Beroun

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Beroun je okresní město ve Středočeském kraji o necelých 20 tisících obyvatelích.

Město je umístěno na cestě z Prahy do Plzně a Země kojenců. Název města byl původně odvozen od slovesa "brát" - jak měšťané obírali projíždějící kupce. Ale furt ti kupci na tom byli lépe, než když se blížili ku Praze ze strany opačné, tam totiž na ně volal "Dej Více!". V dnešní době se název Berouna bůhvíproč odvozuje od italské Venerony.

Do Berouna je dobré spojení. Jak autem, tak vlakem - přes Beroun jezdí rychlíky Praha - Plzeň a Praha - Příbram - Protivín - České Budějovice. Stejně tak osobní vlaky z Prahy, Smíchova, Plzně, Rakovníka, Rudné. Toto výhodné spojení je možné použít k cestám do Karlštejna, Tetína, Koněprus i jinam. V Berouně mají i 3 medvědy, kteří jsou podstatní pouze tím, že vystupovali v televizním večerníčku.

V Berouně je několik základních a středních škol - zdravotnická, pedagogická...i gymnázium...V Berouně studoval Josef Jungmann a narodili dirigent Václav Talich a tvůrce těsnopisu Alois Herout. Jestli se v Berouně nenarodil nějaký významný necyklopedista, to nevíme.

Jsou tam dvě nemocnice, ale když je člověku opravdu špatně, musí do Hořovic, nebo do Motola.

Do 13.prosince 2020 byla v Berouně provozována městská autobusová doprava. Od zmíněného data je městská doprava zaintegrována do PID.