Moskvič

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poslední záchranou žigulíka bývá moskvič

Moskvič, neboli Leninovy saně, ruská amerika, moskal, mozgál… je výrobek sovětských Automobilových Závodů Leninského Komsomolu v Moskvě.

Auto s nezaměnitelnou a velmi stylovou karoserií bylo ozdobou našich silnic. Jezdil v něm vážený doktor Sova do nemocnice na kraji města, nechyběl ani v rallye.

Měli jsme ho jako nový a vydržel 23 let. Byl to na tu dobu nejskvělejší vůz. Trvanlivý, robustní, spolehlivý, po rozjezdu se tam dala čtyřka a na tu už vyjel vše. Spotřeba 8,5 l na tu dobu a za ten komfort příznivá. Žádný servis - občas výměna oleje doma. Uvezl 10 pytlů obilí. Jednoduše, čest a sláva, to bylo vozidlo...

Zdeněk Škromach

Sovětsko-socialistické plány s Moskvičem[editovat | editovat zdroj]

Ředitelství automobilky

Moskvič byl původně vyvíjen na základě okopírování plánu Adolfa Hitlera. Za 2. sv. války byl v Německu rozjet projekt Volkswagen - lidové vozidlo. Cílem nacistů v čele s vrchním náckem Hitlerem bylo, aby do roku 1942 vlastnil každý Němec své vlastní vozidlo. Tím započala svoji historii automobilka VW. Sověti se rozhodli 15 let po válce tento sen oživit, ale na poli socialistickém - začaly vznikat lidové vozy Moskvič. Z původně levného vozítka se časem staly i kusy dražší, výkonější, luxusnější a socialističtější. Světlo světa tedy po 1. vozidle Moskvič-socialistič-pič spatřily i vozy ze sérií:

  • Moskvič-turbič s výkonem 66,6 pivovarských šimlů,
  • Moskvič-motorkovič legendární motocykl s obrovským stylovým motorem a karoserií podobající se napůl rozřízlému autu,
  • Moskvič-demokratič - zde si mohli lidé vybrat, jestli chtějí volant vpravo nebo vlevo,
  • Moskvič-tankič - tento typ se zasloužil za remízový výsledek studené války,
  • Moskvič-prezidentič - tohoto typu byly vyrobeny jen 3 kusy, jeden pro prezidenta SSSR, jeden si objednal prezident USA (tento model byl převzat společně s Aljaškou), a v jednom leží balzamovaný Stalin, [1]
  • Moskvič-Moskvič verze s dvojnásobným zavazadlovým prostorem a konečně
  • Moskvič-lidovič nejrozšířenější a doposud nejúživanější auto světa, zajímavostí tohoto modelu je jeho naprostá nevybavenost, až na vonný smrček v ceně auta.
  • Moskvič-trabantič - šlapací autíčko z papundeklu. Testovací objekty dosáhly rychlosti zahradního trpaslíka.
  • Moskvič-letadlič - Dokázal létat tak dlouho, dokud nedopadl na zem. Tvrzení, že byl historicky prvním létajícím autem je sporné, protože odborníci tvrdí, že tohle se nedá nazývat autem.

V roce 1980 se na výrobní lince objevilo auto s historicky prvním defektem značky Moskvič. A co Socan (někdy též označován Satan) nechtěl, byli zde na historicky první exkurzi socialističtí kontroloři - Moskvič musel ihned zmizet. Podařilo se zachránit, schovat, utajit pouze jedinou výrobní linku hluboko na Urale, kde se dodnes vyrábí 2 Moskviče do roka.

V současné době vyjíždí na svět nový automobil dle Hitlerovského ideálu - indické auto Tatu Nano za 30 000,- Kč. USA samozřejmě nezůstává pozadu, a již v září letošního roku spatří světlo světa nové levné vozítko, iPod Nano upravený do dokonalého auta iCar Nano. Toto vozidlo splňuje vše, je malé, levné na výrobu, mohou se ho vyrobit tisíce, jen cena bude jiná: 350 000.- Kč.

Galerie[editovat | editovat zdroj]


RumunskoX1.jpg Auta
MoskvičŠkoda 1000MBŠkoda Fabia ScoutŠkoda FavoritŠkoda FeliciaŠkoda JátyŠkoda PopularŠkoda SuperCTrabant AussichtVW Golf IVW Golf IIŽigulík
Úspěchy sovětského strojírenství
Babeta AirbagBezdrátová sprchaBrněnské meždunárodné letochodištěCentrální šroubCyklomethanDunihlavDegenerátorElektrifikaceElektronika 666FichtlJaderná elektrárnaJak 42Jednosměrné letištěKalašnikovKardiostimulátorLetiště Klementa GottwaldaLáhev na zalévání kolejíLehkokolejná dráhaLidé z oceleLoupač brambor typu 3xKV-2MakroprocesorMerkurMiG-29MoskvičMPR deštníkNízkopodlažní tramvajPekloPodprdélníkProudová helikoptéraRádio JerevanRuská ruletaŠukafonT-72Metro v TaganskuTetrisTopol MTramvaje v NevyslovitelnojeTu-154Raketoplán BuranSférické DVDŠetření vodyŠalinokoptéraUral 2Vertikální chrlič intelektuálůVodíková bombaŽabotlamŽigulíkЛинукс