Mechov

From Necyklopedie
(Redirected from Hradec Králové)
Jump to navigation Jump to search
Yin and Yang.svg

Tento článek na téma "Mechov"

pojednává o opačném tématu než článek Pardubice.

Split-arrows.png Tento článek nemá nic společného s článkem Jindřichův Hradec.

To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit.

Mechov (japonsky モス市, čínsky 薑餅鎮附近的一個村莊 , inglyš Queenscastle) je prapůvodní staročeský prvovýraz označující druhé město východních Čech, které bývá nesprávně podle třetí ze svých čtvrtí nazýváno Hradec Králové. Seriozní historický výzkum vytáhl na světlo boží praotce Mecha (bratr Čechův, Lechův, Na Plechův a Půlkoněchův), který přišel kdysi dávno od Prahy, založil Libčany a, když ho omrzel život snadný blahobytný, založil o kus dál město pojmenované po něm. Tolik praví Václav Hájek z Libčan.

Mechov
Mechov

Mechov – znak

znak

základní data
status: statutární město
kraj: Mechovský
okres: Mechov
historická země: Bohemia
katastrální výměra: 105,61 (o 27,84 víc než Pardubice) km²
obyvatel: 92 410 (1.1.2009 a je to víc než Pardubice)
zeměpisná šířka: 50° 02' 19" s.š. (o něco severněji než Pardubice)
zeměpisná délka: 15° 46' 45" v.d. (skoro jako Pardubice)
nadmořská výška: 235 (což je podle českopedie o 2 m méně než Pardubice) m
PSČ: 500 03 (o 2999 méně než Pardubice)
adresa úřadu: Pivovarské náměstí 12345, Hradec Králové
starosta: dohodou primas pardubický

Mechov na mapě

V šedesátých letech 20. století proslavila město filmová komedie Filmového studia Barrandov „U nás v Mechově“ z prostředí družstevní vesnice. Navzdory přesvědčení strousedlíků z obou vsí se tento film vůbec nenatáčel v Polabí nýbrž nedaleko od Brna a v době, kdy ještě ani Pardubice nebyly součástí Moravy. Natočil ji roku 1960 režisér Vladimír Sís. Nicméně Klicperovo divadlo na Hradci Králové opravdu uvedlo tou dobou stejnojmennou divadelní hru.

Film byl uveden nedlouho poté, co Pardubice i Mechov při správní reformě roku 1960 přišly o vlastní kraje, za což mohli komunisté v Hradci. Vedlejším produktem jejich zmatených snah bylo prodloužení živoření vymírající východočeské národnosti, neboť máloco povzbudí národního ducha jako pořádná občanská válka dvou metropolí. Obnovení Chrudimského Perníkového a Mechovského kraje v devadesátých letech rivalitu obou měst fakticky ukončilo.

Mechov je především městem silné historické tradice. Nedávné vykopávky středověkých septiků v hradeckém kopci odhalily, že některé tyto tradice dovedou být až nepříjemně živé. Puch - i mech - staročeských toalet byl stále čerstvý. Také se nedá popřít, že největšího významu město nabylo na přelomu 12. a 13. století, kdy na území Čech (tedy počítáno bez Moravy, která tehdy byla jako i dnes podstatně urbanizovanější, tehdá ale výrazněji, takže by města česká nepěkně ve statistice převálcovala) bylo ve výčtu uváděno po Starém městě pražském, Menším městě pražském, Kutné Hoře a Plzni jako 5. nejvýznamnější město, cehož příčina byla velká váha přikládaná ve středověku počtu kostelů přepočtených na obyvatele, coby hlavního ukazatele civilizovanosti. Hradečtí dokonce po okolních vsích kostelů hned několik vlastnili (tehdá jako i dnes dobrý kšeft) a počet obyvatel města přitom činil závratných 250 duší(o něco méně než Pardubice před svým založením).

Čirá pomluva je, že Mechov je pomlouvačným názvem používaným Pardubáky. O přátelských vztazích občanů Hradubic svědčí láskyplné označení Perníkov ze strany hradeckých patriotů vůči významějšímu jižnějšímu sousedovi (podle prvotřídního Pardubického perníku). To takoví Týnišťáci jsou vyloženě nepřátelský kmen. Podle znaku Hradubic (dvounohý kůň) přezdívají obyvatelům dvojjediné metropole „Koněpůlky“.

