Letecké linky PID

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Systém leteckých linek PID je druh přepravní služby mezi Prahou a Středočeským krajem.

Kapacitní letoun na lince PID ve vizualizaci.

Rozsah přepravy[edit | edit source]

Letecké spojení Prahy a regionu je jedinou pravidelnou vnitrostátní vzdušnou dopravou na území České republiky, kde se uznávají krátkodobé jízdenky a Lítačky integrovaného dopravního systému. Zřizovatelem jsou organizace ROPID a IDSK. V současnosti je v provozu celkem dvanáct vzdušných linek spojujících s Prahou jedenáct měst ve Středočeském kraji.

Příměstská letecká doprava je ve jinak světě běžná věc. Mimo Prahy a cílových destinací v její aglomeraci se mohou přepravovat například cestující v Seattlu, Vancouveru, New Yorku nebo Nice takto rychle a efektivně.

Koncepce[edit | edit source]

Centrální přestupní uzel je na letišti Praha Letňany, kde cestující pohodlně přestoupí na linku metra C. Díky taktovému letovému řádu a minimálním rozestupům při odletu je možné v Letňanech během osmi minut přestoupit vzájemně mezi všemi dvanácti linkami.

Spoje vzlétají během pracovních dní každých třicet minut, o víkendu každou hodinu, do Zbraslavic budou svištět v hodinovém intervalu celotýdenně.

Na příměstské spoje navazuje v Letňanech městská linka LM do Ruzyně. Díky ní se výrazně zlepšila dostupnost mezinárodních leteckých spojů do celého světa. Nová flotila samozřejmě splňuje standardy PID.

Linky[edit | edit source]

Schéma leteckých linek PID

V provozu jsou následující linky:

 • L1 Praha LetňanyKolín
 • L2 Praha Letňany – Milovice
 • L3 Praha Letňany – Mladá Boleslav
 • L33 Praha Letňany – Mnichovo Hradiště
 • L5 Praha Letňany – Kladno
 • L55 Praha Letňany – Rakovník
 • L7 Praha Letňany – Hořovice
 • L8 Praha Letňany – Příbram
 • L9 Praha Letňany – Benešov
 • L99 Praha Letňany – Vlašim
 • L22 Praha Letňany – Zbraslavice
 • LM Praha Letňany – Praha Ruzyně

Tarif[edit | edit source]

Díky projektu leteckých linek mohou lidé kupříkladu z Mnichova Hradiště do Příbrami doletět i s přestupem za 32 minut a za pouhých 110 Kč. Přeprava zavazadel se řídí tarifem PID.

Držitelé předplaceného jízdného mohou zažádat o zařazení do bezpečnostního programu PID PreCheck, aby se vyhnuli kontrolám před odletem.

Vozový park[edit | edit source]

Fotografie z testovacího provozu pořízená neznámým šotoušem.

Provoz na nových linkách je zajišťován 16 letouny dvou typů:

 • Na linkách s větší přepravní poptávkou si cestující užijí let se zcela novými letouny De Havilland Canada DHC–8–400D ve verzi Domestic, určené pro provoz na příměstských linkách a schopné přistávat i na nezpevněných letištích. Kapacita letounu je 39 míst k sezení a 60 míst ke stání.
 • Méně zatížené linky budou obsluhovat Let L-410NG tuzemské výroby o kapacitě 19 sedících cestujících.

Letouny splňují veškeré požadavky standardů PID, jako je vybavení informačními panely, policemi na zavazadla, klimatizací, Wi-Fi a USB dobíjením. Bezpečnost je prioritou, proto jsou součástí výbavy v místech vyhrazených pro stání madla, kterých se mohou cestující při letu přidržovat. Letouny bohužel dorazily přes nátlak Hřiba a Adama Scheissera v nátěru trestaneckého pyžama. Cestující se tak při nastupování nemůže zbavit pocitu že nastupuje na plný úvazek do cirkusu, nebo že se dobrovolně nechává zavřít do basy.

Odbavení[edit | edit source]

Na letištích zajišťují cestujícím komfort zastřešené čekárny s obrazovkami, které zobrazí čas do příletu spoje. V čekárnách se můžete těšit na prodejní automaty s nápoji a nabídkou ohřívaných jídel. Vaše oblíbené kuře, rybu nebo lasagne můžete zkonzumovat i na palubě letadla. Pro urychlení odbavení jsou zobrazovány bezpečnostní instrukce na obrazovkách na letišti před každým odletem, jak bývá na krátkých linkách obvyklé.

šde  
ROPID
Bus jede jinam.JPG Dopravci

ArrivaČeské dráhyČSADČSAD KladnoDP PrahaICOMJaroslav ŠtěpánekŠrotliner

JirkaPar.jpg Krtek

D (linka metra v Praze)Dějiny metra v PrazeDepo HostivařDolínkoidaChalupoidaJulča z metraKladenské metroLetňany (stanice metra v Praze)Metro do každé domácnostiMetrolinkaMetrem do BohnicPoslanecké metroPražské metroŠkoda 6MtTransflorenská magistrálaWaldorfská škola (stanice metra v Praze)Zámky (stanice metra v Praze)

Zastavkalhotka praha.jpg Autobusy

X-AX-BX-22140150165174177200666Autobusová doprava BenešovAz magyar szuper autobusz IkaruszKarosa C 954EIrskýbusSORVrakosa

Nehoda-tramvaj.jpg Električky

Automatizace tramvajové dopravyFordCityNízkopodlažní tramvajPorschetraTramvaje v Práglu1789121418202241

810666b.jpg S-Bahn

Esko PrahaEšusPražský SemmeringCity ElefantŠukafonNádraží Praha-HolyněNádraží Praha-SmíchovVršovické nádražíPohlavní nádražíŽabotlam

Jak40dpp.jpg Letadla

A380L1L2Letecké linky PID

JÁ MÁM PRÁVO SEDĚT! Ostatní

Blíž PražanůmDoprava v PrazeJízdenka pražské hromadné dopravyLítačkaOpencardPatrik KokotasPrázdninový provozSeznamka v pražské MHDŠotoušTrambusUbliž PražanůmVertikální chrlič intelektuálůZastávka na znamení

Letectvi Astronautika.jpg
   v  d  e
Letectví a Astronautika
A380BomboniéraBrněnské letochodištěCs Air ForceCessnaGötterdämmerungJak 42Jednosměrné letištěLetiště Klementa GottwaldaL1L2Letecké linky PIDL-159Kloubové letadloLétající trolejbusLetecká dopravaMiG-29Mizení cestujících v letadlechO letadélku KakánětiRyanairŘidičský průkazŘízení letového provozuStíhací rogaloTu-154TurbulenceVrtulníkŠalinokoptéra
GYMIAIR

Aštar ŠeranBuranEnterprise NX-01Expedice na VenušiJak cestovat do vesmíruKanonizaceKolonizace MěsíceKostnický kosmodromLeninMezinárodní vesmírná staniceNecyklopedie našla život na MarsuOsídlování NeptunuPravidla provozu ve vesmíruRaketoplán NecyklopedieRakousko-uherský kosmický programRebešovický nadsvětelný koridorSpudnikSputnik 666Star Trek XI.Vesmírné silniceAštar Zeman