Kloubové letadlo

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kloubové letadlo je nový unikátní způsob, jak se vyhnout problémům plynoucích ze stavby a provozu stále větších letadel.

Toto se kloubovému letadlu nemůže stát.

Mezi tyto problémy patří zejména:

  • Lámání letadel v zatáčkách
  • Špatné manévrovací schopnosti
  • Prostorová náročnost strojů

Vývoj a řešení[editovat | editovat zdroj]

Společnost Airbus, která se zabývá stavbou letadel a autobusů, převzala toto technické řešení právě od autobusů, kloubových pochopitelně. Řešení spočívá v rozdělení dlouhého letadla kloubem, který stejně jako u autobusů umožňuje ohýbání letadla všemi směry. Tím se razantně zvýšila manévrovatelnost letadel, která nyní mohou snáze manévrovat (proplétat se) mezi výškovými budovami, aniž by do nich narazila či je/se jinak poškodila. Letadla také nyní zvládají prolétávat zatáčky s menším poloměrem, aniž by hrozilo jejich zlomení, protože se prostě jen ohnou. Kloubová letadla pochopitelně také snáze manévrují na letišti, kde potřebují mnohem méně prostoru k otočení.

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Experimentální kloubové letadlo s více klouby při testovacím letu

Kloubová letadla před sebou jistě mají světlou budoucnost, zatímco dnes jsou do provozu postupně zaváděna letadla s jedním kloubem, konstruktéři Airbusu již připravují prototyp dvou a více kloubových typů. Ty mimo jiné vyřeší další problémy, zejména s parkováním stále větších a delších strojů, a to tím, že se letadlo ohne do takového tvaru, jakého tvaru je zrovna na letišti místo, a to klidně i ve směrů nahoru a připadně dolů. Existují již plány na parkovací stání, kdy budou takováto letadla parkovat z části v podzemí, a to tak, že se přední část až po uchycení křídel nasune do podzemní vertikální šachty. Podobně jako pštrosi strkají hlavu do písku.

Modulárnost[editovat | editovat zdroj]

Další vizí inženýrů je tvorba jednotlivých kloubových dílů oddělitelných a opět spojitelných. Letadla se tak na letištích budou skládat z jednolivých dílů, podobně jako vlaky a šaliny z vagonů. Efektivita letecké dopravy tím značně vzroste, protože se tím vyřeší problém poloprázdných i přeplněných letadel. V budoucnu tak budou k vidění letadla s dvěma i více páry křídel a podobně.

Obousměrnost[editovat | editovat zdroj]

Ale inženýři mají v plánu jít ještě dál a takto sestavit první obousměrné letadlo, které bude schopné létat oběma směry a bude mít tedy dva kokpity, na každém konci/začátku letadla jeden. Tímto unikátním konstrukčním řešením se úplně vyřeší problém s otáčením letadel.

Nevýhody[editovat | editovat zdroj]

Jedinou nevýhodou tohoto typu letadla je, že si z nudy často honí vlastní ocas, podobně jako prasopsi. Při své hře tak způsobují turbulence a mnohdy až menší, či větší tornáda. Často tak vznikají značné škody na majetku a mnohdy i ztráty na životech.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Letectvi Astronautika.jpg
   v  d  e
Letectví a Astronautika
A380BomboniéraBrněnské letochodištěCs Air ForceCessnaGötterdämmerungJak 42Jednosměrné letištěLetiště Klementa GottwaldaL1L2Letecké linky PIDL-159Kloubové letadloKunda (letadlo)Létající trolejbusLetecká dopravaMiG-29Mizení cestujících v letadlechO letadélku KakánětiRyanairŘidičský průkazŘízení letového provozuStíhací rogaloTu-154TurbulenceVrtulníkŠalinokoptéra
GYMIAIR

Aštar ŠeranBuranEnterprise NX-01Expedice na VenušiJak cestovat do vesmíruKanonizaceKolonizace MěsíceKostnický kosmodromLeninMezinárodní vesmírná staniceNecyklopedie našla život na MarsuOsídlování NeptunuPravidla provozu ve vesmíruRaketoplán NecyklopedieRakousko-uherský kosmický programRebešovický nadsvětelný koridorSpudnikSputnik 666Star Trek XI.Vesmírné silniceAštar Zeman