Raketoplán Buran

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

„Kéž bysme i v ČSSR měli Burany“

- Gustáv Husák o raketoplánu Buran


Toto není raketoplán Buran. Povšimněte si zejména odlišných axiálních příček v zadní části trupu.

Raketoplán Buran je nejmodernější stroj pro kosmické lety, co byl kdy vyroben. Je to pýcha Sovětského svazu, vesmírná pěst dělnické třídy proti imperialismu. Je symbolem míru a pokroku.

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Ústřední výbor Komunistické strany Sovětského svazu i generální štáb Rudé armády si dlouho lámali hlavu, jak tento skvost pojmenovat. Zadání bylo jasné, jméno musí vyjadřovat to nejlepší ze sovětského lidu i sovětské duše. Něco, pod čím si ihned představíte opravdového sovětského člověka. Buran byla jasná volba.

Technické parametry[editovat | editovat zdroj]

Loď je vybavena několika motory poháněnými výkonným kotlem. Trup tvoří konstrukce z kvalitního dubového dřeva a kabina má působivý interiér ze sololitu. Jeho rychlost se blíží rychlosti slimáka, v případě dostatku kvalitního uhlí ji mírně překračuje. Buran je samozřejmě pro svoji obranu vybaven nejmodernějšími zbraňovými systémy, jako např. raketa Topol M nebo rotační kulomety. Každý člen posádky nosí také vždy při sobě svůj kalašnikov. Raketoplán nemá žádné záchranné čluny, neboť je nepotopitelný.

Posádka[editovat | editovat zdroj]

Soubor:Star Trek - Jolene Blalock.jpg
Jedna z letušek raketoplánu Buran na kosmickém letišti (upozorňujeme, že loď v pozadí není raketoplán Buran)

.

Posádku tvoří přibližně 150 (u nejstarší verze raketoplánu, u novějších je to až 1917) nejlepších mužů a žen ze SSSR. Všichni byli pečlivě vybráni Nejvyšším Sovětem a svůj úkol plní velmi svědomitě.

Nejvýznamnější členové posádky:

  • politruk: nejdůležitější člen posádky
  • nástěnkář: druhý nejvýznamnější člen posádky, aktualizuje lodní nástěnku
  • pilot: velmi důležitý člen posádky, řídí raketoplán, pilotů je na Buranu celkem 6, plus 15 co-pilotů
  • topič: přikládá do kotle
  • zástupce topiče: nosí kotelníkovi pivo a vodku, zastupuje ho v době jeho indispozice
  • letušky: roznášejí pití a jídlo, jsou vybírány z nejkrásnějších letušek Aeroflotu
  • kuchař: ohřívá veškeré konzervy na plynové bombě v přední části raketoplánu
  • truhlář: provádí případné opravy na trupu lodi. Vždy má připravenou volnou rakev.

Mise[editovat | editovat zdroj]

Flotila raketoplánů Buran čítá celkem 17 strojů. Kromě odlišného počtu posádky a velikosti raketoplánu je jejich vybavení stejné, proto i jejich mise jsou si velmi podobné. Burany létají například na průzkum Jupitera, ale i mimo Sluneční soustavu. Největším nepřítelem Buranů na jejich cestách jsou Předlitavsko - Zalitavské vesmírné lodě, které se ale Buranům nemůžou rovnat.

Úspěchy sovětského strojírenství
Babeta AirbagBezdrátová sprchaBrněnské meždunárodné letochodištěCentrální šroubCyklomethanDunihlavDegenerátorElektrifikaceElektronika 666FichtlJaderná elektrárnaJak 42Jednosměrné letištěKalašnikovKardiostimulátorLetiště Klementa GottwaldaLáhev na zalévání kolejíLehkokolejná dráhaLidé z oceleLoupač brambor typu 3xKV-2MakroprocesorMerkurMiG-29MoskvičMPR deštníkNízkopodlažní tramvajPekloPodprdélníkProudová helikoptéraRádio JerevanRuská ruletaŠukafonT-72Metro v TaganskuTetrisTopol MTramvaje v NevyslovitelnojeTu-154Raketoplán BuranSférické DVDŠetření vodyŠalinokoptéraUral 2Vertikální chrlič intelektuálůVodíková bombaŽabotlamŽigulíkЛинукс
Letectvi Astronautika.jpg
   v  d  e
Letectví a Astronautika
A380BomboniéraBrněnské letochodištěCs Air ForceCessnaGötterdämmerungJak 42Jednosměrné letištěLetiště Klementa GottwaldaL1L2Letecké linky PIDL-159Kloubové letadloKunda (letadlo)Létající trolejbusLetecká dopravaMiG-29Mizení cestujících v letadlechO letadélku KakánětiRyanairŘidičský průkazŘízení letového provozuStíhací rogaloTu-154TurbulenceVrtulníkŠalinokoptéra
GYMIAIR

Aštar ŠeranBuranEnterprise NX-01Expedice na VenušiJak cestovat do vesmíruKanonizaceKolonizace MěsíceKostnický kosmodromLeninMezinárodní vesmírná staniceNecyklopedie našla život na MarsuOsídlování NeptunuPravidla provozu ve vesmíruRaketoplán NecyklopedieRakousko-uherský kosmický programRebešovický nadsvětelný koridorSpudnikSputnik 666Star Trek XI.Vesmírné silniceAštar Zeman