Žďár nad Sázavou
Žďár nad Sázavou (německy Saar, latinsky Sar, slovensky Žiar, charvátsky Zadar, maďarsky Šékéšvehéržďár, mexicky Ciudad de Žďariko, polsky Žďár, anglicky Zdar, francouzky Šďár, švédsky Žďárson, irsky Eghr tehr zedehr, holandsky Zdarg, rakousky Saar, arabsky جْذَار نَد سَازَڢُءُو, vietnamsky 越南, čínsky 中國, po našem Žďár, česky Žďár) je/není okresní město na Moravě. Leží na Sibiři zvané Českomoravská vrchovina pro běžné lidi známá jako Vysočina. Byl tady taky klášter a kostel a podobné již zbytečné věci.
Kastrátní území[editovat | editovat zdroj]
Město se dělí na několik částí. Většinou na dvě jednu větší schopné samostatného života a menší bez života. Zajímavé ale je, že větší část bez té menší je na první pohled méně živá než ta menší část. S kastrátem sousedí Jámy, Račín, Nové Veselí a další.
Místní části[editovat | editovat zdroj]
- Žďár nad Sázavou 1 - Město;
- Žďár nad Sázavou 2 - Vesnice;
- Žďár nad Sázavou 3 - Stalingrad;
- Žďár nad Sázavou 5 - Vysočina
- Žďár nad Sázavou 7 - Protektorát Vodojem;
- Hamry nad Sázavou - Žďár venkov
a další Žďáry nad Sázavou
Historie města[editovat | editovat zdroj]
Něco se stalo, ale koho to zajímá?
Památky ve městě a okolí[editovat | editovat zdroj]
Ve městě a okolí je několik významných památek. Nejvýznamnější z nich býval bezesporu vysloužilý politik Miloš Zeman v nedalekém Novém Veselí. Tato památka, postavená v letech 1944-1946 (není dochována zpráva o tom, kdy začal chodit), se nacházela kvůli značnému výskytu Becherovky v jejím okolí v žalostném stavu. Satiristická skupina „Strana práv občanů - Zemanovci“ dosáhla jejího zapsání do seznamu ohrožených památek UNESCO a zajistila další přísun peněz na Milošovu záchranu a údržbu. UNESCO mimořádně zapsalo na seznam lidskou bytost na základě výsledku celonárodního referenda. Vedle této „památky“ jsou ve Žďáře a okolí taky Zelená Hora (UNESCO) , Zámek, nějaký ty kostely, řeka Sázava, Žďárské gheto Stalingrad (Staloš), paneláky (které jsou nádherně opravené), silnice (které je potřeba opravit) a metro (které je potřeba postavit). Pokud máte vytříbený vkus, za zhlédnutí stojí především majestátní architektinický skvost na náměstí, zvaný Bílý Lev (který již neexistuje, takže budete obdivovat jen krásu hospody, která vynikla po zbourání hotelu)
Kultura[editovat | editovat zdroj]
Kultura ve Žďáře je na dobré úrovni, někdo by řekl vynikající. Nejvýznamnější událostí bude bezesporu plánovaná jednodenní návštěva Chucka Norrise v roce 2012, který má městu pomoci při budování místního metra (resp. ho kompletně postaví). Další zajímavé osobnosti tady taky byly a budou jako všude ve světě. Žďár je tedy světové město kultury.
Doprava[editovat | editovat zdroj]
Ve Žďáře je velmi rušno. Středem města prochází frekventovaná silnice 1. třídy, která je někdy extrémně zacpaná. Obchvat se však stále nedaří vybudovat. Pomoci by mohla veřejná doprava. Ta žďárská má již 20 pravidelných linek a přesto nestačí. Ve Žďáře již jezdí linky 1a,b,c,d,e,f,g,h, 2a,g,h, 3xyz, 4α,β,γ,δ, 5ž, 6£,ڤ a občasná 7abcdefghijklmnopqrstuvwxyz. Problém by snad vyřešilo pořízení dalšího autobusu, čímž by se rozšířil vozový park na dvojnásobek, někteří ale tvrdí, že je stávající systém již neúnosný a navrhují utopistický plán na vybudování žďárského metra.
Více o historii a provozu žďárského metra Žďárské metro.
Doleva[editovat | editovat zdroj]
I ve Žďáře je místní organizace Komunistické strany Čech a Moravy, zkráceně KSČ(M), komouši či komančové. Stejně jako jinde ve světě chtějí spojit proletariát, který by světovou revolucí svrhl kapitalismus a nastolil spravedlivý řád komunismu. Co to znamená netuším, ale jejich úmysly jsou jistojistě čisté jako lílium.
Politická reprezentace[editovat | editovat zdroj]
Starosta Jaromír Brychta (ODS), který je v úřadu od prvních svobodných voleb v roce 1990, prosazuje variantu s tunelem. Co to znamená netuším. Na druhou stranu místostarostka Dagmar Zvěřinová (ČSSD) byla zvolena do senátu. Co to znamená netuším. Strana zelených (SZ) má v zastupitelstvu jedno křeslo a nebyla vzata do městské rady. Co to znamená netuším. Ve Žďáře někdo volí komunisty (KSČ). Co to znamená bohužel tuším. Co chce KDU-ČSL (KDU-ČSL) absolutně netuším.
Školství[editovat | editovat zdroj]
Ve Žďáře jsou základní a střední školy. V nejméně dvou z nich byl zaveden osvědčený systém sledování žáků pomocí osobních čipů implantovaných do ucha oběti. Jako vedlejší produkt operací čip bezděčně překládá všechny cizí jazyky do formy srozumitelné pro nositele čipu. Co to znamená výrobce netuší. Někteří lidé to považují za konečný důkaz boží neexistence, jiní zase za nepodařenou parodii Stopařova průvodce galaxií. Určitě navštivte 3. ZŠ, která funguje jako muzeum pro zajímavé přírodovědné úkazy (nejen žactvo je rozmanité a nevídané, dokonce i někteří učitelé zaujímají pozici "nejlepší exemplář Žďáru").
Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]
Porodnice ve Žďáře není, takže všechny slavné osobnosti se rodí v Novém Městě na Moravě. Smůla co? Před stavbou porodnice se sice lidé rodili doma, ale o těch nemá cenu psát.
Čestní občané[editovat | editovat zdroj]
- Gamal Abdel Nasser (česky Gamal Násir) - egyptský prezident (na přání KSČ)
- Laurent Nkunda - vůdce povstalců v Kongu (na přání DRC Army)
- Hasan Nasralláh - vůdce libanonského hnutí Hizballáh (pod pohrůžkou smrti nevěřícím psům)
- Aštar Šeran - aby ne
- Chuck Norris - ten měl být samozřejmě první, omlouvám se a loučím se se světem
- Josif Vissarionovič Stalin - Zakladatel části Stalingrad.
Partnerská města[editovat | editovat zdroj]
- Bandar Seri Begavan (Brunej)
- Thành phố Hồ Chí Minh (Vietnam, na přání KSČ)
- Maseru (Lesotho)
- Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch (Wales, Británie)
- Královské město Slaný (Czechia, na přání obyvatel obou měst)