Místní části Mechova[edit | edit source]

Místní patrioti z jakéhosi důvodu neustále opakují, že pravý městský charakter mají jenom ty čtvrti, které leží více než 20 km od krematoria. Krematorium Jaroměř tak vylučuje z této kategorie celé centrum.
Do Mechova se nejsnáze dostaneme hlubokými lesy přes Srní
 1. Hradec Králové - nejstarší část ležící na kopci. Ke zbytku Mechova připojena až ve 30. letech. Často bývá mylně zaměňován název Mechov a Hradec.
 2. Pražské předměstí - kdysi významné město. Jeho zisk znamenal pro Mechov rozhodně víc než připojení zaostalého Hradce (který na rozdíl od PP nebyl ve dvacátých letech ani na hodně detailních mapách republiky).
 3. Moravské a Slizské předměstí - zajímavostí je, že Moravské není na Moravě a Slizské není ani trochu oslizlé.
 4. UHK - rychle se rozrůstající čtvrť s vlastními zákony a senátem.
 5. Malšovice - název pochází z lotyšštiny a je odkazem na zdejší jílovité podloží.
 6. (místní část) na h'Eburodunoně - ze staroslověnského označení pro Brno, otce měst.
 7. Nový Hradec Králové - aneb když dva dělají totéž, není to totéž; navíc není zas až tak nový, ale cokoliv je lepší než původní název poukazující na nepříjemný geografický fakt, že z mnoha (14 v ČR, 1 na Slovensku, 1 v Rakousku) Hradců tento konkrétní nachází nejblíž nejmenovaného krajského města, z majetku jehož zámeckého velkostatku byly jeho pozemky v polovině 19. století starým zakoupeny.
 8. ...a další.

Zajímavosti[edit | edit source]

 • Zajímavé je již to, že místo, kde se Hradec Králové nachází, bylo vůbec osídleno. Jedná se o nepřívětivě strmý kopec odpadků minulých generací (odborně tel).
 • Hradecká, původně keltská, pevnost na kopci sloužila ve středověku jako schovka pro české královny. Na místě, kde by je nikdy nikdo nehledal, se tyto původem vesměs cizinky schovávaly před nástrahami české gramatiky. Z tohoto období má město svůj znak.
 • Podle českopedie teče Labe[1]z Hradce do Pardubic do kopce. Převýšení činí 2 metry na 20 km. Bylo to tak zařízeno před čtyřicetiti lety, neboť si obyvatelé Mechova stěžovali, že k nim z Pardubic po Labi připlouvá největší svinstvo. Ryby jim tenkrát daly němě za pravdu, neboť dvacetikilometrový úsek často raději ušly po svých rychle narostlých nohách.
 • Historické centrum města je přeplácané do krajnosti - setkávají se tu všechny stavební slohy od gotiky po sorelu. Pak se na styly přestalo hledět, viz novostavba lejstrovaru.
 • Dosud byl de iure starostou města František Ulrich (zvolen 1895).
 • Mechov je jediným velkým maloměstem, které do roku 2007 nemělo plnohodnotné autobusové nádraží. Pouze tři půlhodnotná.
 • Mechov je jediným malým velkoměstem, jehož autobusové nádraží vypadá jako postmoderní letiště. Spekuluje se tak o plánech na využití létajících trolejbusů.
 • Město je proslulé počtem trampských pivnic přepočtených na obyvatele - dokonce mu bylo přisouzeno označení Saloon republiky.
 • Ze zdejšího gymnázia byl vyhozen i Karel Čapek.
 • Byty v Hradci Králové jsou vyhledávané a i díky tomu jsou po Praze a Brně nejdražšími v republice. Kvůli tomu teď město nemá dost mostů.
 • Obyvatelstvo pravidelně osciluje kolem hodnoty 100 tis. obyvatel. Poslední velký exodus přinesl odliv několika málo tisíc měšťanů nesouhlasících se sloučením do Hradubic (podobný odliv zažily i Pardubice).
 • Jak se blížil rok 1914, hlasy po tramvajovém provozu sílily a dožadovaly se perspektivního dopravního prostředku. V době, kdy v sousedních Pardubicích stavěli na valníku maketu tramvaje a fotili jí před nádražím na pohlednice, aby se mohli pochlubit svým "tramvajovým provozem", se město Hradec Králové pro tramvaje velmi pilně připravovalo. Alespoň tak, že valník tahali celí koně, nikoliv pouze půlky, a koleje byly nakresleny na vozovce, nikoli doretušovány na fotografie dodatečně.
 • Film Nuda v Brně je dalším dílem, co proslavilo Mechov. Vyšlo totiž levněji přebudovat Mechov, aby vypadal jako Brno, byť původním záměrem tvůrců bylo natočit v Brně film Nuda v Mechově.
 • Na pradávnou otázku zda je Hradec u Pardubic nebo naopak je vcelku jednoduchá odpověď, vzhledem k tomu, že v České republice je Hradců více je to Hradec u Pardubic.
Město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká

