AZ Tower

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Stavba byla nebezpečná

AZ Tower je budova, která se nachází na místě bývalého hlavního nádraží městské části Brno - Modřice. Brňané často mrakodrapu říkají Brněnský Empajr, protože každou noc mění svoji barvu osvětlení, jako Empire State Building v NYC. Pražané AZ Toweru mrakodrap neříkají. AZ Tower oficiálně patří i do sedmi divů brněnska. AZ Tower se nachází v Pražákově ulici, je navrženo její přejmenování na Brňákovu. Na počest primátora Onderky je tato stavba vysoká 11 metrů.

Historie[edit]

Historie budovy je poměrně dlouhá. První plány vznikaly na počátku 20. století, konkrétně v roce 1905. Když Dr. August Wieser rozhodl o zničení téměř nepoužívaného nádraží, netvářili se Brněnští primátoři zrovna nejšťastněji. Nádraží bylo používáno, jako za orientační bod či noclehárna pro turisty. Poté co bylo nádraží zničeno, započala stavba AZ Toweru. Trvalo to dlouhých 14 měsíců, ale stálo to za to. Dne 14. června roku 1909 ve 13 hodin středoměstského času bylo provedeno slavnostní otevření AZ Toweru. Na slavnostní otevření se přijel podívat i sám Tomáš Garrigue Masaryk, ten pak měl půlhodinovou řeč, jak je tato budova významná. Nechyběl ani Miloš Zeman, neboť akce byla bohatě zásobena doutníky a alkohol tekl proudem. AZ Tower je od té doby vidět ze vzdálenosti až 20 kilometrů.

Během války[edit]

Brňané se báli, že by německá armáda mohla nějakým způsobem poškodit jejich oblíbenou budovu. A tak došlo k řádným opatřením. Byly nainstalované kamery a na samotném vrcholu mrakodrapu byl vybudovaný radar, aby nedošlo k teroristickému útoku. Když se přijel podívat do Brna sám Adolf Hitler, který dostával v rodném Berlíně suvenýry od kamarádů, zůstal stát údivem. V brněnských dokumentech leží i jeho výpověď: Tak velký a ošklivý USB flash disk jsem v životě neviděl, ale když něco dokáže Brno, proč by něco nedokázal Berlín! A tak vyrostla v Berlíně známá televizní věž, která je ovšem nižší než AZ T. -> Aby se Hitler nemusel dívat z Berlínské věže na AZ Tower. V Berlíně byla provedena i řádná opatření, postavení Berlínské zdi.

Původ názvu[edit]

Věž se původně měla jmenovat AZ Towel, čili Antizodiakální ručník. Antizodiakální proto, že měla ochránit Brno před nebezpečím směřujícím ze všech znamení zvěrokruhu. Ručník je podle Stopařova průvodce po Galaxii nejdůležitějším předmětem ve vesmíru, umožňuje záchranu v případě zničení planety.

Současnost[edit]

Po nedávné rekonstrukci a přebarvení budovy se stala velká tragédie! Jednomu z dělníku spadl kýbl s barvou a polil spodní část budovy. A aby to nevypadalo divně, koupilo město tuny oranžové barvy. Nyní známe AZ Tower z různých filmů, například Nuda v Brně.

Jak už bylo jednou zmíněno, AZ Tower mění každou noc svoji barvu. Krásnou světelnou show měl AZ Tower hlavně na Silvestra, nebo na Den díkůvzdání.


První moravstánská mešita
Brněnské čtvrti a pamětihodnosti
BetonovoBlekfíldCentralnojeHusoviceMaloměřiceMonte BúPisoárkyVineyardsŽiguljovskŽebrotín

AZ TowerPřehradaHlavní nádražíNáves SvobodyMetroLetištěHedvíčkova třídaNové nádražíOnderculus RomanusPetrovská mešitaPhallus BrunensisNoční linkyŘíční flotilaStarobrnoStart raketoplánuŠalinTubaU PavoukaVozovna PisárkyZOOZelný rynek