Dobrý voják Žvejk

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chewbacca-the-Wookiee-Chewie.jpg

Dobrý voják Žvejk je humoristický román od George Lucase popisující osudy wookie Žvejka před IV. epizodou Hvězdných válek. Román tvoří čtyři svazky, je to tedy tetralogie:

  • Na Kashyyyku (2007)
  • Ve Frontě (2007)
  • Slavný výbuch (2008)
  • Pokračování slavného výbuchu (2009)

Lucasův román nelze snadno žánrově zařadit. Není totiž jen humoristický, je to také významné situačně-hodnotící dílo, kde se hlavní hrdina (tzv. šibal) potýká se spoustou nepříjemností, které poukazují na problémy dnešního světa (špatní herci, slabé scénáře, přílišné používání počítačových triků ap.) a bez nejmenších problémů je řeší (a způsobuje tím spoustu problémů zlým padouchům).

Obsah románu[editovat | editovat zdroj]

Na Kashyyyku[editovat | editovat zdroj]

Na začátku knihy oznamuje Žvejkovi posluhovač Hanharr slovy „Hrrraa haa grrh uaaa“, že umřela Žvejkova matka, Hrrathraana. U bažin se truchlící Žvejk setkává s tajným agentem separatistů, Jango Fettem, ovšem ke svému zklamání se nedozvídá, jak jeho matka zemřela. Jango později dostane sprostého vůdce wookiů Phhratha do vězení pro velezradu za to, že řekl, že „mouchy sraly na Žvejkovu matku (jen na obraz, kolem žádného wookie moucha dlouho nepřežije (a taky na Kashyyyku žádné nejsou))“. Zatčen je i Žvejk, protože vykecá, že bude válka. Za dva týdny proběhne slavná bitva o Kashyyyk, při které zemřou všichni Wookiové až na Žvejka a jeho ženu. V tomto bodě vyprávění přeskakuje o pět let dopředu, a popisuje, jak je Žvejk odveden Imperiálními otrokáři do Imperiální armády...

Ve Frontě[editovat | editovat zdroj]

Na Onderonu zažívá Žvejk první velké nepříjemnosti.

Když je žvejk odveden do Imperiální armády, je mu poskytnut základní výcvik, ale ten je záhy přerušen, když se zjistí, že Žvejk na sebe nedostane ani tu největší zbroj Impéria. Po dvou týdnech vyšetřování se zjistí, že Imperiální zbroje nejsou přizpůsobené pro 2,5 metrové medvědy, a Žvejk je poslán na plastickou chirurgii pro simulanty.

Po nějaké době neúspěšné doktorské snahy (nikdo není schopný Wookie jakkoli vylepšit) Žvejka pošlou na Coruscant. Na zastávce na Onderonu se Žvejk zapovídá s Aqualishským lovcem odměn a v následné rvačce mu následně ukáže, jak se dá bojovat s pomocí záchranné brzdy, ale transportní loď mu ujede a on se zasekne na Onderonu. Místní vojenský velitel mu řekne, že ke svému pluku musí pěšky.

Slavný výbuch[editovat | editovat zdroj]

Na počátku tohoto dílu se Žvejk pouští do vědecké úvahy nad faktem, že vesmírem cestovat pěšky nelze a následně se vydává ke galaktické železnici. Během dlouhé cesty poznává mentalitu imperiálních důstojníků (tu nakonec zhodnotí jako Ghraa, uaarghraaa!) a nakonec šťastně dohání svůj regiment. Za své zpoždění je potrestán zvláštním úkolem, musí letět malou stihačkou napřed a zajistit ubytování pro celou posádku vesmírného superdestruktoru.

Žvejk dorazí na Tatooine, kde chce zamluvit místa v jednom hotelu v Moss Espě. Při obhlídce pokojů narazí na právě se koupajícího příslušníka povstalců. Ten se tak vyděsí, že nahý uprchne a zanechá na místě svou uniformu povstaleckého pilota. Žvejk se rozhodne vyzkoušet si ji, ale sotva si navlékne přilbu, dorazí imperiální hlídka. I přes fakt, že je Žvejk dva a půl metru vysoký Wookie, ho považují za povstalce a odsoudí k práci na stavbě Hvězdy smrti.

Pokračování slavného výbuchu[editovat | editovat zdroj]

Hvězda smrti pod Žvejkovýma rukama roste jako z vody.
V románu Žvejk navštíví rozličná místa celé galaxie.

Když se ukáže, že se Žvejk stavbu nesnaží nijak sabotovat a naopak si kvůli své výšce stále ubližuje, vyjde najevo, že je pohřešovaným imperiálním vojákem. Jako takový je obviněn z dezerce a odsouzen k smrti.

O Žvejkově odsouzení se nějak dozví povstalci, kteří Žvejka nějakým nedopatřením začali pokládat za jednoho ze svých ztraceným pilotů. Do cely smrti se za Žvejkem vypraví Obi-Wan Kenobi, který tehdy ještě aktivně pomáhá začínajícímu povstání. Obi-Wan se do vězení dostane v přestrojení za mnicha, když ale zjistí, že Žvejk v žádném případě povstaleckým pilotem není a ani nikdy nebyl, prohlásí, že jím ani nikdy nebude. Žvejkal se rozvzteklí a s Obi-Wanem v tlapách z vězení unikne. Šokovaný Obi-Wan se rozhodne pověsit povstání na hřebík a odstěhuje se na Tatooine, kde se stane poustevníkem.

Žvejkal se po útěku z imperiální věznice rozhoduje, co dál dělat. Zpět k armádě se mu nechce a tak se rozhodne stát se vesmírným pilotem, aby dokázal, že ten bláznivý dědek v kutně lhal. Vydá se do nejbližšího přístavu, aby stopnul nějakou loď, a za dramatických podmínek, které obsahovaly paprsky blasterů, nájemného lovce, obchodníka se šrotem a starou pohovku, se seznámí s dobrodruhem Hanem Solem.

Podívejte se také na[editovat | editovat zdroj]


Burning book-293x300.jpg
Knihy

BabičkaBabiškaBibleBible IV.Dobrý voják ŽvejkĎáblova bibleČervený trpaslíkJak na křečkaJízdní řádKoránLovci mamutůNecrotelecomiconMladý hodný chemikO letadélku KakánětiO třech prasátkáchPrasohlavciPříručka pro pohádkového panovníkaRudá, nikoli modrá planetaStopařův průvodce po GalaxiiTeologický výklad jízdního řáduWesmírný omylZlaté stránky