Žďár nad Sázavou

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Historické centrum Žďáru nad Sázavou

Žďár nad Sázavou (německy Saar, latinsky Sar, slovensky Žiar, charvátsky Zadar, maďarsky Šékéšvehéržďár, mexicky Ciudad de Žďariko, polsky Žďár, anglicky Zdar, francouzky Šďár, švédsky Žďárson, irsky Eghr tehr zedehr, holandsky Zdarg, rakousky Saar, arabsky جْذَار نَد سَازَڢُءُو, vietnamsky 越南, čínsky 中國, po našem Žďár, česky Žďár) je/není okresní město na Moravě. Leží na Sibiři zvané Českomoravská vrchovina pro běžné lidi známá jako Vysočina. Byl tady taky klášter a kostel a podobné již zbytečné věci.

Kastrátní území[edit]

Město se dělí na několik částí. Většinou na dvě jednu větší schopné samostatného života a menší bez života. Zajímavé ale je, že větší část bez té menší je na první pohled méně živá než ta menší část. S kastrátem sousedí Jámy, Račín, Nové Veselí a další.

Stalingrad

Místní části[edit]

  • Žďár nad Sázavou 1 - Město;
  • Žďár nad Sázavou 2 - Vesnice;
  • Žďár nad Sázavou 3 - Stalingrad;
  • Žďár nad Sázavou 5 - Vysočina
  • Žďár nad Sázavou 7 - Protektorát Vodojem;

a další Žďáry nad Sázavou

Historie města[edit]

Něco se stalo, ale koho to zajímá?

Památky ve městě a okolí[edit]

Ve městě a okolí je několik významných památek. Nejvýznamnější z nich býval bezesporu vysloužilý politik Miloš Zeman v nedalekém Novém Veselí. Tato památka, postavená v letech 1944-1946 (není dochována zpráva o tom, kdy začal chodit), se nacházela kvůli značnému výskytu Becherovky v jejím okolí v žalostném stavu. Satiristická skupina „Strana práv občanů - Zemanovci“ dosáhla jejího zapsání do seznamu ohrožených památek UNESCO a zajistila další přísun peněz na Milošovu záchranu a údržbu. UNESCO mimořádně zapsalo na seznam lidskou bytost na základě výsledku celonárodního referenda. Vedle této „památky“ jsou ve Žďáře a okolí taky Zelená Hora (UNESCO) (někde to jde, co, parchanti), Zámek, nějaký ty kostely, řeka Sázava, paneláky (které jsou nádherně opravené), silnice (které je potřeba opravit) a metro (které je potřeba postavit). Pokud máte vytříbený vkus, za zhlédnutí stojí především majestátní architektinický skvost na náměstí, zvaný Bílý Lev (který již neexistuje, takže budete obdivovat jen krásu hospody, která vynikla po zbourání hotelu)

Kultura[edit]

Kultura ve Žďáře je na dobré úrovni, někdo by řekl vynikající. Nejvýznamnější událostí bude bezesporu plánovaná jednodenní návštěva Chucka Norrise v roce 2012, který má městu pomoci při budování místního metra (resp. ho kompletně postaví). Další zajímavé osobnosti tady taky byly a budou jako všude ve světě. Žďár je tedy světové město kultury.

Doprava[edit]

Žďárský autobus ve špičce

Ve Žďáře je velmi rušno. Středem města prochází frekventovaná silnice 1. třídy, která je někdy extrémně zacpaná. Obchvat se však stále nedaří vybudovat. Pomoci by mohla veřejná doprava. Ta žďárská má již 20 pravidelných linek a přesto nestačí. Ve Žďáře již jezdí linky 1a,b,c,d,e,f,g,h, 2a,g,h, 3xyz, 4α,β,γ,δ, 5ž, 6£,ڤ a občasná 7abcdefghijklmnopqrstuvwxyz. Problém by snad vyřešilo pořízení dalšího autobusu, čímž by se rozšířil vozový park na dvojnásobek, někteří ale tvrdí, že je stávající systém již neúnosný a navrhují utopistický plán na vybudování žďárského metra.

Více o historii a provozu žďárského metra Žďárské metro.

Doleva[edit]

I ve Žďáře je místní organizace Komunistické strany Čech a Moravy, zkráceně KSČ(M), komouši či komančové. Stejně jako jinde ve světě chtějí spojit proletariát, který by světovou revolucí svrhl kapitalismus a nastolil spravedlivý řád komunismu. Co to znamená netuším, ale jejich úmysly jsou jistojistě čisté jako lílium.

Politická reprezentace[edit]

Starosta Jaromír Brychta (ODS), který je v úřadu od prvních svobodných voleb v roce 1990, prosazuje variantu s tunelem. Co to znamená netuším. Na druhou stranu místostarostka Dagmar Zvěřinová (ČSSD) byla zvolena do senátu. Co to znamená netuším. Strana zelených (SZ) má v zastupitelstvu jedno křeslo a nebyla vzata do městské rady. Co to znamená netuším. Ve Žďáře někdo volí komunisty (KSČ). Co to znamená bohužel tuším. Co chce KDU-ČSL (KDU-ČSL) absolutně netuším.

