Brněnské metro

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Brněnská_tuba.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Otevření brněnského metra byla ještě větší událost než burčákové slavnosti nebo ohňostroj na přehradě.

Brněnské metro (v hantecu Šalina pod zemóo nebo též šmirgl pod hródó) je nejnovější vynález radnice hlavního města Moravy, Brna. Kromě přeplněných Šalin vozí Moraváky i vlaky podzemní dráhy. Metro bylo otevřeno teprve nedávno a je to velký úspěch; nadšení cestující vystrojili po otevření první linky svému kníratému starostovi (viz obrázek) oslavný průvod.

Metro budovali inženýři z přátelské Prahy, podíleli se hlavně na výstavbě první, nejsevernější stanice Brněnsko-cajzlovského přátelství. Stavební materiál sem byl dovezen také z Prahy, například jsou zde použity i osvědčené pražské kabelové průchodky. Naštěstí v Brně nehrozí záplava, žádná větší řeka tu neteče (vyjma místního potoku s názvem Zvratka).

Podle výpočtů brněnské projekční kanceláře Tubaprojekt a kooperující firmy Jiřyn a dcery přepraví brněnské metro denně 5x více obyvatel Brna, než kolik obyvatel Brna přepraví denně pražské metro. To jednoznačně dokazuje, že brněnské metro je 5x lepší než metro pražské, a tento nezpochybnitelný rozdíl se bude dále zvětšovat.

Stanice[edit | edit source]

Nově otevřená stanice Myší díra. Bude přestupní, ale zatím se neví kam.

První linka vede ve směru sever-jih, má třináct stanic (+ několik na větvi), stanice se jmenují následovně:

Z Odsunutého nádraží pak vede větev západním směrem, kde se nachází stanice Park Kultury a Oddechu-Brněnské Výstaviště.

Stavba[edit | edit source]

Stavba brněnského metra byla po zaslání subvencí z Prahy zahájena v létě 2010. Předběžný termín dokončení podle harmonogramu uvedeného na neoficiálnim webu byl stanoven na rok 2028. Video z výstavby první stanice je možné zhlédnout na youtube a tady je možné zhlédnout, jak to vypadá po dokončení stanice.

„Přibližně sedm kilometrů brněnského metra skutečně postavili Pražáci, ale postavili ho za naše peníze místo pod hustě zastavěným brněnským centrem (bez našeho souhlasu) sobě v Praze pod širými poli.“

- Zdeněk Tichý

Bojový plán[edit | edit source]

V roce 2012 došla brněnské rozvědce trapná skutečnost, že stávající názvy stanic mohou cajzlům a ostatním nenáviděným skupinám (např. cajzlům) značně usnadnit orientaci a tudíž i špionáž a provádění teroristických útoků na území hlavního města Moravstánu. Z toho důvodu navrhuje nejpozději do roku 2006 přejmenovat stanice z názvů místopisných na názvy podle slavných rodáků metropole. Při letmém pohledu na seznam těch, kteří Brno proslavili, bylo evidentní, že úkol nebude lehký a že by nemělo být někomu ukřivděno. Nakonec se podařilo začlenit všechny významné osobnosti a stanice by se měly jmenovat takto:

  • Donutilova I.
  • Donutilova II.
  • Donutila z Husy
  • Miroslava z Provázku
  • U kokota
  • Poručíka Troníka
  • Donutilova III.

Pozn.: Název stanice "U kokota" nemá nic společného s názvy ostatních stanic. Je to jediná stanice pojmenovaná místopisně, protože zde krytí pozbývá smyslu.

Po námitkách radnice, že metro přece stavěli inženýři z Prahy a tudíž stejně budou vědět, kudy tunely vedou a kde si označit jízdenku a vůbec působit nenápadně, bylo zapotřebí ještě zamíchat pořadím stanic. Protože fyzické přemístění nepřipadalo v úvahu (to není tak jednoduchý jako přesunout obyčejnou díru), vypsala radnice výběrové řízení na kreativní strojvedoucí. Ti budou stanice projíždět bez zastavení, znenadání couvat, předjíždět se, otvírat dveře na druhé straně, hlásit zastávky v azbuce a dělat další skopičiny dle vlastní úvahy. Tím vytvoří pseudonáhodný jízdní řád doplněný řadou prvků, který je schopen pochopit jen Brňák odmalička trénovaný jízdou v šalině.