Bohemia:

13370m3Ř1CeBělá pod BezdězemBerounBezprávíBenešovBezvěrovBílá HlínaBorekBošilecBozkovBnL-StBBraškov-ValdekCítovČambuzyČernošiceČeská TřebováČeské BudějoviceDesnáDěčínDobřejoviceDobruškaDolní BrusniceDolní VlkýšDomašínDomažliceDrahňoviceHnědá HoraHolubiceHorní BřízaHorní PoustevnaHoršovský TýnHostiviceHostomiceHoštice u VolyněHradubiceHrochův TýnecHříběcíHumpolecChánovChebChomutovChrudimJablonecJeseniceJílové u PrahyJirkovJindřichův HradecKameniceKameňákovKarlovy VaryKebliceKladnoKlatovyKlášterec nad OhříKocourkovKošiceKošticeKralupy nad VltavouKynšperk nad OhříLančkrounLedeč nad SázavouLiptákovLiberecLiptákovLitoměřiceLovečkoviceLužeMariánské LázněMechovMělníkMilevskoMiloviceMladá BoleslavMočoviceMochovMostMšenoNávaryNečínNěmecký BrodNová PákaNové Město nad MetujíOlšany u KlukůOpočnoOvčáryPacovPakov nad JizerouPardubicePerštejnPičínPilníkovPísekPitkovicePlzeňPočátkyPoděbradyPráglPrahaPrachovicePrčicePrůhonicePředčaryPřeloučPsojedyRokychcanyRudolticeRumburkŘíčanyŘitkaŘiťoryjeSečSedlčanySemelySezemiceSkutečStodůlkySlanýStaré Město pod ZemlšutremStrakoniceStředoklukyŠtětíTanvaldTáborTepliceTřeboňTřemošniceTýn nad VltavouVarnsdorfVelké ZadkoviceVlašimVolyněVysoká PecÚněticeÚstí nad LabemVejprniceVerneřiceVlkánčiceVrčeňZáchodskoZápornoZálepyZbečníkZbirohZasranáŽacléřŽelezný Brod

Moravstán
a Slizko:

AdamovBiskupiceBorošínBoskoviceBlanskoBrnoBruntálBrušperkBřeclavBřezíBučoviceBystrcBystřice pod HostýnemČeský TěšínČunkovoDačiceDešnáDolní LhotaDomašínDoubravice nad SvitavouFrýdek-MístekGottwaldovHavířovHlukHodonínHošťálkovyHraběticeHulínChladnáChorniceIvančiceJavorníkJemniceJihlavaKarvináKasárnaKlackojedyKladkyKnínice u BoskovicKobeřiceKopřivniceKrnovKruhový JičínKuřimKyjovLipník nad BečvouLužánkyMalá VrbkaMistřoviceMoravská TřebováMoravské BudějoviceNapajedlaNová ŘíšeNová Dědina u NMNMObludovOlomoucOpavaOrlováOstrá nad PšenkavouOstravaOtrokoviceProstějovPředčaryPustá PolomPrchalovRožnov pod RadhoštěmŘiťoviceSai-Ta-ViSlavoniceSmiloviceStředoholkyStudénkaStudénkySvětlá u BoskovicSviňovШалинградŠumperkŠumperk - Peklo na zemiTelefončTřešťTřinecUherské HradištěUherský BrodVelká PolomVelké OpatoviceVlčnovVyškovZnojmoŽdániceŽďár nad SázavouŽulová

Královecko:

Kaliningrad

Cizina:

AachenAdamstownAktronovicaBendBerlínBernBlondýnBratislavaBrixenBruselBudapešťDieseldorfDomašínDlážďanyFeketevezekényFolkušováFuckingGothamHamburkHulánbátarIstanbulKekésvárostárojvarány…KošiceKrung Thep Maha...LALlanfairpwllgwyngyllgo...MachačkalaMachu PicchuMariborMoskvaNeapolNový Jeruzalém…NevyslovitelnojeNew YorkPařížPánevPrdelPrdelkovicePrdelskPopradSalašárySchengenSviňobrodUžhorodVídeňVyšná Diera pod SráčomZhořelec

 1. řeka pramenící v Lotyšsku pod názvem Laba Upe, čili Dobrá Úpa, a ústící u Hamburku pod názvem Bleble