Sezemice
Sezemice je prvobytně pospolná vesnice o víkendech a svátcích uznávaná jako město, ležící v deltě evropského veletoku Moučná asi 6,666666 km výhodně od krajkového města Pardubice.
Tomuto článku sa nedostává fotka. Kdo béváte het, bléskněte to. |
Počet obyvatel[editovat | editovat zdroj]
Protože je počet obyvatel Sezemic stabilně nestabilní, což způsobuje značné komplikace s čerpáním dotací z EU, vytvořila skupina sezemických nadšenců pod vedením statistika místního Svazu zahrádkářů geniální rovnici pro výpočet aktuálního stavu počtu obyvatel Sezemic. Z této rovnice se nám bohužel dochovaly pouze zlomky, které se podařilo zachránit místním hasičům při likvidaci legendárního požáru koše na Městském úřadu. Fragment listiny se zlomkem rovnice je nyní uložen v Místní lidové knihovně. Z fragmentu vyplývá, že pro výpočet počtu obyvatel města byl používán počet autobusů odjíždějících z města ve směru na Holice a počet autobusů odjíždějících z města ve směru na Pardubice. Z údajů, které poskytli pamětníci také víme, že rovnice byla velmi složitá a jejímu výpočtu se věnovalo několik osob celý den. Z tohoto důvodu byla rovnice počítána pouze na přestupný rok. Po zničení rovnice se užívá již jen zkrácená forma rovnice, která zní „neuvedeno“.
Histerie[editovat | editovat zdroj]
Je jisté, že oblast Sezemic byla osídlena již v době dinosaurů, kteří zde seděli na vejcích, jak dokládá obrovské zkamenělé dinosauří vejce nazývané dnes Kunětická hora.
Přestože legenda vypráví, že obec získala své jméno od praotce Čecha, který zde naléhavě „poseděl“ na své cestě na Říp pochází první písemná zmínka o Sezemicích z roku 1227, kdy obec získal jako bonus k nákupu nad 300 grošů v místním Makru indiánský šlechtic Kojot Hraboš. Stvrzenka o tomto nákupu je uložena také v Místní lidové knihovně, bohužel je však již málo čitelná. Protože byl Kojot Hraboš původem Severočech z Mostu a měl mnoho starostí s pleněním tamní krajiny prostřednictvím rypadel a finančně se vyčerpal stěhováním tamního kostela, nezbylo mu, než využít získanou obec jako úplatek. Tak se obec dostala do držení sedleckých cisterciáků, kteří v té době právě levně skupovali cizí směnky. Sami totiž seděli v Kutné Hoře na pěkné hromadě stříbra. Do Sezemic poslali tým německých jeptišek a založili zde klášter. Protože jeptišky nemohou mít vlastní děti, ale mají neustále záhadný nadbytek mateřského mléka, rozhodly se vybudovat v blízké Veské první Kojenecký ústav ve střední Evropě. Klášter zanikl za husitských válek. Tato událost se je zanesena v místní kronice jako „Společné ekumenické koupání v Moučné“ a navazuje na něj každoroční „Sezemická lávka“, kdy se obyvatelé Sezemic vrhají v přestrojení za jeptišky do rozbouřených vln Moučné. Kojenecký ústav ale zůstal zachován do dnešních dnů. Typické sezemické „muttermilch“ však nahradil semtínský „semvar“. Jedinou památkou na tuto éru Sezemic je kostel Nejsvětější Dojnice.
Sezemice se po husitských válkách staly majetkem Býrštajn technologies ltd. a v majetku této společnosti zůstaly až do chvíle, kdy Spring Býrštajn celé impérium během jedné noci prochlastal. Od této doby si Sezemice žijí vlastním životem.
Symboly města[editovat | editovat zdroj]
- Znak města – tvoří plastové záchodové prkénko, nad kterým je symbolická jedna koruna. Odkazuje se tak na sezení, posedávání a vysedávání.
- Prapor – od roku 2002 má město také prapor. Je to politý ubrus z legendárního „zasedání“, na němž byla představena geniální rovnice pro výpočet nestabilního počtu obyvatel obce. Prapor nese znaky požáru koše, ke kterému došlo během zasedání.
Památky města[editovat | editovat zdroj]
- Kostel Nejsvětější Dojnice
- Osmiboká dřevěná Slonice v sousedství kostela
- Pomník kapitána Hraboše vystřeleného Němci na Měsíc, zvaný také "raketa"
- Kamenný akvadukt zvaný také Malé Holandsko, unikátní řešení mimoúrovňového křížení přetížených městských kanalizací.
- Budova autobusového nádraží Sezemice-Pošta z originálního vlnitého plechu porostlého vzácným polabským lišejníkem a doplněná jedinečnými výtvory lidové tvořivosti.
- Ve městě stávalo také barokní kino, kde byly často promítány filmy s Haroldem Švancenberkem. Vzácná budova však při pokusu o opravu spadla.
- Ve městě je řada ukázek tzv. satelitní architektury a podnikatelského baroka navazujících citlivě na barokní ráz města a dokládající jeho prvobytně pospolnou tradici.
Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]
Fanda Cestář – známý sprosťák a alkoholik