Krnov
Krnov (krnovsky Kernow, anglicky Cornwall) je město ve Slizsku v okrese Brutál (krnovsky Brutalew) u hranic s Pšonskem (Polonuw).
Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Krnov na české Wikipedii. |
Historie[editovat | editovat zdroj]
Název města pochází od keltského kmene nazývaného Kernové (Kernowei, latinsky Cernovii), který zde žil zhruba mezi roky 666 a 6 př.n.l. Kmen tu založil sídliště pojmenované podle sebe Kernow. Po vyhnání Germány se usídlil na jihozápadě Anglie a toto obsazené území nazval po městě, z něhož byl vyhnán. Zde čelil pokusům o vyvraždění, což se v 18. století málem povedlo, kmen však přežil a bylo obnoveno i používání jeho jazyka, který má dnes kolem 6 tisíc mluvčích.
Po Keltech tu zůstal recept ma hnědočerný nealkoholický nápoj Kawall, který byl v roce 1960 obohacen o bublinky a přejmenován na Kofolu, ta se tu vyrábí dodnes.
Současnost[editovat | editovat zdroj]
Dnes se ve městě nachází obyčejná, zvláštní a varhanářská škola. Doprava spočívá v 5 linkách MHD (je jich 6, ale střídavě jedna z nich vždy stojí) a v silnici první třídy ze Slovenska do Polska. Je tu taky letiště, zkama se vypravuje asi 6 letů měsíčně. Dopravní oblužnost je mizerná, což způsobuje stěhování se místních jinam, například na Moravskou Vysočinu.
V Krnově se vyrábí Kofola, Alofok a Alkofol.
Jak se dorozumět místním jazykem[editovat | editovat zdroj]
Místní jazyk se nazývá krnovština (krnovsky Kern(o/e)wek, anglicky Cornish). Jedná se o jazyk z jihozápadní větve bretonských jazyků, které patří mezi ostrovní keltské jazyky; k nim je krnovština řazena, přestože nemá původ na ostrovech.
- Leun a sylli yw ow skath bargesi. - Mé vznášedlo je plné úhořů.