Ochrané bazmek metra[edit | edit source]

Pro bojový plán se vžilo označení Ochrané bazmek metra a počítá s účastí obyvatelstva. Jakmile bude na dálnici spatřeno auto s nepřátelskou registrační značkou, hrozící svým blikačem odbočit do města, spustí se sirény a obyvatelstvo má přesně patnáct minut na to, aby se dostalo do metra a obsadilo ve vlacích všechna místa k sezení a co nejvíce k stání. Cajzl, už tak zmatený jízdním řádem, podlehne ke všemu frustraci, protože si nebude mít kam kecnót.

Reakce Prahy[edit | edit source]

Že na zvládání přeplněného metra jsou Pražáci systematicky trénováni už od roku 1974, Brňanům známo není. Náhodné jízdní řády a šikana cestujících pak byly v Praze nacvičovány naposledy v září 2012, a přestože cvičení neprobíhalo přímo v metru, ale v metrolinkách, dá se mluvit o mimořádném úspěchu a připravenosti civilistů napadnout Brno. Nelze také nevzpomenout recenzenty kladně přijaté cvičení z roku 2002, kdy byla prověřována akceschopnost bojového plánu obsadit metro v kanoích, pramičkách nebo aspoň v rakvích.

Pověst o vzniku brněnského metra[edit | edit source]

Jeden Brňan kráčel kolem brněnské botanické zahrady. Byl spokojený, protože právě vymyslel rým na slovo škopek (půllitr). Najednou se ale zastavil a nevěřícně hleděl na obří skleník za plotem. Jedna jeho skleněná tabule popraskala a s řinčením se vysypala z rámu. Brňan zakroutil hlavou a užuž chtěl přidat do kroku, když si všiml u chodníku zaparkovaného Favorita. Ne, to není možné, kroutil opět užasle hlavou, když hladil dlaní plech jeho dveří, na kterých stálo Metrostav. Vtom se pod ním zachvěla dlažba. Tak už to začalo...

Perspektivy rozvoje[edit | edit source]

Po mírném oteplení vztahů s Práglem se znovu začala oprašovat stará vize o propojení Brněnského metra s Pražským, jeví se ideální pokračovat ze stanice Pekařská, která je dysingnově logicky navazující na trasu A v Práglu. Byl rovněž kontaktován VTN ohledně možnosti využít část trasy Metra Necyklopedie, což je však podmíněno schválením od Chucka Norrise který má výhradní práva k užívání. Velkou výhodou se jeví přímé propojení hospody u Pavouka, která je výchozí stanicí. Zájem projevili i provozovatelé Prametra, kterým by se zvýšil odbyt vína, neboť Pražáci by měli přímé spojení do sklípků.[1]

Obrázky[edit | edit source]


Související články[edit | edit source]

F1.png Související informace obsahuje
Regál Doprava©
Krtek v Československu a ve světě
První moravstánská mešita
Brněnské čtvrti a pamětihodnosti
AugecBetonovoBlekfíldCentralnojeHusoviceMaloměřiceMonte BúPisoárkyVineyardsŽiguljovskŽebrotín

AZ TowerPřehradaHlavní nádražíNáves SvobodyMetroLetištěHedvíčkova třídaNové nádražíOnderculus RomanusPetrovská mešitaPhallus BrunensisNoční linkyŘíční flotilaStarobrnoStart raketoplánuŠalinTubaU MikuláškaU PavoukaVozovna PisárkyZOOZelný rynek

Google uncyc.jpg Brněnské metro na googleTohle je nejlepší článek na téma „Brněnské metro“ na celým internetu.