Školství[edit]

Ve Žďáře jsou základní a střední školy. V nejméně dvou z nich byl zaveden osvědčený systém sledování žáků pomocí osobních čipů implantovaných do ucha oběti. Jako vedlejší produkt operací čip bezděčně překládá všechny cizí jazyky do formy srozumitelné pro nositele čipu. Co to znamená výrobce netuší. Někteří lidé to považují za konečný důkaz boží neexistence, jiní zase za nepodařenou parodii Stopařova průvodce galaxií. Určitě navštivte 3. ZŠ, která funguje jako muzeum pro zajímavé přírodovědné úkazy (nejen žactvo je rozmanité a nevídané, dokonce i někteří učitelé zaujímají pozici "nejlepší exemplář Žďáru").

Slavní rodáci[edit]

Porodnice ve Žďáře není, takže všechny slavné osobnosti se rodí v Novém Městě na Moravě. Smůla co? Před stavbou porodnice se sice lidé rodili doma, ale o těch nemá cenu psát.

Aštar Šeran, druhý nejvýznamnější čestný občan Žďáru

Čestní občané[edit]

Partnerská města[edit]

Město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká

Bohemia:

13370m3Ř1CeBělá pod BezdězemBezprávíBenešovBezvěrovBílá HlínaBošilecBozkovBnL-StBBraškov-ValdekCítovČambuzyČernošiceČeské BudějoviceDěčínDobřejoviceDobruškaDolní BrusniceDolní VlkýšDomašínDomažliceDrahňoviceHnědá HoraHolubiceHorní BřízaHorní PoustevnaHoršovský TýnHostiviceHoštice u VolyněHradubiceHrochův TýnecHříběcíHumpolecChánovChebChomutovChrudimJablonecJeseniceJílové u PrahyJindřichův HradecKameniceKameňákovKarlovy VaryKebliceKladnoKlatovyKlášterec nad OhříKocourkovKošiceKošticeKralupy nad VltavouKynšperk nad OhříLančkrounLiberecLitoměřiceLovečkoviceMariánské LázněMechovMělníkMilevskoMladá BoleslavMočoviceMochovMostMšenoNávaryNečínNěmecký BrodNová PákaNové Město nad MetujíOlšany u KlukůOpočnoOvčáryPacovPakov nad JizerouPardubicePičínPilníkovPísekPitkovicePlzeňPočátkyPráglPrahaPrachovicePrčicePrůhonicePředčaryPsojedyRokychcanyRudolticeRumburkŘíčanyŘitkaŘiťoryjeSečSemelySezemiceSkutečSlanýStaré Město pod ZemlšutremStrakoniceStředoklukyŠtětíTáborTepliceTrutnovTřemošniceTýn nad VltavouVarnsdorfVelké ZadkoviceVlašimVolyněVysoká PecÚněticeÚpohlavyÚstí nad LabemVejprniceVerneřiceVlkánčiceZáchodskoZápornoZálepyZbecznikZbirohŽelezný Brod

Moravstán
a Slizko:

AdamovBiskupiceBorošínBoskoviceBlanskoBrnoBruntálBrušperkBřezíBučoviceBystrcČunkovoDačiceDešnáDomašínGottwaldovHavířovHlukHošťálkovyHulínChladnáChorniceIvančiceJavorníkJihlavaKarvináKasárnaKladkyKnínice u BoskovicKobeřiceKopřivniceKrnovKruhový JičínKuřimKyjovLipník nad BečvouLužánkyMalá VrbkaMistřoviceMoravská TřebováMoravské BudějoviceNapajedlaNová ŘíšeNová Dědina u NMNMOlomoucOrlováOstrá nad PšenkavouOstravaOtrokoviceProstějovPředčaryPustá PolomPrchalovŘiťoviceSai-Ta-ViSmiloviceStředoholkyStudénkySvětlá u BoskovicШалинградŠumperkŠumperk - Peklo na zemiTelefončTřešťTřinecUherské HradištěUherský BrodVlčnovVyškovZnojmoŽdániceŽďár nad SázavouŽulová

Cizina:

AdamstownAktronovicaBerlínBlondýnBratislavaBrixenBruselBudapešťDieseldorfDomašínDlážďanyFeketevezekényFolkušováFuckingGothamHamburkHulánbátarIstanbulKekésvárostárojvarány…KošiceKrung Thep Maha...LALlanfairpwllgwyngyllgo...MachačkalaMachu PicchuMoskvaNeapolNový Jeruzalém…NevyslovitelnojeNew YorkPařížPrdelPrdelskSalašárySchengenSviňobrodUžhorodVídeňVyšná Diera pod Sráčom