Autobusová doprava Benešov

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Autobus č. 1 odjíždí ze zastávky Náměstí, dolní zastávka.
BUSE panely byly mnohdy matoucí

Benešov je znám rozvinutým systémem městské hromadné dopravy.

První návrh[edit | edit source]

První návrhy hovořily o 28 linkách, které by Benešov protkaly doslova skrz naskrz. Všechny linky měly jezdit v intervalu 1 minuty.

Po zkušebním uvedení do praxe se však zjistilo, že je to bláznovství. Nejen, že se autobusy potkávaly na každém rohu a tak řidiči neustále rukou (či jiným orgánem) zdravili protijedoucí či kolemjedoucí kolegy, ale zastávky byly od sebe vzdáleny na tolik, že se řidičům nevyplácelo ani zavírat dveře. Dále se objevil malý nepodstatný problém, a to skutečnost, že autobusy nikdo nejezdil (ti co jezdili vesměs vypadali otevřenými dveřmi ven). Mnozí řidiči též nedbali své služební povinnosti a se svými vozy závodili benešovskými ulicemi hlava (či jiný orgán) nehlava.

Druhý návrh[edit | edit source]

Z tohoto návrhu tedy sešlo. Nově bylo zprovozněno pouze 8 okružních linek a to v kruzích postupně se zvětšujících okolo benešovského náměstí. Na každé lince jezdil pouze jeden autobus, což se sice ukázalo jako výhodou např. pro linku 1, která měřila 0,2 km a měla pouze dvě zastávky (Náměstí, horní zastávka a Náměstí, dolní zastávka), ale nevýhodou pro linku 8, která okružně objížděla benešovské náměstí přes Drážďany, Hradec Králové, Brno, Horní Dvořiště a Mnichov (tuto trasu zvládal autobus za dva a půl dne, takže zde byly vskutku vysoké intervaly).

Výhoda tohoto systému spočívala hlavně v tom, že se autobusy neměly šanci nikde potkat. Nevýhodou se stal fakt, že se nepodařilo nalákat benešovské občany aby jezdili domů z práce přes Prahu, Mladou Boleslav, Jihlavu či dokonce Drážďany. Vezmeme-li v úvahu, že žádná z těchto linek do Benešova ani nezajížděla, nemůžeme se divit. Linka 1 se zase pro svou krátkou trasu a nepřetržitý provoz stala jakýmsi hotelem - stačilo si koupit celodenní jízdenku za 10 korun. Řidiči této linky bývali cestujícími (nocujícími) často nuceni za použití pěstí (i jiných orgánů) měnit směr jízdy, protože údajně docházelo k točení hlav (a jiných orgánů).

Konec slavné éry[edit | edit source]

Poté co zběsilý cestující po 10 dnech jízdy tzv. "Mnichovskou linkou" (při níž 4x projel celou střední Evropu sem a tam) agresivně řidiče se slovy "Mnichov si strč do prdele, chci vidět Konopiště" umlátil k smrti a sám dojel autobusem až do Benešova, kde se srazil s vozem na lince 2, ve kterém všichni cestující zahynuli (jelikož to bylo v období dopravní špičky, byla ve voze přítomna i Mařka z Jednoty a tak došlo k úmrtí celých dvou osob), byly ponechány pouze dvě super linky, která jezdí jak se jim chce a kdy se jim chce.

Od těch dob to jezdí v Benešově tak debilně, že si každý láme hlavu (nebo jiný orgán) nad tím zda se vyplatí zaplatit za desetiminutovou jízdu když se to pěšky zvládne až desetinásobně rychleji (tj.za jednu minutu; protože 10:10=1, zk: 1x10=10). Akorát pak lidi strašně bolí nohy (a jiné orgány).

šde  
ROPID
Bus jede jinam.JPG Dopravci

ArrivaČeské dráhyČSADČSAD KladnoDP PrahaICOMJaroslav ŠtěpánekŠrotliner

JirkaPar.jpg Krtek

D (linka metra v Praze)Dějiny metra v PrazeDepo HostivařDolínkoidaChalupoidaJulča z metraKladenské metroLetňany (stanice metra v Praze)Metro do každé domácnostiMetrolinkaMetrem do BohnicPoslanecké metroPražské metroŠkoda 6MtTransflorenská magistrálaWaldorfská škola (stanice metra v Praze)Zámky (stanice metra v Praze)

Zastavkalhotka praha.jpg Autobusy

X-AX-BX-22140150165174177200666Autobusová doprava BenešovAz magyar szuper autobusz IkaruszKarosa C 954EIrskýbusSORVrakosa

Nehoda-tramvaj.jpg Električky

Automatizace tramvajové dopravyFordCityNízkopodlažní tramvajPorschetraTramvaje v Práglu1789121418202241

810666b.jpg S-Bahn

Esko PrahaEšusPražský SemmeringCity ElefantŠukafonNádraží Praha-HolyněNádraží Praha-SmíchovVršovické nádražíPohlavní nádražíŽabotlam

Jak40dpp.jpg Letadla

A380L1L2Letecké linky PID

JÁ MÁM PRÁVO SEDĚT! Ostatní

Blíž PražanůmDoprava v PrazeJízdenka pražské hromadné dopravyLítačkaOpencardPatrik KokotasPrázdninový provozSeznamka v pražské MHDŠotoušTrambusUbliž PražanůmVertikální chrlič intelektuálůZastávka na znamení