Prasopes

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chodící vlk.gif
RedDwarf2.jpg „Prásk, bum, pic ho! Zhebni v posteli ty trojskej prasopse!! Plác, plesk! Vycházejí z původního textu, jsem si jist, že by Vergilius souhlasil.“
Kryton, část 26. - Inkvizitor


Prasopes
Prasopes1.jpg
Prasopes obecný (Canisus vulgaris)

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: psovití (Canidae)
Rod: prasopes (Canisus)
Jakékoliv heslo na téma Prasopes byste na české Wikipedii hledali marně.
Nehopsající Wikipedie.png
Mládě prasopsa.
Takto bylo počato prasopsí plémě.

Podle sbírky eddických islandských epických mytologických a hrdinských písní Edda je prasopes (někdy i sviňopes, lat. Canisus, samice sviňofena, mládě seloštěně) zvíře vytvořené zkřížením prasete a psa, má prasečí rypák, psí uši, bleděmodré oči, psí nohy, prasečí ocas a špatnou reputaci, srst zebrovitě pruhovanou nebo prašivinově flekatou.

Pravěký prasopes křídový (popř. praprasopes) se objevil na konci éry dinosaurů. Mnoho paleontologů se dnes přiklání k názoru, že vyhynutí dinosaurů má na svědomí právě on, svědčí o tom lebky tyranosaurů nesoucí stopy zubů právě prasopsa křídového. Předky prehistorických prasopsů byli cynodontní terapsidi, kteří ještě snášeli vejce.

Prasopes velikostí jen nepatrně přesahuje kočku sloní. V Německu se pod názvem der Deutsche Schweinehund chová jako jatečné zvíře především na maso, které je ceněno pro svou lojovatost, charakteristický zápach a nahořklou chuť ale i pro jeho žluč, která se přidává do das Bier (německý nápoj z kvašeného zrní). Mimo Bavorsko nahradila dnes prasopsí žluč při výrobě německého Bier levnější syntetická močovina, kterou pro tento účel vyrábí chemický koncern IG Farben. Kůže je ceněna pro jemnost a pevnost, vyrábějí se z ní hlavně luxusní dámské kabelky. Pro nedostatek prasopsů se začala v Prdelsku vyrábět kvalitní náhražka prasoplast PTC, která má široké využití i v průmyslu (např. i ve vozech Metra Necyklopedie).

Výskyt

Oblast původního výskytu je pravděpodobně Skandinávie a střední Evropa a severní Austrálie. Dnes se prasopes vyskytuje převážně v zoologických zahradách nebo soukromých chovech. V Česku je největším chovatelem prasopsů Karel Gott.

Zdemolovaný rekreační objekt v Posázaví, ve kterém byl bez dozoru ponechán nudící se prasopes.

Prasopes domácí

Chov prasopsa domácího (Canisus domesticus) má počátky v Anglii, kde ho angličtí gentlemani používali pro své pochybné zábavy, kterým říkali sport. Později se stal prasopes domácí oblíbeným mazlíčkem téměř po celém světě. Protože síla stisku jeho čelistí je srovnatelná s čelistmi třímetrového žraloka, nedoporučuje se, aby byl používán při hře na přetrženou s malými dětmi. Naopak, doporučuje se jako hlídač proti vetřelcům, například v ZOO

Prasopes domácí je vyhlášen svým smyslem pro humor (viz obrázek), což mu někteří duševně nevyrovnaní chovatelé občas vytýkají.

Poddruhy

Fotografie demonstrující pářící schopnosti prasopsa (na snímku je exemplář, který už sám o sobě není čistokrevným prasopsem).

Prasopsovo páření

Prasopsovy pářící schopnosti a možnosti jsou skutečně ohromující a dá se říci, že takřka neomezené. Jsou hluboce zakotvené i v lidové slovesnosti. Krásným a inspirativním je kupříkladu ono japonské „Cug'ha ira cuprc“ (Prcá jak prasopes), které vypovídá mnohé o úctě prostého člověka k reprodukčním výkonům tohoto obdivuhodného tvora. Díky variabilitě pohlavních partnerů prasopes neustále produkuje nové a nové druhy, které tímto křížením vznikají. Tak je snadno vysvětlitelné, proč můžeme najít jeho geny i v některých zdánlivě lidských bytostech (Jiří Paroubek, Václav Klaus, Mirek Topolánek, Ross Hedvíček, Bill Gates, velké množství "lidí" zvaných EMO, jeden člověk z ČZU a další).

Související články

Vzácný poddruh koňopes
Google uncyc.jpg Prasopes na googleTohle je nejlepší článek na téma „Prasopes“ na celým internetu.