Jízdní řád
Tento článek nemá nic společného s článkem Papežský řád Václavu Klausovi. To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit. |
Soubor:Na Stojáka - Tomáš Matonoha - Jízdní řád
Tomáš Matonoha čte Jízdní řád. |
„Toto je kniha, ve které je tvá budoucnost! S ní vždy najdeš cestu!“
Tato kniha je mojí |
Navíc v této knize budou
|
Na pulty našich knihkupectví dorazila novinka – Jízdní řád ČD. Již jeho cena, pouhých 60 Kč za nějakých 800 hustě potištěných stran ho předurčuje k tomu, aby si ho zakoupili zejména mladí chudí intelektuálové, kteří teprve zakládají svoji knihovnu. Rozsah této knihy bude možná naopak důvodem, proč její koupi nedoporučit věhlasným učencům, kteří již své knihy dávno nemají kam dávat.
Přistupme však k obsahu této knihy. Již při zběžném prolistování získáme pocit, že si na přípravě této knihy dali její tvůrci velmi záležet (škoda, že autoři nejsou jmenovitě uvedeni), i když někdy se neubráníme domněnce, že opisovali z minulých vydání, ba co hůř, tato minulá vydání ani nejsou řádně citována. Některé pasáže však oproti starším vydáním chybí, což jeví jistě mylný dojem, že v oboru, kterým se kniha zabývá, nedošlo v posledních letech k žádnému pokroku, ba spíše naopak.
Jinak dozajista musíme konstatovat, že autoři této knihy objevili překvapivě mnoho zákonitostí a pravidelností v tak náhodném a chaotickém dění, jako je železniční provoz. Například tvrzení, že vlak č. 8104/5 „jede v sobotu a neděli od 1. května do 26. června a od 3. září do 1. října, od 1 července do 31. srpna jede denně“ či že spěšný vlak 1970 „jede v pátek do 24. června a od 9. září a 23. prosince, nejede 24.–31. prosince, 28. října, 18. listopadu“ vyžadovalo jistě velmi mnoho invence; pojmy „historický vlak, globální cena“ dokazují rozsáhlé intelektuální zázemí autorů, kteří dokázali v jedné větě propojit své znalosti z oboru historie, geografie, ekonomie a mnoha dalších vědních disciplín a vytvořit tak vpravdě mezioborové dílo.
Některé postřehy prokazují, že autoři mají také smysl pro humor: „Ve stanici Praha-Libeň není zaručen přestup, je-li mezi příjezdem a odjezdem vlaků interval kratší než 4 minuty.“, „Cestující jedoucí přes Krásnou Lípu nedoplácejí rozdíl jízdného.“. V určitých případech se jedná dokonce také o černý humor. Tak například zastávky v provozu ode dne vyhlášení jsou označeny symbolem hrobečku, což dokládá nezlomnou víru autorů, že k vyhlášení skutečně dojde. Některé pasáže dokazují geniální matematické nadání autorů – například takt s nenulovou symetrií na trati Zadní Třebáň – Lochovice. Z jiných míst však můžeme usuzovat na jistou lenost autorů – v knize je mnoho prázdných sloupců, kam by bylo snadné vepsat další vlaky, kdyby se chtělo.
Celkově však hodnotíme tuto knihu kladně, po Bibli je to nejlepší dílo v oboru apokalyptické literatury.
Přečtěte si také: Teologický výklad jízdního řádu