Lužánky

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
1 Kc zlamana.jpg Tento článek stojí za jednu zlámanou grešli. Je třeba jej převést na konvertibilní měnu, nebo na zlato, případně na sůl, která je nad zlato. Moeda mafagafo.jpg

Lužánky, německy Augengarten, v hantecu Augec je část Brna, zaniklá ves u Altovýho štatlu pod Lontšutrem. Je jedinečným dokladem někdejší rozlehlosti Brna, jehož nejzápadnější částí byl tento podlužní dvůr.

Historie[edit]

Obec vznikla za vlády Mojmíra I., vládce Velké Moravy. Byla postavěna mezi Návarami a Skalkou, jež je nyní částí Práglu.

Roku 1951 byla vesnice dědina po vystěhování skopčáků začleněna do čárovýho pásma a komóši ji dali zbourat. Brno tehdy přišlo o 99 % území a ponechalo si jen to dnešní. Na počest zničené části byl pojmenován brněnský zábavní park.

Později byl v Brynclu postaven fotbalový stadion s kapacitou 50 tisíc+30 čumilů pojmenovaný po této vsi (která byla v hraničním pásmu), jenž nikdy nebyl zcela vyprodán a proto byl stejně jako zdejší hokejový stadion opuštěn, nechali ho zarůst. Díky vysokému výskytu hnědomoraváků v okolí se ovažuje o změně jeho názvu na Stadion na Romavě, podle další vsi zničené komouši, která ovšem patřila Práglu.