Vodíková bomba

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

„Bez vodíkové bomby ani ránu.“

- Obchodní zástupce firmy Linde-Gazprom-Technoplyn


Hbomb.jpg

Vodíková bomba je strašná zbraň hromadného ničení, účinnější než glycerin i toluen.

Princip[edit | edit source]

Tento typ bomby funguje na principu slučování vodíku s kyslíkem:

2 H2 + O2 ⟶ 2 H2O

Účinek[edit | edit source]

Výše uvedená rovnice vzbuzuje v každém chemikovi děs a hrůzu, protože je mu okamžitě jasné, že

Ochrana[edit | edit source]

Bombu je možné zlikvidovat sofistikovanými prostředky jako například elektronovým dělem, které vodíkovou nálož přemění na neškodný plyn helium:

H2 + 2 e ⟶ He + He

Pokud takové technické prostředky nemáme a dojde k výbuchu, který se nám nějakou neuvěřitelnou náhodou podaří přežít, před následným spadem se můžeme chránit pláštěnkou nebo deštníkem, případně záchranným člunem a vestou, podle intenzity detonace.

Historie[edit | edit source]

Vodíkovou bombu objevil nešťastnou náhodou mladý nadějný historik, filozof, fyzik, chemik a sklerotik Sergej Mnogozubov, bratranec Michaila Lomonosova a kolega Alexeje Meresjeva, když si chtěl ve své domácí laboratoři při výrobě cca 50kg chloridu zinečnatého zapálit fajfku. Jeho dentální ostatky nalezené v okolí byly slavnostně převezeny ke kremelské zdi a pohřbeny. Na místě jeho rodného domku je dnes rybník.

Úspěchy sovětského strojírenství
Babeta AirbagBezdrátová sprchaBrněnské meždunárodné letochodištěCentrální šroubCyklomethanDunihlavDegenerátorElektrifikaceElektronika 666FichtlJaderná elektrárnaJak 42Jednosměrné letištěKalašnikovKardiostimulátorLetiště Klementa GottwaldaLáhev na zalévání kolejíLehkokolejná dráhaLidé z oceleLoupač brambor typu 3xKV-2MakroprocesorMerkurMiG-29MoskvičMPR deštníkNízkopodlažní tramvajPekloPodprdélníkProudová helikoptéraRádio JerevanRuská ruletaŠukafonT-72Metro v TaganskuTetrisTopol MTramvaje v NevyslovitelnojeTu-154Raketoplán BuranSférické DVDŠetření vodyŠalinokoptéraUral 2Vertikální chrlič intelektuálůVodíková bombaŽabotlamŽigulíkЛинукс