Machačkala
Machačkala (v překladu Machačův hrad) je město v Rusku na pobřeží Kaspického moře. Je hlavním městem autonomní Dagestánské republiky. Město je pojmenováno po zámožném českém cirkusáckém a komediantském rodu Machačů, jehož sláva dosáhla i do těchto zaostalých končin největší země světa. Cirkus a laciné divadlo jsou totiž v této oblasti hojně vyhledávanou kratochvílí.
Historie města[editovat | editovat zdroj]
Machačkala byla založena v roce 1844. Z počátku se jednalo o malou osadu sestávající z polozemnic a hovenic (rusky govenica, hovenice je primitivní chatrč připomínající eskymácké iglú, ovšem zhotovená ze zcela odlišného materiálu, než je led). Původně se město nijak nejmenovalo, prakticky každá větší hovenice měla svůj název, ovšem těsně před bolševickou revolucí si místní obyvatelé uvědomili, že existuje (respektive existoval) jakýsi Petr Veliký, tudíž ho pojmenovali Petrovskoje či Petrovsk-Port. Po uchopení moci bolševiky se na Petrovskoje čili Petrovsk-Port zapomnělo.
Machač[editovat | editovat zdroj]
Věhlas a sláva přišla po pádu Sovětského svazu, kdy v oblasti multimiliardář a dagestánský patriot Sulejman Kerimov vystavěl pro obyvatele hovenic, kteří zde dosud žili na úrovni prvobytně pospolné společnosti, první kulturní zařízení: Obrovský cirkus. Místní obyvatelé cirkusu doslova propadli a začali se cirkusáctvím a laciným divadlem zabývat a o tento fenomén se zajímat. A právě na tomto základě se seznámili i s fenomenálním českým komediantem a šaškem Radkem Machačem, známým pod pseudonymy Brumík či Bambula. Právě cirkusácké umění této živoucí legendy obyvatele města, které v té době neslo název Kerimovkala, doslova fascinovalo, že se v roce 2007 jednoznačně vyslovili pro nový název města.
Machačovi[editovat | editovat zdroj]
O několik let později vešlo ve známost, že herec, cirkusák, komediant a iluzionista Brumík Bambula Machač není jediným geniálním komediantem rodiny Machačů. Jeho o deset let mladší sestra Bludimíra Machačová, řečená Andýsek, která drtivě zvítězila v anketě Bludimíra roku 2012, umí zahrát v laciné komedii snad úplně všechno. Její bratr má v Machačkale dokonce jezdeckou sochu.
Doprava[editovat | editovat zdroj]
Obyvatelé Machačkaly jezdí do práce výhradně na oslech. Každý z nich se jmenuje Machač a má speciální číslo, které ho řadí k tzv. oslím linkám. Oslích linek je celkem 22 a spojují Machačkalu s dalšími osadami na západním pobřeží Kaspického moře. Automobily jsou ve městě velikou vzácností. Vlak jezdí do Machačkaly třikrát do roka. Budova Machačova nádraží v Machačkale je považována za největší hovenici ve městě a možná i na světě.
Sport a kultura[editovat | editovat zdroj]
Největším kulturním lákadlem je bezesporu Machačův cirkus v Machačově ulici naproti Machačově parku, nacházejícím se v těsném sousedství Machačova náměstí. Jeho kapacita činí přibližně 100.000 míst. Nejslavnějším sportovním klubem ve městě je fotbalový velkoklub FK Anži Machačkala. Slovo Anži znamená zkratku "ANdys ŽIvjet", což logicky odkazuje na Andreu "Bludimíru" Machačovou. Majitelem klubu je již zmíněný miliardář Sulejman Kerimov, jehož cílem je přejmenování Dagestánu na Machačstán a vyhlášení nezávislosti na Ruské federaci.
Obyvatelstvo a náboženství[editovat | editovat zdroj]
Nejrozšířenějším náboženstvím je samozřejmě nekritické uctívání komediantů Machačových. Dělí se na Bambulismus a Bludimírismus. Obě větve jsou si rovnocenné. Záleží jen na tom, kterého patrona si občan vybere. Etnické složení není absolutně podstatné, protože Machač je pro obyvatele Machačkaly víc než národ.
Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]
- Machač Dachadajev - revolucionář
- Machač Kerimov - Nové jméno Sulejmana Kerimova
- Machač Chajbulajev - hokejový brankář
- Machač Iljič Lenin - Dříve Vladimír, čestný občan města, revolucionář a bolševický vrah
- Machač Putin - dříve Vladimír, čestný občan města a ruský prezident
- Machač Chavel - dříve Václav, čestný občan města a "Pan Letiště"
Palác Machačů[editovat | editovat zdroj]
V roce 2012 byla rovněž zahájena stavba paláce, který ponese název sourozenců Machačových. Na zdech budou zlatým písmem vepsány všechny slavné výroky této bizarní dvojice. Palác Machačů bude mít podobu velkého cirkusového stanu a jeho výška bude součtem výšek sourozenců Machačových v metrech. Tudíž přibližně 345 metrů.
Tento článek stojí za jednu zlámanou grešli. Je třeba jej převést na konvertibilní měnu, nebo na zlato, případně na sůl, která je nad zlato. |