Cessna

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Split-arrows.png Tento článek nemá skoro nic společného s článkem Šalinokoptéra.

To je dobře, kdyby byly stejné, nebyl by důvod, aby se jmenovaly jinak.

Split-arrows.png Tento článek nemá nic společného s článkem Covfefe.

To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit.

Nechvalně proslulý incident s dřívějším CEO společnosti, který byl vyveden potom, co odmítl opustit svou kancelář v San José. Média hodovaly.

Cessna je americká společnost zabývající se výrobou neaerodynamicky vyhlížejících letounů poháněných nejčastěji spalovacím motorem, ačkoli nově začíná laškovat i s pohonem proudovým. V hovorové mluvě se slovem „cessna“ rozumí jakýkoliv jednomotorový vrtulový letoun těžší než vlaštovka a lehčí než Boeing 737-800. Letouny vyrobené touto společností se aktuálně používají hlavně při transatlantických letech, na kterých postupně nahrazují závěsná rogala, jež se nyní používají hlavně při letech Londýn-Sydney. Výměnou za závěsné kluzáky bylo všem společnostem (těm provozujícím transatlantické lety) dodáno celkem 250 supersonických letounů typu Cessna 152, jež svou rychlostí a spolehlivostí hravě překonávají i letouny Concorde, jež měly při vzletu tendenci k zážehu obsahu svých palivových nádrží, což mělo neblahý vliv na zdraví cestujících, což vedlo k jejich vyřazení a nahrazení výše zmíněnými závěsnými rogaly, jež díky absenci jakéhokoliv paliva nemají co podpalovat.

Výbava[editovat | editovat zdroj]

Avionika

Avionika se na téměř všech letounech vyrobených touto společností skládá ze dvou monochromatických displejů s rozlišením 48*48, poté kompasu, jež zajišťuje přesnou navigaci a 10 spínači, jež nejsou nikam připojeny, ovšem piloti mají dobrý pocit z jejich přepínání. Kvůli větší šetrnosti k životnímu prostředí je baterie nahrazena patnácti koly pro křečky spojenými s generátory, ve kterých běhají tito křečkové pobízeni výboji proudu z alternátoru. Je tím zajištěna minimální údržba, narozdíl od tzvn. humánního křečkového generátorového systému, kde výboje z alternátoru nahrazujeme krmivem. U systému výše popsaného je ovšem nutno křečky vyměňovat, jelikož přibližně po pěti letových hodinách přestávají za podivných okolností fungovat.

Motor

Motory jsou nejčastěji spalovací, vzácněji proudové či turbovrtulové. Všechny kromě proudových mají za úkol otáčet vrtulí, proudové motory navíc regulují množství ptactva, jež vcucnou ve předu a v zadní části vypouštějí syrovou sekanou. Společnost Cessna se nechala slyšet, že v dohledné době se chystá připevnit na koncovou část jejich proudových motorů systém, jež sekanou zachytí a tepelně upraví a po přistání bude servírována pilotovi ve formě karbanátků. Byť vrtulí poháněné letouny vzácně taktéž ptáka uloví, po průchodu vrtulí pták prochází pouze náhlou změnou barvy ve smyslu jakákoliv suchá ---> červená mokrá a je zpravidla nepoživatelný.

F1.png Související informace obsahuje
Regál Doprava©
Letectvi Astronautika.jpg
   v  d  e
Letectví a Astronautika
A380BomboniéraBrněnské letochodištěCs Air ForceCessnaGötterdämmerungJak 42Jednosměrné letištěLetiště Klementa GottwaldaL1L2Letecké linky PIDL-159Kloubové letadloLétající trolejbusLetecká dopravaMiG-29Mizení cestujících v letadlechO letadélku KakánětiRyanairŘidičský průkazŘízení letového provozuStíhací rogaloTu-154TurbulenceVrtulníkŠalinokoptéra
GYMIAIR

Aštar ŠeranBuranEnterprise NX-01Expedice na VenušiJak cestovat do vesmíruKanonizaceKolonizace MěsíceKostnický kosmodromLeninMezinárodní vesmírná staniceNecyklopedie našla život na MarsuOsídlování NeptunuPravidla provozu ve vesmíruRaketoplán NecyklopedieRakousko-uherský kosmický programRebešovický nadsvětelný koridorSpudnikSputnik 666Star Trek XI.Vesmírné silniceAštar Zeman