Šumperk
Tento článek se tematicky překrývá s článkem Šumperk - Peklo na zemi. To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit. |
Šumperk (hanácky Šomberg, anglicky Sumperk, německy Schönberg, polsky Szumperk, slovensky Šumperk, rusky Шумперк, řecky Σουμπερκ, arabsky شُمْپِرْق) je město na severu Moravstánu a je vstupní branou do Moravských velehor (Jeseníků). V obchodním středisku jsou jediné jezdící schody (al-eskalatúr) v celém širém kraji (severněji už žádné jiné nejsou), taky je tam radnice, která má každý den otevřenou vyhlídkovou věž, která se ale otvírá jenom ve státní svátky.
Město proslavilo to, že se v blízké vesnici upalovaly čarodějnice a jinak nic. Městská knihovna obsahuje podle katalogu dva tisíce svazků, v reálu je ale polovina rozkradená. Asijské bistro v obchodním středisku proslavilo to, že se tam jednu dobu na požádání servírovali psi. I když tomu mnozí nevěří, tak do Šumperka se dostanete pěškobusem, autobusem i vlakem. Nikoli však šalinou, s tou byste skončili asi jako Moravská osvobozenecká armáda při výletu na Kojál.
Poloha[editovat | editovat zdroj]
Jak již řečeno, Šumperk leží na úpatí velehor a jedné "šumné hory" (Schön Berg), která vypadá jako velká kopa hnoje, takže je na ni krásné hlavně to, že nám neprodyšně zarostla a nesmrdí. Zlí jazykové jednuduše tvrdí, že leží v "prdeli". Velká část Moravistánců si plete Šumperk a Šumadiju, vzhledem k podobnosti názvů a nedalekosti skutečné polohy. Pepíci o něm ani neví.
Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]
Poněvadž byli Němci posláni do Německa, tak je většina Moravanů, pár přistěhovavších se Čechů, několik pracujících Vietnamců a Ukrajinců a pár (pracujících) Romů. Rusové se zde nenacházejí a muslimové též ne, jelikož Šumperk leží asi 100 km severně od Brna. Nicméně vzhledem k vlivu hlavního města Moravistánu tu několik přistěhovalých muslimů lze také potkat, ale vzhledem k prdelní zimě která tu panuje (a hlavně v horách) jich není mnoho.
Zajímavosti a památky[editovat | editovat zdroj]
Za shlédnutí stojí také unikátní půl rok stará socha France Josefa a mimo to bezdomovec Břéťa, který po dvou litrech krabicového vína vykřikuje na kolemjdoucí, že je zabije, což cizinci neznalí prostředí špatně nesou a volají policii. Je to jistá obdoba takové bláznivé ženy z Prahy, která chodí okolo Můstku a fanaticky vykřikuje.
Nejzajímavější šumperská atrakce – pojízdné eskalátory - jedné noci o půlnoci záhadně zmizela neznámo kam. Příliš mnoho vyšetřování kolem toho probíhat nemuselo. Každému je jasné, že poslední šumperská věc z pravého železa nemohla dlouho vydržet na svém místě. Od té doby musí důchodci chodit pěšky a do díry po eskalátorech se mohou jen koukat. Přitom by stačilo projít šumperské sběrny surovin.
Hned vedle, na pěší zóně, můžeme najít chlapečka s holčičkou, kteří na místě zamrzli, když udeřila na Šumperk rázně tuhá zima. Každé léto roztávají od paraplíčka, ale vypadá to, že jako památka nám ještě dlouho vydrží. Od té doby se v Šumperku říká, že mrzne, jako když praští. Podobně na tom je nejdéle kojící maminka v historii, která zabírá lavičku u radnice bezdomovcům. Ostatní osoby, které potkalo stejné neštěstí byly okamžitě převezeny do místního specializovaného ústavu s názvem krematorium, kde byly sice rozmrazeny, ale již se je nepodařilo oživit.