Monarcha bouřkový

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Monarcha bouřkový
Bouřka.jpeg
něco podráždilo hejno monarchů

Stupeň ohrožení
ohrožený
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci
Třída: hmyz
Řád: motýli
Čeleď: babičkovití
Rod: danaus
Druh: danaus tempestas
Nebezpečný živočich

Monarcha bouřkový je druh motýla, jenž mávnutím křídla v brazilském pralese způsobí mohutné pršení v New Yorku. Jde o tzv. efekt motýlích křídel. Tento motýl totiž dokáže ovládat počasí. Tato vlastnost se u něj vyvinula jako obrana před predátory, jelikož kdejakého hmyzožrouta odradí od útoku malá, přesně mířená bouřka, byť má jen pár centimetrů. Dokáže vytvořit téměř jakýkoliv atmosferický jev a tím neustále mate meteorology.

Má také neuvěřitelnou schopnost nenechat se vyfotografovat, protože jakmile fotograf, který pojme úmysl vyfotit si jej stiskne spoušť, monarcha vyšle malý blesk a na snímku není vidět. Proto neexistuje žádná jeho fotografie, ale ani ilustrační obrázek. Housenky tyto schopnosti nemají, jelikož se nepotřebují proti predátorům bránit. To naopak predátoři se snaží schovat před těmi nenasytnými žrouty. Housenky mají také extrémní schopnost nenechat se vyfotit, jenže ony nepoužívají blesk, ony sežerou fotografa i s foťákem.

Výskyt a potrava[editovat | editovat zdroj]

Motýl se vyskytuje v málo probádaných částech brazilského pralesa, v Andách, na Kubě a na jihu Severní Ameriky. Vyhovuje mu vlhké klima, ve kterém má dostatek páry pro vytváření malých mraků. Jeho potravou je nektar ze všech rostlin, které rostou v oblasti jeho výskytu. Jeho larvy také nejsou vybíravé, sežerou vše co se nachází ve špatnou chvíli na špatném místě. Je jim jedno, jestli sežerou chutné listy klejichy nebo sekačku na trávník. Jsou sice jen 5 cm dlouhé, ale žijí stejně jako dospělci v koloniích, a taková 1000členná kolonie dokáže spořádat průměrně velkou benzinovou sekačku za pouhé tři hodiny, benzin z ní vychlastat dočista dočista a ještě načít další.

Nebezpečí pro člověka a ostatní tvory[editovat | editovat zdroj]

Samotný monarcha není pro člověka nebezpečný, jeho tornádko mu maximálně upraví účes a blesk ožehne obočí. Nebezpečné jsou však celé kolonie, které mohou vytvořit celou bouři či velké tornádo. Jejich energie se totiž sčítá. Nejnebezpečnější jsou v době migrace, kdy jsou rozrušení a způsobují povodně. Jejich prací byl i hurikán Katrina, který způsobili poté, co na ně nervózní americký občan vystřelil brokovnicí. Larvy jsou též nebezpečné pro člověka i ostatní tvory, jelikož je považují za chutné jídlo. Ony považují za chutné jídlo kdeco. Jediné, co je dokáže vyvést z míry, je slon (a velryby, přirozeně). Armáda USA si již dokonce připravuje plány pro případné přemnožení. Ve Spojených státech je z nich největší strach. Ačkoli se tam vyskytuje jen kolem 10 000 jedinců, každé léto při námluvách dělají bordel v oblasti Tornado Alley, kde se družstva samců předvádějí, kdo udělá lepší tornádo.

Svou obří nenažraností larvy také způsobují rychlé mizení Amazonského pralesa, čímž nejsou jen nebezpeční ostatním tvorům včetně člověka, ale v budoucnu i sami sobě.

Obrana[editovat | editovat zdroj]

Proti jednomu jedinci není těžké se bránit, stačí ho zaplácnout. Proti útoku hejna je dobrá pevná těžká Faradayova klec, která brání bouřce a odolá tornádu. Proti housenkám neexistuje žádný způsob obrany, jedině zbraně hromadného ničení (biolit, atomová bomba, vodíková bomba, bojové plyny). Každý pokus o rozplácnutí jsou schopny eliminovat sežráním nebezpečného předmětu.

Související odkazy[editovat | editovat zdroj]