Žralok obrovský

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žralok obrovský
Žralok obrovský 01.jpg
Žralok obrovský

Stupeň ohrožení
vzácný drahokam
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Kytary)
Podkmen: obratlovci (Bezkostní)
Třída: paryby (staré ryby)
Podtřída: příčnoústí (tlama se jim nevejde do sklenice s buráky)
Řád: malotlamci (májí velkou pusu)
Čeleď: veležralokovití (jsou to malí žraloci)
Rod: žralok (Žralokus rodus)
Druh: žralok obrovský (Dinosaur malý)
Binomické jméno
Zachodus Bigus
(Albert Einstein, 1898)
Nebezpečný živočich

Žralok obrovský (Rhincodon typus) je asi 12 metrů velká paryba. Má tmavě modré tělo a světlejší břicho. Ohon je dlouhý až půl metru. Obličej můžete vidět na fotkách.

Žralok obrovský je často přiřazován ke žraloku bílému (lidožravému). Od tohoto druhu byl však odlišen až od roku 1898, kdy vědec Pičurin uspořádal hromadnou potápěcí akci, a žraloka obrovského ze skupiny žraloků lidožravých vyškrtl. Od žraloků lidožravých se totiž liší jak kostrou, tak tlamou, kterou má větší a menší zároveň.

Hrozba oceánů[editovat | editovat zdroj]

Úmyslně ohrožený živočich

Žralok obrovský patří, hned po žraloku lidožravém, nejen mezi nejvíce nebezpečné žraloky, ale také obyvatele oceánů a moří.

Žralok obrovský žije převážně v Tichém oceánu, a ve Středozemním moři. Mezi jeho přední loviště patří veřejné pláže, při největším návalu. Proto patří mezi největší hrozby pláží u Středozemního oceánu.

Jeho celkový počet napadení člověka se pohybuje kolem 9546,8 obětí za půl roku.

Dnes, ve 14:53, zazněl šílený křik z okolí severní pláže. Samozřejmě, že jsem se šel podívat, odkud a proč křik vychází. Když jsem došel k pláži, ústa mi spadla a hleděl jsem na moře zaplněné utíkajícími lidmi. Z jejich úst šlo slyšet něco jako obří žralok, a z vody se po chvílích vynořovala žraločí ploutev. Po šílené pohromě se zjistilo, že nestihlo utéct přibližně přes 100 lidí, což byla největší pohroma této pláže za celých šest let.

—Job Clarce, První zaznamená zpráva o napadení lidí na plážích, rok 1947

Hrozba oceánů v minulosti[editovat | editovat zdroj]

Statistika hovoří jasnou řečí. Mezi lety 1939 a 1945 způsobil žralok obrovský jenom v Atlantiku smrt více jak 30 tisíc lidí. Už na konci války se mocnosti domluvily, že budou útoky žraloků zapírat a vytvořili dodnes přetrvávající mýtus o „válce“ mezi ponorkami Spojenců a Osy. Marshallův plán obnovy Evropy tedy mohl počítat s příjmy z dovolené u moře, kam se nic netušící lidé nadále mířili rekreovat.

Dnešní stav[editovat | editovat zdroj]

V dnešní době je populace tohoto žraloka stabilizována na přijatelné množství: asi 10 000 žraloků ve Středozemním moři. Americká armáda je používá jako vzdušná dálkově naváděná torpéda. Používají se také jako uklízeči pláží. A Indoafrická asociace prdů je používá jako rakety země vzduch.

Je však jisté, že žralok obrovský bude hrozbou moří ještě minimálně dalších 50 let. Strach a panická hrůza s tohoto tvora však každým rokem přibývá, a tak můžete na hlavních stranách tisku číst každým rokem takovéto nadpisy:

  • Žralok obrovský měl na svědomí další životy...
  • Pláže mají dalšího nepřítele – žraloka obrovského...
  • atd.

Žralok a sport[editovat | editovat zdroj]

Žraloci jsou obecně velmi dobří sportovci a nepochybně by se umístili na předních příčkách na Letní olympiádě. Porovnáme-li jejich výkony s lidskými atlety např. v triatlonu - v plavání by s přehledem vyhráli. V běhu by to již tak slavné nebylo, takže nakonec by to rozhodla až cyklistika. Žraloci jsou též přeborníci ve vodním pólu; známé je jejich žonglování s tučňáky, učitelkami matematiky a jinými nafukovacími předměty. Konkurencí jim může být snad jen reprezentační družstvo kosatek.