá KGB. Zákazníci z řad homo insapiens zde dostanou za příslušný poplatek takové ty různé chytristiky, které chápou jen inteligenti. Ceník se řídí množstvím inteligence, od velmi levné schopnosti rozpoznávat předměty nebo sepsat diplomovou práci na Právnické fakultě ZČU, přes schopnost vyplnit křížovku nebo řídit automobil, až k velmi náročným činnostem jako je schopnost psát Necyklopedii, pochopit kvantovou teorii pole nebo se vyhnout víkendové návštěvě tchýně. Většina inteligenčních agentur kromě inteligence dodává i celé balíčky služeb obsahující také fakta, argumenty či návazné mediální služby.

Druhy[edit]

Hoď oko také na[edit]

Pes, ilustrační obrázek