Letecké linky PID

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Systém leteckých linek PID je druh přepravní služby mezi Prahou a Středočeským krajem.

Kapacitní letoun na lince PID ve vizualizaci.

Rozsah přepravy[edit | edit source]

Letecké spojení Prahy a regionu je jedinou pravidelnou vnitrostátní vzdušnou dopravou na území České republiky, kde se uznávají krátkodobé jízdenky a Lítačky integrovaného dopravního systému. Zřizovatelem jsou organizace ROPID a IDSK. V současnosti je v provozu celkem dvanáct vzdušných linek spojujících s Prahou jedenáct měst ve Středočeském kraji.

Příměstská letecká doprava je ve jinak světě běžná věc. Mimo Prahy a cílových destinací v její aglomeraci se mohou přepravovat například cestující v Seattlu, Vancouveru, New Yorku nebo Nice takto rychle a efektivně.

Koncepce[edit | edit source]

Centrální přestupní uzel je na letišti Praha Letňany, kde cestující pohodlně přestoupí na linku metra C. Díky taktovému letovému řádu a minimálním rozestupům při odletu je možné v Letňanech během osmi minut přestoupit vzájemně mezi všemi dvanácti linkami.

Spoje vzlétají během pracovních dní každých třicet minut, o víkendu každou hodinu, do Zbraslavic budou svištět v hodinovém intervalu celotýdenně.

Na příměstské spoje navazuje v Letňanech městská linka LM do Ruzyně. Díky ní se výrazně zlepšila dostupnost mezinárodních leteckých spojů do celého světa. Nová flotila samozřejmě splňuje standardy PID.

Linky[edit | edit source]

Schéma leteckých linek PID

V provozu jsou následující linky:

 • L1 Praha Letňany - Kolín
 • L2 Praha Letňany - Milovice
 • L3 Praha Letňany - Mladá Boleslav
 • L33 Praha Letňany - Mnichovo Hradiště
 • L5 Praha Letňany - Kladno
 • L55 Praha Letňany - Rakovník
 • L7 Praha Letňany - Hořovice
 • L8 Praha Letňany - Příbram
 • L9 Praha Letňany - Benešov
 • L99 Praha Letňany - Vlašim
 • L22 Praha Letňany - Zbraslavice
 • LM Praha Letňany - Praha Ruzyně

Tarif[edit | edit source]

Díky projektu leteckých linek mohou lidé kupříkladu z Mnichova Hradiště do Příbrami doletět i s přestupem za 32 minut a za pouhých 110 Kč. Přeprava zavazadel se řídí tarifem PID.

Držitelé předplaceného jízdného mohou zažádat o zařazení do bezpečnostního programu PID PreCheck, aby se vyhnuli kontrolám před odletem.

Vozový park[edit | edit source]

Fotografie z testovacího provozu pořízená neznámým šotoušem.

Provoz na nových linkách je zajišťován 16 letounů dvou typů:

• Na linkách s větší přepravní poptávkou si cestující užijí let se zcela novými letouny De Havilland Canada DHC–8–400D ve verzi Domestic, určené pro provoz na příměstských linkách a schopné přistávat i na nezpevněných letištích. Kapacita letounu je 39 míst k sezení a 60 míst ke stání.

• Méně zatížené linky budou obsluhovat Let L-410NG tuzemské výroby o kapacitě 19 sedících cestujících.

Letouny splňují veškeré požadavky standardů PID, jako je vybavení informačními panely, policemi na zavazadla, klimatizací, wi-fi a USB dobíjením. Bezpečnost je prioritou, proto jsou součástí výbavy v místech vyhrazených pro stání madla, kterých se mohou cestující při letu přidržovat.

Odbavení[edit | edit source]

Na letištích zajišťují cestujícím komfort zastřešené čekárny s obrazovkami, které zobrazí čas do příletu spoje. V čekárnách se můžete těšit na prodejní automaty s nápoji a nabídkou ohřívaných jídel. Vaše oblíbené kuře, rybu nebo lasagne můžete zkonzumovat i na palubě letadla. Pro urychlení odbavení jsou zobrazovány bezpečnostní instrukce na obrazovkách na letišti před každým odletem, jak bývá na krátkých linkách obvyklé.

Čtěte více v článku • Ropid
šde  
ROPID
Bus jede jinam.JPG Dopravci

ArrivaČeské dráhyČSADČSAD KladnoDP PrahaICOMJaroslav ŠtěpánekŠrotliner

JirkaPar.jpg Krtek

D (linka metra v Praze)Dějiny metra v PrazeDepo HostivařDolínkoidaChalupoidaJulča z metraKladenské metroLetňany (stanice metra v Praze)Metro do každé domácnostiMetrolinkaMetrem do BohnicPoslanecké metroPražské metroŠkoda 6MtTransflorenská magistrálaWaldorfská škola (stanice metra v Praze)Zámky (stanice metra v Praze)

Zastavkalhotka praha.jpg Autobusy

X-AX-BX-22140150174177200666Autobusová doprava BenešovAz magyar szuper autobusz IkaruszKarosa C 954EIrskýbusSORVrakosa

Nehoda-tramvaj.jpg Električky

Automatizace tramvajové dopravyFordCityNízkopodlažní tramvajPorschetraTramvaje v Práglu1789121418202241

810666b.jpg S-Bahn

Esko PrahaEšusPražský SemmeringCity ElefantŠukafonNádraží Praha-HolyněNádraží Praha-SmíchovVršovické nádražíPohlavní nádražíŽabotlam

Jak40dpp.jpg Letadla

A380L1L2Letecké linky PID

JÁ MÁM PRÁVO SEDĚT! Ostatní

Blíž PražanůmDoprava v PrazeJízdenka pražské hromadné dopravyLítačkaOpencardPatrik KokotasPrázdninový provozSeznamka v pražské MHDŠotoušTrambusUbliž PražanůmVertikální chrlič intelektuálůZastávka na znamení

Letectvi Astronautika.jpg
   v  d  e
Letectví a Astronautika
A380BomboniéraBrněnské letochodištěCs Air ForceCessnaGötterdämmerungJak 42Jednosměrné letištěLetiště Klementa GottwaldaL1L2Letecké linky PIDL-159Kloubové letadloLétající trolejbusLetecká dopravaMiG-29Mizení cestujících v letadlechO letadélku KakánětiRyanairŘidičský průkazŘízení letového provozuStíhací rogaloTu-154TurbulenceVrtulníkŠalinokoptéra
GYMIAIR

Aštar ŠeranBuranEnterprise NX-01Expedice na VenušiJak cestovat do vesmíruKanonizaceKolonizace MěsíceKostnický kosmodromLeninMezinárodní vesmírná staniceNecyklopedie našla život na MarsuOsídlování NeptunuPravidla provozu ve vesmíruRaketoplán NecyklopedieRakousko-uherský kosmický programRebešovický nadsvětelný koridorSpudnikSputnik 666Star Trek XI.Vesmírné silnice