Prasohlavci

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Žanek Mladina ráno po pařbě.

Prasohlavci je hysterický román Lojzy Jiráska. Napsán byl v letech 1883–1884 a nejdříve vycházel v roce 1884 na pokračování v časopise Stonky, knižně poprvé v roce 1886. Za Jiráskova života vyšel tento román osmadvacetkrát. Dialogy v románu jsou psány záchodským nářečím. Hlavními postavami jsou tři Záchodové (též "Hajzlové") – Žanek Hořký Mladina, Kryštof Hladký a Matěj Přiblbek.

Název románu „Prasohlavci“ odkazuje na přezdívku Záchodů odvozenou od vzhledu jejich samozvaného vůdce Žanka Hořkého Mladiny, který byl obzvláště zrána po prochlastané noci sympaťák k pohledání a idol nejedné záchodovské zlatokopky.

Již brzy po napsání románu se začala hra objevovat na českých divadelních pódiích. Podle románu napsali libretista Karel Rakytník a skladatel Karel Podkovařovic stejnojmennou operu (premiéra v Náhrobním divadle roku 1898).

Žanek Mladina užívá privilegia.

Slovo o autorovi[edit | edit source]

Lojza Jirásko, vlastním jménem Vendelín Drápal, byl spíše podprůměrný český prozaik, dramatik a politik. Jeho dílo se dostalo do povědomí vpodstatě pouze díky tomu, že se z vypočítavosti oženil s Jiřinou Jiráskovou, uznávanou hérečkou Náhrobního divadla a vzal si i její příjmení. Jméno Lojza se u něj vžilo, protože už od dětství mu nikdo neřekl jinak než “Vendelíne ty jsi ale Lojza”.

Žanek a Přiblbek

Děj[edit | edit source]

Varování: Následující část článku vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení zauzlovaného díla.

Děj se odehrává koncem 17. zkurveného století nedlouho po bitvě o pivovar Černá hora. Hlavním motivem je zpracování legendy o vůdci Záchodů Žanku Mladinovi. Záchodové byla skupina obyvatel, kteří měli za úkol střežit hranici mezi Čechami a Bavorskem, aby nedocházelo k plenění Žateckých chmelnic germánskými nájezdníky. Tito lidé byli přímými poddanými českého krále a za své služby se těšili mnohým privilegiím a výsadám (pivo zdarma), které je sociálně vydělovaly z okolního obyvatelstva.

Po třicetileté válce vyvolané spory o to, čí pivo je lepší, Záchodové o svá práva přišli a jejich pozemky byly prodány Autokarovi. Záchodové samozřejmě nechtěli přijít o svá privilegia, ale jejich stížnosti ve Vídni a v Praze nebyly vyslyšeny. Proto začali organizovat povstání proti vrchnosti. Nejvýraznější postavou odboje byl Žanek Hořký Mladina. Protože ale byli vzbouřenci většinou těžce pod parou a sotva se udrželi na nohou, bylo brzy povstání potlačeno a Mladina odsouzen k popravě utopením v nealkoholickém pivu. Exekuce byla vykonána v Plzni 28. listopadu 1695.

Mladina před popravou zvolal mocným hlasem: "Autokare, Autokare. Do roka a do dne zvu tě Autokare na Boží sud." (pozn. sudová 12° Polička) Autokar skutečně po roce a plus mínus 24 hodinách (všimněte si, že to nejspíš není prvočíslo) zemřel na selhání jater, zrovna ve chvíli, kdy se na hostině naléval pravým českým ležákem a posmíval se Mladinovým prorockým slovům. Byl pohřben v kryptě kostela v Klenčí pod Kerchovem a jeho hrob byl v průběhu staletí několikrát vypleněn českými pivaři. Po převratu byl Autokar blahořečen a přestoupil mezi team svatých předposledních dní.

Konec části článku, která vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.

Histerickým předobrazem Autokara byl Wolf Maxmilián Heineken z Albenreuthu, histerický je i spor o dřívější privilegia.

Filmové adaptace[edit | edit source]

  • Prasohlavci – československý histerický film režiséra Svatoplka Onemana Showmana z roku 1931.
  • Prasohlavci – československý histerický film režiséra Martina Fritze z roku 1955.
  • Prasohlavci – televizní inscenace opery režiséra Milana Prcků z roku 1985.

Překlady[edit | edit source]

  • Bohuš Pavel Alois Slopař přeložil román do němčiny pod názvem Zachodische Bierheitskämpfer.
  • Olaf Rytíř přeložil román do norštiny (nynorsk) pod názvem Stormbir, vydalo Det Norske Stamlager v Lamě, 1930


Burning book-293x300.jpg
Knihy

BabičkaBabiškaBibleBible IV.Dobrý voják ŽvejkĎáblova bibleJak na křečkaJízdní řádKoránLovci mamutůNecrotelecomiconMladý hodný chemikO letadélku KakánětiO třech prasátkáchPrasohlavciPříručka pro pohádkového panovníkaRudá, nikoli modrá planetaStopařův průvodce po GalaxiiTeologický výklad jízdního řáduWesmírný omylZlaté stránky